Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Derin Arama Dedektörleri – Hangisini Almalıyız

Defineci arkadaşların derin arama dedektörleri seçimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığınızın farkındayız. Bu sebepten dolayı konuyu elden geçirip gündemde neler var onları yazmaya karar verdim. Bu makalede tüm dedektör uzmanlarının katkısı bulunmaktadır. Bende yaklaşık 10 yıllık dedektör tecrübemi diğer arkadaşların bilgileriyle birleştirerek bu makaleyi hazırladım.

Yazacaklarımız en iyi derin arama dedektörleridir.

1– Ajax Segma dedektör iki yüksek sistem üzerinde çalışan dünyanın en iyi metal dedektörüdür. AJAX dedektör teknolojisi, yeni bir darbe indüksiyon sistemi geliştirerek diğer tüm darbe indüksiyon dedektörleri bir anda 2. sınıfa attı. Tüm Ajax dedektörleri incelemelisiniz.

2- LORENZ DEEPMAX Z1 – Derin arama dediğimiz zaman hemen aklımıza gelir, çünkü seçenek azdır, az olduğu için lorenz her zaman seçenekler arasında yerini alır. Aslına bakılırsa çıkalı 5-6 sene olmuş güncelliğini yitirmiş cihazdır.

3- Garrett ATX bütçesi düşük olanlar için en iyi derin arama cihazıdır.

4  Minelab gpz 7000 Aslında pulse değildir. Vlf de değildir, sıfır voltaj zvt teknolojisi kullanır. Oldukça derine inebilen cihazdır. 3d görüntüsü yoktur boşluk bulmaz, klasik vlf dedektör monitörü vardır tıpkı vlf gibidir ama derine iner, metalide iyi ayırır. burada yazılan tüm dedektörler arasında metali en iyi ayıran minelab gpz dir.

5- BLACK HAWK PRO R3 PI Sistemli (Pulse Induction) Alman okm firmasının ürettiği pulse dedektördür, derin arama yapacaksanız size önereceğimiz en iyi cihazlardan biridir. çünkü pulse dedinmi işin ehli Almanlardır.

6- Minelab sdc 2300 pulse dedektördür.  Derin arama  istiyorsanız bu markayıda araştırın, minelabdır korkmayın. Orijinal avusturalya oldumu gözünü kapat al.

7- Tero Vido Bu güne kadar bildiklerinizi bir kenara atın: Tero Vido 3D görselleştirme ile yeni ve modern bir Pulse İndüksiyon sistemi geliştirerek: Pi sistemli define arama cihazlarındaki mineral sorununu ortadan kaldırarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Tero vido yeni nesil jeofizik algılama cihazları tasarlamak, geliştirmek ve pazarlamak için Almanya’da kurulmuş özel mühendisler tarafından yönetilen, güçlü bir firmadır.

8- Groundtech Dedektörleri 5 farklı tarama özelliğine sahip şu an en gelişmiş dedektörlerdir. Otomatik ve manuel tarama, gerçek zamanlı tarama, dinamik tarama, nokta tespiti ve standart tarama özellikleri vardır. SMR modeli otomatik ve manuel özdirenç tarama özelliğine sahiptir.

 • Evet arkadaşlar yukarıya 8 adet derin arama dedektör örnekleri verdik bunlar en çok kullanılan dedektörler arasındadır, burada yazmadıklarımız mutlaka vardır biz en iyileri seçip yazdık.

Aradaki Farklar

Minelab sdc 2300 adı minelab olduğu için diğerlerinden biraz daha popülerdir.  bu dedektörü Garrett ATX ile kıyasladığınızda arada çok az bir derinlik farkı olduğu esas önemli olan Garrett ATX minelaba göre hafif parazit yaparak çalıştığı karşılaştırma videolarında sıkça gördük. Kısacası bu 2 dedektör arasında çok az bir derinlik farkı olmakla birlikte arama esnasında Garrett ATX biraz parazitli çalıştığını fark ettik.

