Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Zemin Altı Oda Mezarlar ve Yönleri

Definecilerin en çok aradığı zemin altı kaya mezardır. Zemin altı oda bulmanın en kolay yolu görüntülü dedektörlerdir. Eğer görüntülü dedektörünüz yoksa iş biraz zorlaşıyor.

Zemin altında kaya mezar olup olmadığını anlamanın bazı yöntemleri vardır. Mesela kaya üzerinde oyma vardır, ve bu oyma ince bir kanal ile kayanın bitimine devam ediyor. Daha sonra kanal aşağı doğru devam ediyorsa işte buradan şüphelenin. Yalnız bu kayanın alnı kesik olması lazım. Yani düz alın aşağı doğru indiğinizde bir anda alın dediğimiz yerde kapak taşı bulabilirsiniz.

Hemen üst resme baktığınızda bunun zemin altı kaya mezar olmadığını düşünürsünüz. Sarı çizgilerle işaretlediğim yerin daha önceleri toprak dolu olduğunu düşünürseniz bununda zemin altı kaya mezar olduğunu kolayca anlamış oluruz.

Şimdi üst resimdeki girişin önü yanlar gibi toprak dolu olduğunu düşünürsek bu kayanın üzerinden 10 defa geçsenizde altında mezar odası olduğunuzu anlayamazsınız. Mezar olduğunu düşünüyorsanız girişi hangi yönde arayacaksınız onu yazalım.

Doğu ve güney doğu önceliktir

2- kayanın orijinal halinde yön batıya yapılması gerekiyorsa yaparlar. Koca kayayı çevirecek halde değiller. Bunu nasıl anlarız yukarıda dediğimiz gibi kayanın alnı kesik olan tarafta yön olma ihtimali çok yüksektir. Bakın bununda önü kesik diğer taraftar dağ eteği gibi aşağı doğru indikçe ileri doğru uzuyor.

Şimdide alt resme bakın. Bu bir kaya mezar değil oda mezardır. Oda mezarlarda yön bulma kaya mezarlara göre daha kolaydır çünkü odayı kendisi yapıyor istediği yere yönü verebilir. Lakin kayayı kendisi yapmadı köklü kaya nasıl kolay işlenirse ona uygun şekilde yön tayin edilir.

Oda mezarlarda yön doğu, güney doğu ve güney ilk tercihiniz olmalıdır. bu kesin değildir lakin en yüksek ihtimaldir. oda mezarlarda yine günümüz teknolojisinde kullanılan boşluk bulma dedektörleri ile kolayca tespit edilmektedir.

Bir bölgede zemin üstü kaya mezarlar varsa burada zemin altı kaya mezarlarda olabilir. Zemin üstleri açıkta olduğu için uzun yıllar önce soyguna uğramıştır. Hatta tarihin en büyük definecileri romalılardır bunu kimse bilmez. Romalılar kendilerinden önce yaşamış medeniyetlerin mezarlarını soymada oldukça ünlüdür.

Zemin altı kaya mezarların bir kısmı dediğimiz gibi önden kapılıdır bazılarıda üstten kapaklıdır. üstten kapaklı olanlar normal kayanın içi oyulmuş ceset yerleştirilmiş sonrada üzerine bildiğiniz şekilde kesme kaya kapak şeklinde kapatılır üzerine toprak doldurulur. Bunu bulmak ile normal mezar bulmak arasında pek fark yoktur.

Şu var bölgedeki oyma işaretleri ne yapacağınız konusunda önemli ip uçları verir. oymalara su doldurun nereden taşar toprağa düşerse o taraf yöndür. Kanal varsa kanalda yöndür. Büyük oyma yanında küçük oyma varsa küçük olan taraf yöndür. Bu şekilde yönü bulup sonrada coğrafyanın neresinde mezar olabilir diye kafayı çalıştırarak yeri tespit edebilirsiniz.

