Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

İstavroz Define İşareti

İstavroz, Çarpı ( X ) işareti son nokta işaretidir. Fakat bazı tecrübeler bunun her zaman aynı olmadığını göstermektedir. Sebebi ise, çarpı işaretleri üzerinde yapmış olduğumuz çok ayrıntılı çalışmalardır. Yön verici ve hedef şaşırtan yanıltıcı işaretler vardır. Ayrıca çarpı işaretine yönlendirmiş bir önceki işaretin çarpıya zıt tarafında araştırma sürdürülmelidir.

  • Ek olarak çarpı işaretinde farklılık gösteren uçlar istikametinde ve ters istikametinde araştırma yap. Mağara olabilecek kayalara dikkat et.

Başka yorum: Eğer x işareti 7 cm küçük ise son nokta anlamındadır. Aranılan şeyin x işaretinin 15 metre çevresindedir. Eğer x işaretinin etrafında 2 inci bir işaret var ise arasındaki mesafe ölçülür. Bulunan her bir santimetre bir adım farz edilerek işaret yönüne adımlayın, aranılan şey oradadır.

Başka bir görüş: İstavroz işaretleri mezarlık alanlarında kullanılır. Bazen sınır bölge bazende son nokta anlamına gelir. Arazinin durumuna göre anlamı değişebilir. Yanındaki işaretler çözüm için size yardımcı olacaktır. Eğer bolca yuvarlak oyma olan yerde istavroz varsa burası mezarlık bölgesidir.

Tam olarak şu şekildedir.

1- Sınır bölge

2- Mezarlık alanı

3-  Son nokta

4- Uzun tarafına git

5- Burası tılsımlıdır

Kayıtlı Belgelerde İstavroz

Dağın eteğinde sıra sıra kayalar vardır, tabanı taş döşemelidir. Orta yerinde ise tamı tamına bir teneke altın üzerindeki taşta istavroz işlenmiş durumdadır. Kaldır ve dünyalığını al. Bu bölgede bir teneke altında kuyunun yanındaki bir dibek taşının altındadır.

Diğer: Patika yol boyunca sağ ve sol cenaplarda beyaz ve sandık biçiminde taşlar vardır. Sağ cenaptakilerinin bazılarında istavrozlar vardır, horasanlıdır. Her birinde bin adet karışık altın olup üçünde ihmal edilmeyecek meblağ vardır. Aynı zamanda kılavuz taşları olup uçları kahya ile birlikte kırılmıştır.

Başka görüş: Semerli taşın yakınında iki dikili taşın üzerinde istavroz varsa, semerli taşın 10-15 adım yakın civarında başka bir taşta bir tabanca görebilirsiniz. Tabancanın nişanı yine bir istavroz görülür durumdadır. Bu istavroz son noktadır.

Diğer: Ambar tipinde kayanın 2 tarafında istavroz mevcuttur. İstavrozun ucunda hazen yaprağını görebiliriz. En büyük istavrozun boyunu ölçü alıp derin kazarsan bir mahzen bulursun. Bu mahzen pek çok zengindir.

Başka bir kaynak: Çaktık önündeki engeli kaldırdık su bütün haşmeti ile tekrar dökülmeye başladı. Suyun sıçradığı yere oturarak tam karşı kayaya slançev işaret koydu bir tek mahmudiye otuz cm uzunluğunda dik bir istavroz nişanı buradadır. Bu putun yanına gelen taraftan yukarı oturak taşına oturmak sureti ile başımızı hafifçe kaldıracak olursak bir mağara görürüz. Mağara bizanslardan kalmadır.

Diğer: Değirmene gelen sudan içerken dizimizi dayadığımız beyaz taşta küçük bir istavroz var. Altında bir bakraç karışık altın vardır. Suyun geldiği yerde bir duvarın içinde yedi heybe ziynet konmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.