Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

SarıGöl, Eşkiya Belgeleri

Sarı Göl, Eşkiya Belgeleri

Sarıgöl; Bu gölün doğu kısmı yarıktır, bu yarık kanalda kırk adet kaldırım halinde taşlar dizilidir. Bu taşlara çeşitli işaretler yapılmıştır, onuncu taşta oyuk işareti yapılmıştır. Sonra bu taşın altına bin beş yüz okka gizledik, bu gölün yakınındaki bir yığmanın altına da, bir kazan paramızı gizledik. Bu göl o zaman sazlı göl idi, ben ise adını Sarıgöl koydum. Gölün doğu tarafına bakın. Burada yeni çeri askeri kayaya tırmanmaktadır. Askerin kütüklüğü boş değildir. Üzerinden bir yılan sarkar vaziyettedir, bu taşın altında bir teneke altın paramız gizlidir. Askerin üst tarafında tepede siyah taşın altında ana mahzen girişi bulunmakta olup kapatılmıştır. Askerin baktığı yerde ( yönde ) omzunda su bakırları ile bir kız askere bakar.

Sarıgöl kudret kalenin güneyinde kalır. Göl iki metre uzunluğu bakır tellerle üzeri kapanmıştır. Buranın tam güneyinde; yedi baskılı kayanın önünde bir bakır çubuk vardır. Bu çubuk sarı göle doğru uzanır. Ucunda ise bir kazan altın paramız bağlanmıştır. Bu çubukla göl bulunmuş olur. Bu göl o zamanlar bir darphanedir ve gerçekten inanılmaz derecede fevkalade zengindir. Bu gölün üzerinde fotere benzeyen bir taş vardır, foterin kenarında iki adet güvercin vardır. Aynı göle oldukça az bir mesafede bir Çerkez eyeri siyah renktedir sebebine gelince ziftlidir ve ayrıca kendisi som altındır.

Sarı göl doğu tarafında kayalıklara bakın. Burada bir asker vardır. Bu Asker yeniçeri askeridir. Asker kayaya tırmanmaktadır. Eli silahlı beli kütüklüdür. Sivri külahlı, yan bakar durumdadır. Kayaya tırmanır vaziyette resmedilmiştir. Askerin üzerinde bir yan sarkar vaziyettedir. Gölün bir ayağı harami dereye karışır. Suyun karıştığı yerden biraz aşağıda ana kayaya hark (ark) ile domuzluğu oyularak hargın boyu 12 adımdır. Emin ağa namında bir değirmendir.

Yorumlar

 1. Ismail dedi ki:

  Burayı buldum desem inanirmisiniz ama açılması için güç gerekiyor

 2. Emin dedi ki:

  Hayır inanmam çünkü şimdiye kadar benden başka kimse görmemiş göremez de
  İşaret olduğuna inanmak bin şahit lazım sarı göl bir düz alan herşey aynen doğrudur baş değirmenin önünde 4 adımda bakıra benzer taşın altını kazdım 2.5 mt sade Horasan dükülmüş

 3. Faruk dedi ki:

  Sarıgölü gördüm diyen arkadaşlar Yakınlarda karanlık dere diğer adı cehennem deresi olması lazım. Birde Kars sınırlarıyla ardahan Posof sınırları arasında kalıyor. Bulan kişiler ulaşsın. Oraya açacak adamımız var.