Diğer Tecrübe – Harputlu

Zestu ve zemin altı kaya mezarlarının yapılış ve girişi farklılık taşıyor. Mesela tümülüs girişleri olsun, höyük ev girişleri olsun, kaya mezarlar olsun, zemin altı kaya mezarlar olsun. Bu tip mezar giriş yönleri, ya güneşin doğduğu yöne bakar, yada güneşin battığı yöne bakar… Bazıları ise güneş doğarken kapısının bir köşesine düşer, batıncaya kadar bir köşesine güneş ışınları düşer…yani güney yönüne denk gelir.

bazı kral mezarları vardır ki, kral hayatta iken yapılmaya başlanır. Kral hayatta iken yapılan mezarlar için her türlü hesap yapılır. Güneşin yaz ayındaki doğuşu ve batışı hesaplanır. Ona göre tümülüsse tümülüs girişi, kaya mezarsa kaya mezar girişi hesaplanır… Bu tip mezarlar geniş zamana yayıldığından yaz güneşinin hesaplarına göre yapılır. Buda yazın en uzun zaman diliminde tam güneş mezar kapısına doğar yada tam kapı girişine bakarak batar.

Zemin Altı Oda Mezar Bazı İp Uçları

Ayrıca zemin altı zemin üstü kaya mezar aranan bölgede insanın yaşamasına yetecek kadar su varmı ve tarım yapmaya elverişli toprak varmı. Yine çevrede antik yerleşim yani eski yerleşim alanları varmı bunlar araştırılır. Bazı önemli belirtilerden bir kaç tanesi varsa bölgede kaya mezar olasılığı yüksek demektir,

Ayrıca zemin altı kaya mezarlarının girişleri oymalara 20-30 metreden fazla uzak olamamaktadır. En azından ustaların tespit ettikleri bilgilere göre, karşılaşılan 30 metreden fazla uzak değil. Burdaki mantık ise şu. Mezarda yatan kişi için adak adanacak, dini tören yapılacak, ateş yakılacak. Yalnız mezar bir yerde oymalar başka yerde olmaz. Bu şekilde uygulama olmamaktadır. Mezarlar sunakların çok yakınında aramak lazım. Mezarların girişleri ile alakalı ise genel bir uygulama yoktur. Ancak güneşin doğuşuna veya batışına bakanları çok. Veyahut güneye bakanları da var. Giriş yönü arazinin yapısına ve özelliğine göre farklılık göstermektedir.

Zemin Altı Oda Mezar Kazı İşlemi

Belirlenen noktadan aşağıya doğru kazmaya devam edilir ve karşılaşılan emareler değerlendirilir. Burada çıkan emareler bizi hedefe götürecektir. En son mezarın kapı girişine kadar kazıldıktan sonra kapak taşı yerinden alınmak suretiyle mezarın içerisine kontrolü bir şekilde girilir. Burada önemli husus mezar içerisinde bulunan cesedin ürettiği gazdan zehirlenmemektir. Gaz tehlikesi kalmayınca mezar içerisinde bulunan mezar hediyeleri alınır.

Ancak burada çil çil altınlar beklenmemeli. Çünkü mezardan çıkacak bir yazıt yada küçük bir parça obje paha biçilmez bir değeri olabilir.

Çubukla Zemin Altı Oda Mezar Bulma Yöntemi

Oda mezarını en iyi çubuk bulur. En iyi çözüm yolu işaretlerin mutlaka olacak sonra çubuğunu güzelce tutacaksın. Odanı güzelce çizeceksin. Aklına şu geldi değerli var mı yok mu. Bunu anlamanın yollarını ustalarım yazmış oku öğren. Benim önerim ise çubukla gezerken oda duvarına gelince çubuklar kapanır göğüs bölgesine doğru. Daha sonra kapalı şekilde yürü. Odanın içine girdiğinde de çubuklar kapalı kalmalı ta ki odayı çıkana kadar. Şayet odanın içinde kapalı şekilde gezerken çubuklar hafif açılır kapanır ise burası soygun yemiş yerdir işlem yapma.

Definecinin en önemli bilmesi gereken şey horasan harcı ve boşluk bulmaktır. Kanallar bu odaların varlığının bir başka sembolüdür .

Birde yer altı odalarda toprağı kazarken yumruk gibi kaya parçaları çıkarsa doğru yolda olduğunun kanıtıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.