Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Nerede Aranmalıdır – Püf Noktalar

Define aramaya çıkan birinin bilmesi gereken en önemli konu coğrafi mantıktır. Araziye çıktığınızda çıplak gözle doğayı iyice gözlemleyin. İnsan yaşamına elverişli olup olmadığına kanaat getirmeden işe başlamayın. Aşağıda sırladığımız unsurlar etrafında yoğunlaşıp araştırmaya öyle başlayın, aksi taktirde boşa zaman ve emek harcayabilirsiniz.

Define Nerede Aranmalıdır – 20 Madde

1– Harabe yerleri: Özellikle tektekçilerin can damarıdır. Buradan bulunan tek paraların haddi hesabı yoktur. Nadir olan bazı sikkelerin 200.000 TL ye satıldığını biliyoruz.

2– Yığma tepeler;  (Tümülüs ve Höyük yapılarıdır. Muhtelif gömü ve objeler bolca bulunur. Biz bunlara aşiret reisleri, kabile reisleri deriz. Gelir düzeyleri oldukça yüksek oldukları için mezarlarda iştah kabartıcıdır.

3– Çeşme veya pınar gibi su kaynakları çevreleri 1 numaralı gömü noktalarıdır. Neredeyse her pınarın çevresinde gömüye rastlanmaktadır.

4– Üzerinde işaret resim veya sembol bulunan kayaların çevresi. (Geneli Mezarlarıdır, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunur.)

5– Çeşitli medeniyetlere ait mezarlık alanlarında çokça mezar vardır. Bunların bir kısmı boş olup gelir seviyesi yüksek olan kişilere ait mezarlar araştırılmalıdır. Bunlarda bolca hediyeler bulabilirsiniz.

6– İnsan yaşantısına uygun mağara önleri. (Gömü bulunabilir, yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçler ele geçirilebilir.)

7– Dini yapılar kilise, manastır ve şabeller  buralardada iyi paralar vardır. ( Sebep ne olursa olsun saygılı davranmak gerekir İnancımızın gereğidir. )

8– Çakıl yığınlar ( Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir. Ufak olanları yine mezarlardır, bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır.)

9– Şelale arkaları: Önemli bir araştırma alanıdır, mezar ve gömü bulunmaktadır.

10– Kale surlarının önleri: muhtelif sikke, savaş malzemesi bulunur.

11– Halk arasında define var olduğu söylentisi olan alanlar. ( Yakın tarihe aittir, sabit ve kalıcı olan yüzey unsurları üzerinde durulmalı)

12– Köprü ayakları ve kemerler: Köprüler ve kemerleri küçük definelerin en çok olduğu yerlerdir. Biz buna şahıs gömüsü deriz, biz heybe, bir kese şeklindedir. Köprü yapı taşlarında farklı olanı vardır. Bunlar sonradan oturtulmuş şekildedir. Dikkatli bakarsanız anlarsınız, bu taşları çektiğinizde elinizi dirseğe kadar sokar meblağı alırsınız. Dikkat edin burada define var deyip yapıyı bozmayın. Bu iş bilgi ister, yanlış iş yapıp yapıya zarar vermeyiz.

13– Burunlar: Coğrafi yapıyı iyi etüt edin, bulunduğunuz dağın kenar noktaları çok önemlidir. Biz buna dağın burnu deriz. Definenin ve mezarların en sık rastlandığı noktalar buralardır.

14– Kiliseler; Definenin kesin olduğu noktalardır. Bir kilisenin en az 12 yerinde define vardır. Kilise çeşmesinden tut mihrabına kadar her tarafa bakılmalıdır. Papaz mezarı ve mahzen odaları yine önemli noktalardır.

15– Yaşlı ağaçlar: Defineciliğin olmazsa olmazları arasında ağaçlar vardır. Boş boş dururlar ama içi define sırlarıyla doludur. Sizin bulamadığınız bir çok define ağaca bakar, ağaçta  defineye bakar şekildedir. Ömürler böyle geçer gider.

16– Kuyular: Neredeyse her kuyuda define vardır. Bunun bir kısmı kuyunun içinde bir kısımda dış kenarındadır. Nadirde olsa kuyudan belirli mesafeye saklanan definelere rastladık, o yüzden kuyuları es geçmeyin.

