Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dibek Taşı Define İşareti

Dibek 3 adet varsa üç dibekler-in ortasında olanda 300 okka vardır. 3 adet çanaklara zincirle işlenmiştir. Ortadakinde 300 okka para mevcuttur. Buradan aşağı sallandığınız-da şelaleyi görürsün, şelale önündeki kazan dereyi  geçtikten sonra dar girişli bir mağara vardır. Bu mağara birbirine komplekslidir esas adı kitaplı mağaradır. Ortada altın yığını vardır mermer sandık içerisinde 7 adet kitap vardır. Bu dediğim 3 dibekler-in parasıdır, 3 dibeğin ortadaki kırık olmalı.

Diğer görüş: Köy yerlerinde imc usulü ile kullanılan dibekler genelde kaliteli ve parlak taş ile yapılmıştır. Etrafı herhangi bir örülü değildir. Define işareti olarak dibek taşı iyi bir işarettir. Fakat forum ve bloklardan okuduğum kadarı ile dibek taşının altında müjde altın vardır.

Etrafında 50 cm ile 2 metre arasında bir tepelik veya 5 – 7 metre etrafında bir çöküntü varsa orası-da bir mezardır. Köyde kullanılan dibek değil ise genel olarak mezar işaretidir. Dibeğin altını 2 metre kazmamız gereklidir.

Tahıl ürünlerini ezmek için kullanılan ev aletlerindendir. Eğer dışarıda sabit şekilde ise altına mutlaka bakılır. Koltuk ve binek taşlarından farklıdır, çoğunlukla değirmen taşı ile kıyaslanır.

Dibeğe yakın ağaç varsa ağaca git çevresini araştır. Burası eski yaşam alanı ise yıkık dökük evler varsa buranın birde yaşlı ağacı vardır. Ağaç bunca yıl ayakta kalamayıp, kesilmiş yada yanmış olabilir. Yerini bulmaya çalış. Ağaç yakınında karamsı taşın üzerinde küçük delik varsa yer burasıdır.

Yorumlar

  1. ediz can dedi ki:

    bir tarladabuldumuz dibek taşı ortasından bölünmüş 2side farklıyerde tesadüfen bir yerkazdım 1mezar çıktı sadece oturur vaziyette 1kafatası çıktı mezarın üstündede düz1bir 5santim kalınlında taşvardı derinleştirirken omezara bağlı birmezardaha çıktı ondanda sadece kemik çıktı

  2. Sevban dedi ki:

    Abı numaranı verırmısın bende ısaretler var gostermem gerekıyo