Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Rum Altınları Hikayesi

Rum Altınları Hikayesi

Çok güzel bir hikaye anlatmak isterim sizlere herkese nasip olur inşallah. Yaşadığımız yer Rum köyüdür mübadelede yer değişimi yapılmıştı. Dedemler çocuk o zamanlar Rumlarda her sene köye ziyarete gelirler. Dedemin anneside rumdur Türkçe bilmezmiş neyse evin alt katları ağır olur bilen bilirdir. Gel git senelerce sürer bu iş en sonunda bi sabah kalkarlar öküzün başında bi bakarlar bi taş yerinden oynatılmış. Ve gözlük kutusu kadar büyük bi kutu ağzı açık şekilde içinde bir tane altın bırakıp gidilmiştir. Alan rum arkadaş dedesinin bıraktığı emaneti almış.

En güzel olay da kilise vardı yıkıldı orada bi abi var biz küçüklüğümüzden beri o tarlada top oynarız. Adam geliyor tarlayı sürmeye bizden yaşça büyük abilerde top oynuyorlar. Adam traktörden iniyor bir şey takılınca bi bakıyor küp parçalanmış içi dolu altın adam bayılıyor orada çocuk hemen babasını çağırıyor bunlarda çoğu altını alıp adama çok bir şey bırakmıyor. İstanbul’da şuan 3 tane deri fabrikası var herkese kısmet olsun.

14 kişi buldu

Birde dedem 14 yaşında geliyor mübadelede onlarda her şeylerini bırakmış. Bizim geldiğimiz yerdeki Rumlarda her şeyini bırakmış. Kısaca ev ve çevresindeki bi yere ama şöyle anlatayım sizlere yaklaşık 14 kişi buldu. Bulunan yerleri tek tek anlatmak gerekirse 10 u Rumların evlerinin altı ahır olur bilen bilirdir. Ahırda hayvanların yem yedikleri taşlardan birinde çıktı. 4ü bahçedeki fırından çıkarıldı.

Ev bazlı olarak bakılırsa bir rum evine girdiğinizde ilk ahıra bakılmalı bana sorarsanız ve evin her taşı tek tek incelenmeli. Bir şey yok ise bahçedeki fırın gibi yerlere bakılmalıdır.

Başka bir örnek vermek istiyorum 4 kez denk geldi. Buda tarlada küp içi dolu altın 2 si teneke, 2 si küp şeklinde. Şuan zaten bu bahsettiğim kişilerin hepsi bolluk içinde ve kendileri de anlatır :). Çoğu şans eseri denk gelme ile tadilat yaparken ya da tarlayı sürerken bulundu.

Biraz daha bilgi verebilirim anne tarafım romdur benim. Değirmen ile ilgili şöyle anlatayım eskiler hep söyler anlatır dilden dile geçmiştir. Bir değirmenden bahsedilir ve orada çok büyük define olduğundan da. Derler ki değirmeni bul ocağını araştır parası genellikle ocağında olur. Yada ocağın altında veya yanlarında bir gizli bölme taşı olur. Değirmenin mevki belli yeri belli fakat eskiden çok sel oldu. O yüzden çoğu işareti uçup gitmiş etrafı seyyar kaya ile dolmuş. Yani uğraşsan bi çözüm çok zor. Çoğu kişi uğraştı bu değirmen ile fakat dediğim gibi selden dolayı hiç bir çözüm bulunamıyor. Zaten olduğu yerde su bastı, seyyar kaya olayı da bir salyangoz taş bulduk harika bir işçiliği var.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.