17– Yaşam alanlarındaki dağların doğu etekleri çok önemlidir. Güneşin doğarken ilk vurduğu etek genelde mezardır, bir çok gömü yine buralara yapılmıştır.

18– 3 tepeler, biz buna kutsal üçleme deriz. 3 tepe varsa biri mutlaka doludur. Güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepeye bakın mal oradadır.

19 Eski evlerin bir çoğunda define bulundu  bazıları hala duruyor. İyi bir araştırma ile kalanları alabilirsiniz.

20– Dikili taşlar çok önemlidir. Tıpkı ağaç gibi sessiz sedasız aynı yerde günlerini geçirirler ama bir çok definenin bekçisidir.

Uzun soluklu araştırmalarımız sonucunda definenin en sık rastlandığı alanların bunlar olduğuna kanaat getirdik.  Umarım faydasını gören arkadaşlar olur.

Define Nerede Aranmalıdır - Püf Noktalar

Diğer İpuçları

insanlar yaşadıkları yerlerde mutlaka bir kalıntı bırakmışlardır. Bırakılan çeşitli kalıntılar zamanında yaşamış insanlar hakkında bilgi verir.

Define bu alanlar içinde olduğuna dair Arkeoloji bilimi ispatlamıştır. Başka yanlış yalan ve dolandırırcıların peşinde gidip zaman ve paranızı ziyan etmemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Define sadece çil çil altınlardan oluşmaz, bir yazılı toprak tablet, bir figürlü vazo, bir yazılı kaya parçası vs. eser ve objeler kilolarca altın değerinden olduğunu unutmamalıyız. Tahrip etmekten şiddetle kaçınmalıyız.

Defineci, gün dönümü yani 21 haziran gönü doğaya çıplak göz ile izlemeye çalışması profesyonel defineciliğin gereğidir. Çünkü bu gündönümü gömünün atlar gibi bitkiler üzerinde etki edip sarartacaktır. İkinci gözlem dönemi rüzgarsız lapa lapa yağan kar zamanında doğayı gözlemlemektir.

Gerçekten yer altında bulunan muhtelif metallerin otları sararttığı kesindir. Kar yağışı esnasında karı erittiği çevresine göre karı geç tutup erken erittiği görülecektir.

Bir başka gözlem yolu; kazılan toprak üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka orijinal tabakaya göre yumuşak duracaktır. Birde üzerinde yetişen ot gibi bitki türlerinin boyu farklı ve kökleri kalın olacaktır. Bu gözlemler defineciyi ulaşmasında ciddi şekilde götürecektir.

at heykelleri

Toprak ve Bitki Örtüsü

Mezarlık alanlarında bitki örtüsü boyu çok yüksek sığ olmakla birlikte toprak rengi çevresine göre bir ton daha siyah olur. Bununda sebebi insan bedeninin de yüksek seviyede yağ bulunmasıdır.

Toprak altında bulunan altın ve gümüş gibi metaller atmosferdeki 15 ile 27 derece ıssı seviyesinde doğal olarak ısınacak ve genleşecek. Isınma ve genleşme ile doğal olarak yaydığı manyetik alanı da aynı yönde açığa çıkacaktır.

İletkenliği çok yüksek olan altın, sıcaklığın etkisi ile elektronlarında büyük ölçüde bir hareketlilik olacaktır. Bu hareketlilik sonucunda manyetik dalgaları sıkışarak toprağın en zayıf yerinde atmosfere dağılma yapacaktır. Elektronların genleşmesi ile meydana gelen manyetik üst seviyede bir sıkışma meydana getirecektir.

Sıkışma ve sürtünme olayında ateşlenme olayı da gerçekleşebilir. Bu nedenle ot ağaç gibi bitki örtüsünün toprak altındaki damarlarını zayıflatıp çevresine göre erken sarmalarına neden olacaktır. Eğer sıkışma ve sürtünme fazla ise o yerde bitki örtüsü kalmayacaktır. (Definecilerin hava ısısının 14 ve üzeri derecelerde detektörle arama yapmaları daha avantajlıdır.

define heykelleri
Yorumlar

  1. keke dedi ki:

    Bir siyah taş buldum üzerinde 14 yazı var