Define Nereye Satılır

Define Nereye Satılır kolye

Define nereye satılır boşa aramayın; İnternet üzerindeki yapılan define satışları ve sözde alıcılar tamamen hayal ürünüdür. Satıcı kılığındaki tokatçılar buldum ama ne yapacağımı bilmiyorum karakteri oynayarak oltayı atar kenara çekilir.

Bu tip paylaşımlara çokça rastlayan bazı kısa yoldan zengin olma meraklılarıda gerçek alıcıların kim olduğunu araştırır bazı abiler ”ya sen getir alıcı kolay” diyerek ona bi gaz atar  mevcut arkadaş bir anda internet üzerindeki en büyük alıcılardan biriymiş gibi davranış sergilemeye başlar.  halbuki ortada ne define vardır nede alıcısı vardır, biri tokatçı diğeri kısa yoldan zengin olma hayali içindeki sözde alıcıdır.

Bulduğunuz defineleri yasa dışı satmaya kalkmayın çünkü devlet bulunan defineler için belli ödemeler yapıyor. belki daha aşağı alıyor ama yasal yoldan işlem yaparsanız hiç bir risk yaşamadan satışı yaparsınız. Devlet genelde %100 civarlarında ödeme yapar, bunun değerini müze müdürlüğünün oluşturduğu komisyon belirler komisyonun belirlediği fiyatın %100 kadarı define bulan kişiye ödenir. Kısacası define bulduysanız müzenin yolunu tutmalısınız. Define Nereye Satılır sorusunun tam olarak cevabı müzedir.

Burada şu ayrıntıya dikkat etmelisiniz eğer izinsiz kazı yapmışsanız devlet buna ödeme yapmaz. defineyi tesadüfen bulmuş olmalısınız. izinsiz yapılan kazılar için ödeme olmadığı gibi cezada alabilirsiniz. 

Bir başkasının bulduğunu duyar yada görürseniz bunu müzeye bildirmeniz durumunda yine bu eserlerin %40 kadarını ihbar edenlere ikramiye olarak verilmektedir. gerçi buda Türk milletinin kimyasına aykırı bir harekettir, kimse bir başkasının bulduğu defineyi muhbirlik yoluyla yakalatıp ceza almasına göz yummaz. Burada kendi çıkarları değil delikanlılığın gerektirdiği şekilde hareket eder. Yinede devlet ihbar edenlere verilecek bir ikramiyesi olduğu maddesi vardır fakat ben bu güne kadar ihbar etmiş ve payını almış her hangi birine rastlamadım.

Defineyi başkasının arazisi içinde bulmuşsanız burada arazi sahibininde payı vardır, devlet definenin değerini belirler %80 civarında ödeme yapar bu miktarın yarısı bulana yarısı arazi sahibine verilir.

İnternette Define Nereye Satılır

İnternet üzerinden define satışı yapılmamaktadır, 19. yüzyıl sonrasına ait definelerin alımı satımı serbesttir.  Osmanlı dönemi son 6 padişaha ait sikkelerin alımı satımı serbesttir. bunlar kültür varlığı koruma kanunlarının dışında tutulmuştur.

Bulduğunuz defineden para almanız için bazı prosedürler vardır, bunlara uymadığınız sürece para alamazsınız. mesela define bulduğunuzda 3 gün içinde en yakın mülki amirliğine gitmelisiniz. bulunduğunuz yerde belediye varsa belediyeye, yoksa muhtarlığa gidip mevcut defineleri kayıt altına almalısınız.

Sizin için en kolay ve en hayırlı olan hemen bir avukat tutmanızdır. Avukatınız olursa en azından yanlış bir ifade vermez, haklarınızdan mahrum kalmazsınız. Hatta yanlış ifade hak mahrumiyetinden öte ceza almanıza sebep olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Bana ulaşın Konya’da olanlar :)

    1. Anonim dedi ki:

      bende maraştayım

Yorum Yaz