Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Bütçenize Uygun Dedektör Seçimi

Bu konuda her bütçeye uygun dedektör tavsiyelerinde bulunacağız. En uygun fiyattan başlayıp yukarı doğru devam edelim. Dedektör seçimi yapmakta zorlananlara elbette fayda sağlayacaktır.

Bütçesi 3.000 – 4.000 olanlar için vlf Dedektör Seçimi

Garrett at pro

At pro ortalama 5.000 TL civarlarındadır. Bu bütçeye sahip definecilerin düşünmeden alması gereken dedektörlerdendir. metal ayrımında en iyi 3 markadan biridir.

Makro racer 2

Racer;  ‘Siz istediniz biz tasarladık’ sloganıyla özenle üretilmiş bir dedektördür. Üretici firmanın 30 yıllık geçmişi olması cihaza olan güveni arttırır. Bir cihaz ne kadar derine inerse metal ayrım kabiliyeti o kadar kayba uğrar; racer ise diğer vlf dedektörlerdeki bu işleyişin üzerine çıkarak metal ayrımında kayıp yaşamadan biraz daha derine inebilme  yeteneğine sahiptir. 4.000 TL bütçesi olan bir defineci gönül rahatlığı ile alabilir.

Teknetics eurotek pro

Teknetics ortalama 4-5.000 lerde bir cihazdır, yukarıdakiler kadar popüler olmasada  fiyat karşılaştırmalarında iyi sonuçlar veren modeldir. buda dedektör seçimi konumuzda tavsiyeler arasında yerini alsın.

Fisher F75

F75 es geçilemez bir modeldir. kıymetli metal toplamada garretten daha başarılı olduğunu iddia edenler vardır. İşini güzel yapar sadece popüler değildir. Aslına bakılırsa garret gibi 5 büyüklükte firmadır. dünyanın her yerinde distribütörleri vardır. minelabdan sonra en fazla bayi ağına sahip denilebilir.

Gmaxx ıı 

Gmaxx ıı  18 khz frekans ile çalışır;  tespit edilmesi zor olan hedeflere karşı çok hassas dedektördür, Fransız patentli bu marka iyiler sınıfındaki yerini almış dedektördür.

Dedektör Seçimi xp35

4.000 – 7.000 Arası Dedektör Seçimi

Bunlar yukarıdakilerin biraz daha geliştirilmiş halleri denilebilir. Daha doğrusu şu an en gelişmiş vlf dedektörler hangileri onları yazalım.

Nokta Impact

Nokta Impact 5 khz, 14 khz ve 20 khz frekans içerir,  36 dedektör tek bir dedektöre toplanmış halidir.  Yukarıdaki dedektörlerin tamamından çok daha iyi olup dilediğiniz zaman  internetten  yazılım güncelleme yapabilirsiniz. Mineralli zemin, ıslak zemin, ören yerleri, taşlık arazi, kumlu arazi, sahil kenarı gibi aklınıza gelebilecek tüm koşullarda stabil olarak çalışır. Zaman ve mekan ayırmadan üstün performans sergileyen tek dedektördür. Bu cihaz 5 kıt’ada uzman, mühendisler, uluslar arası araştırma toplulukları  tarafından test edilip tüm zamanların en iyi vlf dedektörü olarak kabul edilmiştir.

Garrett at max

Garrett at max 3 metre suyun altında arama yapabilen özelliğe sahiptir. mineralden en az etkilenen metal ayrımında en başarılı dedektör denilebilir.  Garret firmasının son modelidir, impact ile kıyaslanan hatta bazı durumlarda daha iyi denilebilecek modeldir. metal ayrım kabiliyeti çok yüksek olup gerekli derinlik artışı sağlanmıştır. Aslında bütçeniz iyiyse bu sayfadaki en iyi vlf dedektörler impact ve garret at max tır.  cihaz 18 khz frekans içermektedir.

XP Deus

XP Deus cidden mükemmel bir cihazdır. xp35 güncellemesiyle bir kez daha farkını ortaya koymuştur.  Sizi yarı yolda bırakmayacak cihazdır. O kadar para verdik boşa gitti dedirtmez korkmayın rahat olun çünkü biz yazarken korkmuyoruz her hangi bir vicdan azabı hissetmiyoruz. fiyat biraz tuzlu gibidir ama hakiki cihazdır.

Fisher f19

Fisher f19  19 khz işletim frekansına sahip yüksek performanslı  kalıntı dedektörüdür. Amerikan patentli olup dünyada en yaygın kullanılan markanın modelidir. fisher f75 yada 19 her ikiside iyidir.

Makro Kruzer

Makro Kruzer tek kelimeyle en uygun fiyata alabileceğiniz en iyi dedektördür. yeni başlayanlar için kesin önerimdir. 5 metre su altında arama yapabilir normal vlf dedektörlerden biraz daha derine inebilen kalıntı dedektörüdür.

Minelab equinox 800

Minelab equinox 800 adı yazılmadan geçmek büyük ayıp olur. inceleyin buda iyi iş gören kalıntı dedektörüdür. 

Nokta Anfibio

Nokta Anfibio  tek para, kalıntı ve mücevher aramalarınızda üstün derinlik, yüksek metal algılama hızına sahiptir. ayrıca 5 metre su altında arama yapabilir.  aklınıza gelebilecek tüm özellikler bu cihazda mevcuttur.   

Altın Dedektörleri

XP ORX

XP ORX Dedektör, xp firmasının ürettiği altın dedektörüdür. cihaz tamamen altına duyarlı olarak tasarlanmıştır.  50 ile 81 khz frekans içerir. XP ORX ile madeni para ve kalıntı aramak istiyorsanız XP35 başlıkları almanız gereklidir. Bana göre en iyi altın dedektörü budur. 