Garrett ATX normalde bile değişik sesler çıkaran fakat bulgu durumunda parazit dışında farklı bir ses tonuyla bunu kullanıcıya bildiren dedektördür; minelab ise sadece bulgulara tepki vererek kullanıcıyı çok fazla yormayan yapıya sahiptir.

Evet arkadaşlar aradaki kalite farkı bu; fiyat farkı ise 15 bin TL buyurun buradan yakın. Burada anlamamız gereken diğer konu dedektör firmaları ar-ge çalışmaları sırasında yaptıkları en küçük yenilik bile  fiyatlara ciddi şekilde yansıtılmaktadır. Bunun en basit örneği Minelab sdc 2300 lerin daha az parazit yapması, Garrett ATX ların parazitli çalışması en az 15 bin TL fiyat farkı oluşturmaktadır. buna 5 cm de derinlik ekledimi al sana 10 bin tl fiyat farkı daha, umarım anlatabilmişimdir.

Derin Arama Dedektörleri BLACK HAWK PRO R3

Derin Arama Dedektörleri konusunda biz neyi anlattık defineciler ne anladı:  

Arkadaşlar 5-10 bin TL  fiyat farkı bazı kesimler için çerez parasıdır ülkemizde gelir düzeyi yüksek olan bir çok insan var bunlar define aramaya çıktıklarında tek bir parazit ve yorucu tek bir ayar dahi istemedikleri için basar parayı tero vido alır, orta ve düşük gelir düzeyine sahip arkadaşlar ise o parazitleri ve az bir derinlik farkını önemsemez bunu manüel olarak kendisinin yapabileceğini düşünür ve 10 bin TL yi cebinde bırakır.

Gelir düzeyi düşük defineciler için garret atx en yi dedektör denilebilir. Buradaki ince ayrıntı bu cihazı iyi tanımaktan geçer, cihazlar üzerinde yetenekleriniz ve bolca vakit ayırmalısınız. Bu cihaz genelde düz arazi isteyen  toprak ayarını iyi yaptığınızda diğer tüm cihazlarla eş değer konuma gelen özelliğe sahiptir; tek sorun  mineralden biraz etkilenmesi ve düz zemin istemesidir. Kayalık alanda bu cihazla iş yapmanız çok zordur başlığın bir yukarı bir aşağı yapması cihazın  sürekli sinyaller üretmesine neden olabilir.

gpz 7000

Derin arama dedektörlerinin en zayıf noktası metal ayrımında kesin sonuç verememesidir. Vlf dediğimiz yüzey arama cihazları metal ayrımında en başarılı olan cihazlardır. Derin arama cihazları ise çok zaman yanlış sinyal vererek kullanıcıyı yanıltır boşa kazı yapmasına neden olur.

Burada şunuda belirtelim çok az bir özellik eklenerek fiyatları uçurulan bazı dedektörler yerine yeraltı radarlarına bakmanızda fayda var.  50 bine yakın para harcayıp dedektörlerle uğraşmaktansa biraz daha ekleyip gpr yer altı radarları alıp işinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz. Buda farklı bir bakış açısı olsun. Siz yinede kendi bildiğinizi yapın biz sizin kararlarınıza etki etmiş olmayalım.

Yorumlar

 1. derinderin dedi ki:

  merhaba güzel bir yazı olmuş benim gibi konuya vakıf olamayanlarda fikir oluşturacaktır. birde bahsi geçen yer altı radar sistemlerden bahsederseniz (tecrübe ettiyseniz) daha verimli olacağı kanaatindeyim. teşekkürler

 2. Veysi dedi ki:

  Selamun aleykum hocam bu detech strike derinliği nasıl video larda bu bahsettiğiniz iyi cihazlardan daha derine iniyor

 3. Hamit dedi ki:

  Eline sağlık ıyi insan çok faydalı olmuş