Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Mağara Define İşareti

Kayada bulduğunuz  C – D ya da U şekilleri yakınlarda mağara olduğunun habercisidir. U harfinin ağzı açık tarafı yukarıya bakar vaziyette ise bu açık mağara anlamına gelir. U harfi ters açık ağzı aşağı bakar vaziyette ise buda  kapalı mağara demektedir.  İşaretleri bulduğunuz  bölgede öncelikle yüzey araştırması yapılmalıdır.  Eğer çevrede açık mağaralar varsa bu mağaranın neye hizmet ettiğini mutlaka  araştırın. Eski ev, kilise, şabel ve benzer amaçlara hizmet etmiş bir çok mağara bulunmaktadır. 

Mağaraların içerisinde ilerleyen bölümlerde özellikle narteks  bölümü dediğimiz bölümler olur. Burada  defin işlemleri yapılmışmı ? bu bölmeler mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca  yan duvarlarda  kapak  yada bize ne yapacağımızı anlatan işaretler vardır, bunlara’da bakılır..  Mağaranın içindeki işaretlerin  yanında bir de yuvarlak varsa, o dolunay anlamına gelir.  Buda mağaranın  içi dolu olduğunu anlatır.  Dört köşe bir oyuk, boş bir oda anlamına gelir. Ama onun yanında mutlaka dolu bir oda daha vardır ve onun bulunması gerekir.

Mağara İçi

Mağaranın içine girildiğinde karanlıksa aydınlatın. Sonra tavan veya duvarlarda özenle kesilmiş taş olup olmadığına bakılır. Kesme yolu ile taş çıkarılmışsa bu mağarada bir şeylerin olabileceğine işaret eder. Ancak bunun tuzak veya aldatmaca olup olmadığını iyi öğrenmek incelemek gerekir. Taş çıkarılmış mağaranın dolu olma olasılığı çok yüksektir. Ancak tehlike oranının da çok yüksek olduğu unutulmamalıdır.  Taş çıkarıldığında  olası tuzakların devreye girme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Acemice davranarak iz, işaret ve semboller yok edilmemelidir. Yer altında ulaşılması güç olan mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli gazla dolu olup olmadığıdır.

Mağaranın tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler. Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir. Taş veya üzerine çizilmiş büyük yarım ‘O’ harfi, veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede bir mağara olduğunu işaret eder. Ancak bu mağaranın figürlerin çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder. Bu tür mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklı dır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.

Mağarada Olası Defineler

Balta ve ay aynı yede ise burada yine kapalı mağara vardır. Bu mağara önünde 3 kireç kuyusu olup kuyuların ikisi açık biri kapalıdır. Kapalı olan kuyuda 2 teneke oski  vardır. Dikkat bu mağara 2 kola ayrılır sola giden kol tuzaklı sağa giden yok açıktır.

Mitolojide toprak ananın rahmi olarak bilinen mağaralar definecilikte önemli bir yer tutar. Banka, kasa, sandık, saklama yeri görevi gören mağaralar çok sık kullanılmıştır. Bazı ölülerin mağaralara gömüldüklerini de biliyoruz. Bundan dolayı mağaralarda gördüğümüz her işareti veya sembolü define diye algılamak yanlış olur.

-Mağaranın üst kısmı 1-3 metre kadar kalın ise define tabanda değil tavanda saklanmış olabilir. Gömü sayısı birden fazla olabilir. İçten veya dıştan oyulduktan sonra saklantı yerleştirilip horasan ile sıvanmıştır. Genelde mağara girişinin sol yanında ve 10-30 cm. toprağın altında bir işaret olmalıdır.

Mağaralar bazen darphane bazen de maden ocağı olarak kullanılmıştır. Bu durumda yakınlarda antik kent olabilir. İçinde oturan insanların daima gözetleme yapmaları için mağaranın tam karşısı da dikkate değerdir. Mağara veya mahzen işareti mağaranın veya mahzenin hep batısında durur. Yani mağara işaret batıda mağara doğudadır.

Yorumlar

 1. nuri. dedi ki:

  slm menderes hocam ördek havuzu yaparken kepce çalıştırdık bitepenin burnunda bir adam boyu yüksekliginde küp çıktı yanında bidaha bidaha derken tam 15 adet küp çıktı agzı mermerle kapatılmış içleri boştu küpler çatlaktı hepside az ilersinde 10m. uzunlugunda mezar çıktı içinde en az 7-8 tane insanı koymuşlar kafa tasından kemiklerden anlaşılan mezarda boş çıktı 10-15 metre ilersinden 2.adet mermer sütun çıkmış önceden 200m. ilersinde mezarlar çıkıyor incik boncuk şişe felan burası kilise olabilirmi yukarsında kayayalar var kayada kanalvar bayagı büyük xişareti var kayanın içine giden delik var aydınlatırsanız sevinirim.

