Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kaya İçinde Define Olduğu Nasıl Anlaşılır

Kaya İçinde Define Olduğu Nasıl Anlaşılır

Kaya içinde define olduğunu anlamak için önce kayada horasan sıva varmı ona bakılır. Horasan sıva varsa bu kaya delinip tekrar kapatıldığını anlamış oluruz. Horasan olmasa bile bu kaya delinip tekrar kapatıldığı düşünülerek yanlara ve alta doğru inceleme yapılmalıdır. Yani kaya delinip tekrar kapatılırken oraya bir tıpa vurulmuş olmalıdır. Bu kaya çatlağına benzer. Özellikle dere çatallarındaki kayalara dikkat edin en çok tıpa burada olur.

Birde 2 kayanın üst üste koyulması şeklinde saklama metodu vardır. Önce alt kaya oyulup define koyulduktan sonra üste diğer kaya kapak olarak yerleştirilir. Kaya içinde define olduğunu anlamak için tüm bunlara dikkat etmelisiniz. Yani kaya a’dan z’ye incelenmelidir.

Kayaya sert bir cisimle vurmanız durumunda boşluk varmı kolayca anlayabilirsiniz. Dolu kayanın çıkaracağı ses ile, içi boş kayanın çıkaracağı ses aynı olmaz. Vururken biri kulağını kayaya yapıştırması gereklidir. Bu şekilde daha kolay anlaşılır.

Metal testi olmazsa olmazlardandır. Dedektörler kaya içinde define bulmada oldukça başarılıdır. Normal bir dedektör 45 cm. derine iner, kaya içinde define varsa buda ortalama 45-50 cm. kaya içindedir. dedektör sinyal verirse bu kaya incelemeye değer. Eğer kayanın kayaç yapısı mineralli ise dedektör mineralden etkilenerek sahte sinyaller üretebilir bunada dikkat edin.

Doğal görünümlü kayalarda define arıyorsanız buradaki tıpa genelde kaya altlarında olur. Kaya altı toprağa temas eder yerlerde tıpa aranmalıdır. Bu tıpalar çok büyük olmaz genelde el girecek büyüklükte kare şeklindedir.

Birde çekmece kayalar vardır, bu en çok kuyu taşlarında olur. Kuyulardaki bazı taşlar kare şeklindedir diğer taşlardan biraz farklıdır. Dikkatli bir şekilde çekildiğinde el dirseğe kadar sokulur içeriden bir kese altın alınır.

Şimdi alt resimlerde horasan taş içinde nasıl saklama yaptıklarına örnek resimler göstereceğim.

Yuvarlak horasan taş bulursanız içine dikkat edin. Küçük bir elmas sizi bekliyor olabilir.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Taner dedi ki:

    Bende böyle bir kaya var ama üstündeki figürü bir türlü cozemedim telefon numaramı gonderiyim size arayın resmini size ata bilirim

  2. Anonim dedi ki:

    Selam bendede büyle bi kaya var

  3. Gökhan dedi ki:

    Hocam kaya üzerinde batiya bakan Bir çoğunlukla Yuvarlak balık sırtı edilmiş bir taş koyulmuş yapma Bir taş etrafı kaya çok güçlü bir cisimle sıvanmış etrafı hafif oyuk Hilti ucu girecek şekilde bunda ne çıkabilir