Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Sarnıç Define İşareti Anlamı

Sarnıçlar su depolamak için yapılan yapılardır, bunlar eski ermeni ve yunan evlerinin bodrum katlarında olduğu gibi açık alandada çokça bulunur. sarnıçların en yaygın kullanıldığı dönemse Bizans dönemidir. Nasıl eski ev, kilise, kuyu gibi yapıların muhtelif bölgelerinde define saklanıyorsa sarnıçlarında yapı taşları arasına define saklanmaktadır. özellikle bakım yapmak için girişi olan sarnıçlara ait defineler sarnıcın orta bölümünde bulunan kolonun alt tarafında olur. Sarnıçta su var ise muhtemelen define suyun içinde kalır. bu kolon tek değilde istavroz işareti gibi çarpı yapıyorsa güney tarafa ayrılan kolona bakılır. Ayrıca sarnıç olan yerde kilise ve  eski mezarlık vardır oralarada bakın.

Diğer: Sarnıç suyun stoklandığı kuyuya verilen addır. Bu normal kuyu değil yağmur suyunun kanallar yardımıyla yerin altına özel olarak inşa edilmiş depodur. toplanan suları kanal, tünel ve kemer benzeri yapılarla şehir yada hamam gibi istenilen yerlere akıtılabilir.

Bu tip depolarda giriş ve aşağı doğru inen merdiven varsa  bu merdivenin 3. basamağında bir miktar para alınabilir. Eğer boşsa içeri girdiğinizde  yan duvarlara bakın kesme taş  kendini gösterir vaziyettedir bu taşı tıklayın  boşluk veriyorsa bir miktar para bu taştan alınır.

Diğer: Sarnıç aynı bölgede 3 tane ise doğu taraftakine gidin, sarnıcın 9 metre çevresini iyi etüt edin  bir küp para buradadır, biz buna 3 sarnıçlar deriz.

Diğer: Sarnıç olan yerdeki dere çok önemlidir, bu dere ileride ikiye ayrılır bu ayrışma noktasında göbekte kalan yer çok önemlidir, burada kesme bir kaya vardır çok büyüktür biraz altına bakarsanız kayanın 2 katman halinde olduğunu anlarsınız  yüklü miktardaki  altın bu kayanın içindedir. Yine  aynı şekilde sarnıç olan yere en yakın dere ileride bir başka dere ile birleşiyor  olabilir buradaki çatal malın olduğu yerdir.

Diğer; Her sarnıçta mutlaka kitabe vardır, bu kitabe sarnıcın yapım tarihi ile alakalıdır,  bu kitabe orijinal-inden kaydırılıp üzerinde çeşitli eklemeler yapılmış ise bu yüklü miktarda paranın habercisidir.  orijinal kitabeyi  yok sayarak sonradan eklenenleri dikkate alıp çözüm süreci başlatılmalıdır.  bu sarnıçlar genelde gövdesi dikdörtgen yada geniş hazneli sarnıçlar-dır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.