DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

En İyi Define Arama Radarları

Hiç şüphe yok-ki teknolojinin hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Hatta ileri gidip teknolojinin artık hayatımızı yönlendirdiğini, söyleyebiliriz.

Define arama cihazları teknolojisinde ise farklı ihtiyaç kategorisinde, farklı cihazlar üretilmektedir. Ne aradığın ve nasıl bir coğrafi yapıda aradığın gibi bir çok farklı define arama radarları üretilmektedir.

En İyi Radar

Aslında en iyi radar değilde en iyi distribütör desek daha doğru olur. doğru distribütör bulunduğunda doğru radarı kolayca bulabilirsiniz. En iyi radarlar için linke göz atabilirsiniz.

Bazı firmalar definecilere hitab eder radarlar üretmeyi başardı. Bu radarların yerin metrelerce altındaki oda, mahzen, tünel ve belirli miktar büyüklükteki metalleri kolayca tespit etmesi vlf ve pulse dedektörlerin güncelliğini kaybettirdi. Yeni çıkan pulse cihazlarında radarlardan kalır yanı olmadığını görüyoruz. 

Gepard GPR 3D

Şöyle bir geriye gittiğimizde çubuklarla uğraşan define arama teknolojisi daha sonra metal ayrımında gayet başarılı olan vlf dedektörlerine geçiş yaptı. İlerleyen zamanda pulse dedektörler  ile daha derinlere inme şansı yakaladık, şimdi ise yer altı radarları ile istediğimiz derinliğe inebiliyor ekran görüntüsü ile aşağıda neler olduğunu kolayca anlayabiliyoruz..

Bu süreçte bizi en çok zorlayan hangi cihazların işe yarayıp hangisi imitasyon şeklinde tasarlandığını ayırmak oldu; bir çok defineci arkadaşlarımız yanlış marka model  ile hatalı alım yaparak parasını ve zamanını boşa harcadı. Tıpkı dedektörlerde olduğu gibi piyasada çakma radarlar var olup, sözde 2D 3D görüntü veriyor yalanlarıyla satışları devam etmektedir, bu radarların aynı yerden  aynı görüntüyü alamadığı gibi  aldığınız görüntülerinde doğruluğundan her daim şüphe içinde kalacaksınız .  

Yurt Dışından Gelen Define Arama Radarları

Özellikle yurt dışından getirilen radarlar ülkesinde 3. sınıf radar olarak tabir edilen hatta satışı bile yapılmayan  bazı markalar maalesef ülkemizde peynir ekmek gibi satılmaktadır. Adı ithal Avrupa’dan geldi olunca ne hikmetse alıcıda bir anda kesin iyidir algısı oluşturuyor.  Demem oki her gördüğünüz sakallıyı dedeniz sanmayın. Yurt dışındaki jeofizik teknolojisi ülkemizden kat kat ileridedir lakin gerçek radar fiyatları 80.000 – 150.000 TL gibi rakamlarda dolaşırken  ülkemize getirilip satışa sunulan radarlar ortalama 40.000 TL  civarlarındadır. Ne demek istediğimi buradan anlayabilirsiniz.

Eğer ithal radar almak istiyorsanız doğru marka ve doğru distribütörü seçmeniz gerekmektedir, Türkiye’nin en büyük dedektör distribütörü DedektörBurada.Com garantisi ile Yeraltı radarları alabilirsiniz. Özellikle Gepard GPR, boru hatları, boşluklar, kablolar, kanallar, tüneller, sığınaklar, dehlizler ve benzeri yeraltı boşluk ve eşyalarını tespit etmek için çok esnek, taşınabilir ve güçlü bir radardır.

Ülkemizdeki radar teknolojisi nerede:

Türkiye’nin eski Türkiye olmadığı gibi teknoloji-dede Avrupa’nın çok gerisinde sayılmayız. Özellikle vlf dedektör kategorisinde  dünyanın en iyi marka modellerini geride bırakmayı başarmış firmalarımız var.  Jeofizik teknolojisinde ilerleme gösteriyoruz. Oda, tünel, mahzen ve yer altı şehirlerinin bulunmasında kesin başarı sağlayan firmamız henüz bulunmamaktadır.

Eğitim almadan radar kullanılmaz

Defineci arkadaşları en çok zorlayan konu ise radarların eğitim almadan satışının olmamasıdır. Diğer dedektörler gibi sipariş üzerine teslim yapılmaz; öncelikle eğitim almasının şart olduğu aksi taktirde kullanım hatalarının olacağı bellidir.  Bu makineleri almak isteyenler bizzat firmaya yada bayilerine gidip 1-2 gün testler tapması gerekmektedir. Eğitim vermeden çoğu firma radar satışı yapmaz, lakin bazı firmalar yüzeysel bilgiler vererek aldığı paraya bakarken, bazı firmalar sınırsız test imkanı sunmaktadır. Sınırsız test imkanı sağladığı gibi satıştan sonrada gerek teknik gerek kullanım gibi desteğinin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Özellikle amatör definecilerin bilmesi gereken konu Radarlar diğer dedektörlerden biraz farklıdır, cihazın biraz teferruatlı olması sizi yorabilir.  Almadan önce desteğin satıştan sonrada bir süre devam etmesini talep edin. Al hadi güle güle şeklindeki radar satışları  sizi ortada bırakabilir, cihaz tanıyıp tam kavrayana kadar belirli bir süre kaybınız olacağı için  almadan önce desteğin devam etmesi sözünü firmanız-dan mutlaka alın.

OKM - EXP 6000

Not: Yazılanlar tamamen genel define sohbetlerinden kurgulanmıştır. doğruluğu tartışılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.