Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Öküz Kafası ve Öküz Define İşareti

1- Öküz Kafası; Öküzün hangi gözü körse kör olan gözünün baktığı yerde  höyük vardır. höyük kör gözün baktığı yerde değilse mutlaka arkadadır,  höyük arkadaysa kör gözün baktığı yerde  size yetecek kadar mal vardır.

2- Öküz kafası varsa burada bir dere birde  höyük mutlaka bulunur, dere boyuna indiğinizde sizi şaheser işaretler beklemektedir.  bu derede birde şifalı su  dedikleri yer vardır,  burada ölü yıkanır  bunun hemen üstünde en az 3-4 metre derinliğinde bir adet yük mezarı bulunur.

3- Öküz varsa öküz geçiti vardır.  yüklü miktarda hazine buradan alınır.

öküz kafası anlamı

Eşkiya Belgelerinde Öküz

1- Mağara olmalı, mağara içinde demir kapılar vardır. İkinci değirmenin aşağısında derenin solunda topal ayı ayağı 23 adım ileride derenin karşı tarafında olup yarık kaya bu kayanın üzerinde 7 civcivli tavuk karşısında kartal uçar vaziyette ve altında iki kılıç çatılı bir vaziyette karşısındaki değirmen arkının üzerinde küçük mağara içinde bir çift öküzü bir çocuğu yedeğinde çeker vaziyettedir. Mal öküzler arkasında tek oda mağara içindedir.

2-  İkinci mağarada suyun 700 adım doğusunda 3 basamak mevcut olup buraya varmadan önce üzerinde iki bacalı üç direkli gemi resmi olan bir taş var bu taşta mağaranın işareti olup bu taşın yanında 3 karış boyunda bir oyuk yapılmış olup içine 3 parça altın konulmuştur.yörenin doğruluğunu anlayabilmemiz için üç basamaklı mağaranın yanındaki yarık içerisinde yine 3 adet küp bir birine değmez şekilde konuldu araları doldurulup doğaya uyduruldu.bu mağaranın içi 4 köşe olup 3 basamak ile içine girilir. Buradaki mezar içinde 3 küp vardır. Bir gurup parada yakındaki hisarın karşısındaki toprak yığmanın altına kondu.

Yine yakında bulunan oyuk ocak yerinin yanında duran dikili taşın güneye doğru 3 adım mesafesinde bir miktar para vardır. Aynı yörede sırtını yalayan öküze benzeyen bir taş kuzeyine 7 adımda bir miktar para vardır. Kalan para yatan iki öküz gibi taşın altına ve yakınındaki mezara konulmuştur. mezarda kılıçlar mücevherat ve külçelerde vardır. yörenin doğruluğu ve diğer yerlerin haritası öküze benzeyen kayanın bacaklarında dır.

Eşkiya Farklı Belge

3- bu yazdığımız düzlük yerde olması gerekir. Bu düzlükte 12 adet dikili durumda taş olup birisi siyah renktedir. Bu siyah taş altında çömlek içerisinde karışık para var. Değirmenin 50 metre yakınındaki çayırlıkta ancak bir araba yükü kadar ot alınabilir. Buranın kenarında arabayı andıran bir kaya var bu kaya üzerinde iki öküz resmi yapılmıştır. Öküzlerin ikisi kıç kıça vermiş olup birinin boynunda 7 kat dolalı zincir. Sarılı haldedir. Diğer öküzde ise bir çan vardır. Öküzlerin göğüsleri arası kazılmalı dır. Öküzlerin yakınında bir yapma pınar çeşmesi vardır.

4- Dereyi daha yukarı takip edersek dağın alan kısımlarında  2 öküz kıç kıça yatar vaziyette olmalı. Öküzlerden birinin boynunda 7 lokmalı zincir. Diğerinde bir çan vardır. Bu oyalandığımız yerler vezir tepenin batı istikametindedir. Biraz daha yukarılarda ki kısımlarda kirazlı yaylada ,bir tek öküz boynunda çan, otlar halde görülecektir. bu bölgede 7 adet mezar vardır. hepsi yığma mezardır.

5- Değirmen deresini takip ederek  doğusuna gelen tarafına, dağın birinci tepeyi aşarak kazan dereye varırız. Burada kapalı her bir yeri ana taştan oyulma kayalar vardır. 6 metre genişlik 6 metre derinlik yaptık. kazana Domuzluk’tan dökülen sular altında öküz işareti yaptık. Boynunlarına çan yaptık., bu öküzün ayakları istikametinde 1 metre kazınca kapak taşı bulursun. Dikkat edelim öküzün arka butları üstünde ok saplıdır.

kabartma 2 öküz yan yana
tek öküz
Öküz Kafası ve Öküz Define İşareti
Yorumlar

  1. Uğur dedi ki:

    Maşallah tam yerini tarif etmişsiniz sanki siz koymuşsunuz gibi