Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Sıralı Oymalar

Sıralı Oymalar

Sıralı Oymalar Roma dönemi mezarlık bölgesidir. Mezar bölgesine giriş yaptınız yada mezarlık alanının tam ortasındasınız demektir. Her oyma bir mezara işarettir. Bunlar genelde sülale mezarlarıdır. Mezarlık bölgesinde aynı sülaleden ölen her kişiye bir murç atılır. Böylelikle tek bir alandan tüm mezarlar kutsanır.

Diğer görüş: Kutsama suyunun döküldüğü taştır. Şifalı sular dökülen ölülere sunumlar yapılan kaya budur.  Bunun çevresinde bolca mezarlar olup içlerinde değerli ve değersin olanlar vardır.

Diğer anlamı: Bu işaretin olduğu kayaya çıkın tam olarak doğu ve batı tarafa bakın. Taş öbeği yığma gibi  yerler görürsün işte oralar  buranın büyük mezarlarıdır.

Başka tecrübe: Sıralı oyuk varsa çevrede bolca orta boy yuvarlak oyuk vardır. Bu oymaların mezarları akıntı tarafındadır. Oymalara su doldurun nereden taşar toprağa düşerse o tarafta mezarı olur.

Sıralı oymalar en çok mezarlık alanında görünür. Batı tarafına bakıldığında bölgeye ait en büyük mezarı görebilirsiniz. Yine sıralı oymalar bazen kasa işareti olduğu zamanlarda olur. Bölge kayalık alan, oyma sayısı 7 taneyse kaya içi kasa olma ihtimali oldukça yüksektir. Burada sabah güneşini gören yerlere dikkat etmeniz gereklidir.

sıralı oymalar, balık ve gemi

Sıralı oyma yanında balık varsa burası tılsımlıdır. Balık aslında haçtır. Balık; ilk dönem Hristiyanlığında İsayı sembolizme eden en önemli motiflerden biri olarak görülmüştür. Yunanca’da “Iesous Christos Theot.J (Kurtarıcı Tanrının Oğlu İsa Mesihi) cümlesinin ilk harfleri, yine Yunanca’da balık demek olan ICHTHYS ismini teşkil etmektedir. Bundan dolayı ilk dönemlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Ust resim hem balık hemde gemi işaretidir.

Gemide haç sembolü olarak kullanılmıştır. Nuh’un gemisine binemeyenlerin yok olması gibi, Hristiyan olmayanların da kurtuluşa veremeyeceğine göndermede bulunmaktadır. Önde gelen havarilerden havarilerden Petrus’un balıkçılıkla uğraşmasından dolayı ilk dönem kilisesi gemiyi bir sembol olarak kullanmıştır.

tek oyma yanında sıralı oyma
sıralı oyma ve kare oyma işareti
Yorumlar

  1. Apollon dedi ki:

    sıralı oymalar kaya üzerinde nasıl sıralanmışsa mezarlarda toprakta öyle sıralanmıştır. bir mezar buldunmu kafayı çalıştır diğerlerinide bulursun.