 2. turkmen oglu dedi ki:

  slm arkadaslar bır magra var ama magranın ıcınde buyuk bır ocak yapılmıs ve tasların buyuklugu tam 1.metreı 2.5 uzunlugunda ustusde 3 bırtarafında 3 de bırtarafında ama bacası yok ve bunun gırısınde tavanda parmaksıs ayak var ve bu ayagın altında yarım degırmen tası bulduk ve tasın ortası delık ve yarısı yok

 3. Nuri dedi ki:

  Slm hocam.BN bi mağra buldum şansa kadere.girişi çok dar yamaçta mermer tarzı sert tas her yer delikten içeri direk 2mtre sağa doğru aynı snra gne dik snra sola dnüyo ve bu dar geçitte yatarak zor geçiyoruz fakat gittikçe yükselenbi yol bu magraya girdik girişe döndümüzde haç işareti gördük 30cm büyüklünde ve oyma normal düz bişeydi ilerledikçe birazda korkuda var duvarda 7 civciv 1tavuk ve civcivin biri tavuk sırtındaydı bu Mahra 3yada4 yada birçok odası vardı fakat biz korkup çıktık girmek içinde çıkmak içinde çok uraştık sizce ne yapalım girişten şu an BN gecemiyorum bu BN 14 yaşımdayken olmuştu ve şuan 32 yaşındayım gne gittim magrayı zor buldum kimse dokunmamış çünkü çalışan deliği bile zor bulduk bi yorum istesem başka giriş falan zirveye 30mt kala yamaçta bu yer

 4. Nuri dedi ki:

  Nasip yanlış yerde aranıyordur belkide vakit önemlidir kardeşim doğrusu sende

 5. Selim sarıkaya dedi ki:

  Kapalı mağaza. Bende iznikliyim.

 6. Recep usta dedi ki:

  Hocam selam bir mağara dağın zirvesinde ve girişi kafam zor giriyordu bir oda ve oda içinde iki giriş kapisi var ve giriş kapısı oval insan emekleyerek girebilecek şekilde ağzı giriş n harfine benzer şekilde işlenmiş bu hangi medeniyete ait olabilir bide bişey cikar mi ordan hocam yerde taşlar düz taslar dosenmisti tesekurler

 7. Murat dedi ki:

  Hocam dağda mağaranın içinde başı ve kolları olmayan taşa bitişik bir heykel bulduk orda ne olabilir

 8. Özay er dedi ki:

  Yeraltı odasında kemer nedir aydinlatirmisin

 9. mehmet dedi ki:

  mağara buldum kireç kuyusu çapraz güneyde ününde eski kervan yulu
  girişi bati baca güney bati karşısında taş yığnı bulunmaktadir

 10. Anonim dedi ki:

  Hocam camideki imanım durduğu yerdeki gibi kapı işareti bar 3 cizgili kaya üzerinde

 11. Ramazan dedi ki:

  Aynı tarifinden bende buldum merak ediyorum bunun anlamını

 12. redfox dedi ki:

  merhaba herkese yaşadığım şehirde kaplıca var altında mağra var içine dere akıyor ve girişin biraz ilerisinde deve heykeli var yakın zamanda baktım deveyi kırmışlar oturan ve ayakara kapalıydı bildiğim kadarıyla bunun la ilgili bilgisi olan varmı (gerçek bilgisi) yazarsa sevinirim hayırlı gğnler

 13. Anonim dedi ki:

  Bu yeri görme şansımız varmı kardeş

 14. faruk. dedi ki:

  Arkadaşlar,

  daha önce açılmamış bir mağaraya girmeden önce çok dikkatli olmalısınız. mümkünse bir tavşan yada canlı bir hayvan tavuk olabilir siz den önce onu sokun ve size sğselim döndüğünde siz içeri girin. bu tür yerlere gadoslama dalarsanız ani zehirlenmelerle karşılaşmanız kaçınılmazdır.

 15. Anonim dedi ki:

  Magara da göz ısaretı nedir daha yenı buldum

 16. asi dedi ki:

  ağzı toprakla doldurulmuş mahsen yada mağara dolumudr

 17. asi dedi ki:

  işaret vardı kayada yuvarlak ve oymalar hemen üstünde dev taş vardı toprakla dolgu yapılmış uğraşmaya değermi

 18. Anonim dedi ki:

  Bura çok güzel çözümü bende bana ulaşın

 19. Osman dedi ki:

  Ustam bendeki işaretler. Zirve bir tepede bir kaya var bu kayada T işareti yanında ters V işareti var bu isaretler doğuya bakiyor. aynı kayada Y işareti yanında K işareti var bu isaretlerde kuzeye bakıyor. Kayanın guneyinde 10 metre kadar ilerisinde küçük oturak tasina benzeyen bor taş var ucu sivri ucgen gibi avucum kadar.onun karsisindaki tasta kibrit kutusu büyüklüğünde kare oyma var bir ucu aşağı doğru centikli bu işaretlerin batı kısmında traslanmis karşılıklı iki kaya var.yardimci olurmusunuz teşekkürler…

 20. Anonim dedi ki:

  Volçan eşkiya kurtret kalesi nerde

 21. Anonim dedi ki:

  Kemeri kır arkası dolu,