Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Nereye Satılır

Define Nereye Satılır kolye

İnternet üzerindeki yapılan define satışları ve sözde alıcılar tamamen hayal ürünüdür. Satıcı kılığındaki tokatçılarla alıcı kılığındaki tokatçılardan başka bişey değildir. Buldum ama ne yapacağımı bilmiyorum diye safa yatanlar ve safın elinden defineyi kapma planı olan üçkağıtçılar.

Bazı kısa yoldan zengin olma meraklılarıda gerçek alıcıların kim olduğunu araştırır bazı abiler ”ya sen getir alıcı kolay” diyerek ona bi gaz atar  mevcut arkadaş bir anda internet üzerindeki en büyük alıcılardan biriymiş gibi davranış sergilemeye başlar.  Halbuki ortada ne define vardır nede alıcısı vardır. Biri tokatçı diğeri kısa yoldan zengin olma hayali içindeki sözde alıcıdır.

Bulduğunuz defineleri yasa dışı satmaya kalkmayın çünkü devlet bulunan defineler için belli ödemeler yapıyor. Belki daha aşağı alıyor ama yasal yoldan işlem yaparsanız hiç bir risk yaşamadan satışı yaparsınız. Devlet genelde %50 civarlarında ödeme yapar Bunun değerini müze müdürlüğünün oluşturduğu komisyon belirler. Belirlenen fiyatın %50 civarı define bulan kişiye ödenir. Kısacası define bulduysanız müzenin yolunu tutmalısınız.

Burada şu ayrıntıya dikkat etmelisiniz Eğer izinsiz kazı yapmışsanız devlet buna ödeme yapmaz. İzinsiz yapılan kazılar için ödeme olmadığı gibi cezada alabilirsiniz. 

Bir başkasının bulduğunu duyar yada görürseniz bunu müzeye bildirmeniz durumunda yine bu eserlerin %40 kadarını ihbar edenlere ikramiye olarak verilmektedir. Gerçi buda Türk milletinin kimyasına aykırı bir harekettir, kimse bir başkasının bulduğu defineyi muhbirlik yoluyla yakalatıp ceza almasına göz yummaz. Burada kendi çıkarları değil delikanlılığın gerektirdiği şekilde hareket eder. Yinede devlet ihbar edenlere verilecek bir ikramiyesi olduğu maddesi vardır. Fakat ben bu güne kadar ihbar etmiş ve payını almış her hangi birine rastlamadım.

Defineyi başkasının arazisi içinde bulmuşsanız burada arazi sahibininde payı vardır. Devlet definenin değerini belirler; %80 civarında ödeme yapar. Paranın yarısı bulana verilir. Yarısı arazi sahibine verilir.

İnternette Define Nereye Satılır

İnternet üzerinden define satışı yapılmamaktadır, 19. yüzyıl sonrasına ait definelerin alımı satımı serbesttir.  Osmanlı dönemi son 6 padişaha ait sikkelerin alımı satımı serbesttir. Bunlar kültür varlığı koruma kanunlarının dışında tutulmuştur.

Bulduğunuz defineden para almanız için bazı prosedürler vardır, bunlara uymadığınız sürece para alamazsınız. mesela define bulduğunuzda 3 gün içinde en yakın mülki amirliğine gitmelisiniz. bulunduğunuz yerde belediye varsa belediyeye, yoksa muhtarlığa gidip mevcut defineleri kayıt altına almalısınız.

Sizin için en kolay ve en hayırlı olan hemen bir avukat tutmanızdır. Avukatınız olursa en azından yanlış bir ifade vermez, haklarınızdan mahrum kalmazsınız. Hatta yanlış ifade hak mahrumiyetinden öte ceza almanıza sebep olabilir.

ETİKETLER:
Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Bana ulaşın Konya’da olanlar :)

 2. Anonim dedi ki:

  bende maraştayım

 3. AYDIN dedi ki:

  hepsi yalan devlet hıç bişi vermıyor babayı alırsınız 1 milyon dolar degerındekı heykelı sizden 475 tl ye alır . yurtdısında kımse sıze nerden buldun demez muzelerde . gecen adam heykel buldu bunu muze 1000 tl ye aldı . yabancı ulkede 14 mılyon dolar fiyat bıcıldı .

 4. Anonim dedi ki:

  Konyadayım

 5. Anonim dedi ki:

  Vermez buld7nuzmu elden çıkar⁸n

 6. Raif dedi ki:

  Selam dostum senin yadım ihtiyacım bar