Minelab Gold Monster 1000

Minelab Gold Monster 1000 Altın canavarı sloganıyla üretilmiş cihazdır, kalıntı dedektörü değil altın dedektörüdür.  45 khz frekans içerir,  altın dedektörü almak isteyenlere önerilir. şu varki ben olsam xp orl yi seçerim.

8.000 Üstü Dedektör Seçimi

Fiyatlarına göre yaptığı işin hakkını fazlasıyla veren  sınıfının en iyi dedektörlerini yazdım. Şimdi bütçeyi 8.000 den yukarı çıkaracağız; bütçe 8.000 den yukarı çıktığı an  artık 1  metreden aşağı doğru inebilen dedektörlerden bahsedelim.

Öncelikle şunu unutmayın, bu bütçeyle derinlerde cirit atacağınızı sanmayın bu fiyattaki derin arama dedektörleri aslında vlf cihazlardır. başlığı büyüterek derinlere inme mantığı uygulanmıştır, bu sebepten dolayı bolca sahte sinyaller üretir, ayrıca aldın dediği alüminyum çıkabilir.

Deephunter 3d

Deephunter 3d  bütçesi düşük olan defineciler için en ideal dedektördür.  Tespit edilen emareyi gerçek zamanlı ekrana taşıma özelliği vardır,  kazmadan ne olduğunu görmeyi her defineci ister, bu cihazın boşluk bulma yeteneği en az metal bulma kadar başarılıdır. Kısacası fiyatından çok daha işler çıkarabilen nadir dedektörlerden biridir. Şu var kimse derin arama dedektörlerinin mineralden etkilenmediğini söylemesin.  

Bir cihaz 40 cm den aşağı inip arama yapıyorsa metalin cinsini kesin ayırması beklenemez, bu tüm derin arama dedektörleri için geçerlidir. Ayrıca ürün makro firmasına aittir, firmanın 30 yıllık geçmişi olması ve bu süre içinde dandik hiç bir modeline rastlanmaması, her modeli fiyatından daha iyi işler çıkarıyor olması, oda, tünel, mahzen, dehliz gibi boşluk bulması önemli özelliklerindendir. Kullanımı hem çok basit hemde çok zordur,  tespit ettiğiniz yeri bu cihazla teyit ederken  kesinlikle çok hassas olmalısınız defalarca denemeler yaparak doğru sonucu aldığınızdan emin olmalısınız.  

Bu cihaz iyi kullanırsan 30 bin TL  değerindeki  yeraltı radarları ile  karşılaştırılabilir, kullanamazsan  elinde patlar böyle bir durum.   Cihazım var deyip size hava attıracak  ender modeller-dendir,  çok rahat 2 metreye kadar iner, büyük defineleri keşfetmeye çalışırsınız.  bu paraya bu kadar özelliği bir arada zor bulursunuz. Tekrar söylüyorum cihazı kullanmak ustalık ister, düz zemin ister bunları mutlaka göz önünde bulundurun.

Garret GTI 2500

Garret GTI 2500 aslında normal vlf dedektördür.  Daha derinlere inmesi için özel bir başlık geliştirilerek normal vlf dedektörlerin 2 kat daha derinlere inmesi sağlanmış. Toprak altındaki hedefin gerçek ebatını ve derinliğini göstermesi cihaza olan ilgiyi arttırır. Saymakla bitmeyecek kadar özelliği olan bu cihaz fiyatı kadar iş yaparmı biraz şüpheliyim. buraya yazdığım her cihaz verdiğiniz paraya değer; bir tek bunda şüpheliyim. cihaza kötü demiyoruz yanlış olmasın bu konu verdiğiniz parayı hak eden cihazlar konusu.

Minelab 5000

Minelab 5000 derin arama dediğin zaman akla ilk gelendir, lakin pulse cihaz değildir burada defineciler yanlış anlamasın, vlf cihazdır sadece normal vlflerden biraz daha derine iner. aslında yaptığı işle değil marka adıyla öne çıkan bir cihazdır. orijinali Avustralya olan bu modelin  Malezya, çin ve Bulgar yapımı sahtelerinin bolca var olması bizi biraz korkutur.  Mineralden en az etkilenen cihazlar sınıfındadır.  gerçek orijinalini aldığınız sürece korkmanıza gerek yoktur.

EN İYİ DERİN ARAMA DEDEKTÖR Seçimi: Pulse İndüksiyon

Garrett atx

Garrett atx garrett firmasının en gelişmiş derin arama dedektörüdür. Tüm derin arama dedektörleri gibi buda derine indikçe  kurşun ve alüminyum gibi metalleri altın görebilir. bunun dışında tek kelimeyle harika denilebilecek cihazdır.  Hafif ve ergonomik olması tercih sansını her daim arttırır.  Tek kötü tarafı boşluk bulma yeteneğinin olmamasıdır.  Ne olursa olsun bu cihaz mutlak suretle önerilir verdiğiniz paranın karşılığını mutlaka alırsınız. cihaz pulsedir.

Minelab sdc 2300

Minelab sdc 2300 pulse dedektördür.  çok iyidir. derin arama  istiyorsanız bu markayıda araştırın eminim beğeneceksiniz. beğenmemenize imkan yoktur çünkü adı minelabdır. orijinal avusturalya oldumu gözünü kapat al. 

Ebınger-secon upex one 2

Ebınger-secon upex one 2 modeli  hakiki pulse dedektördür,  Alman üretim olan bu cihazın ortalama  fiyatı 20 bin civarlarındadır bu para bu cihaza verilir.

 Ortalama fiyatları 30-50 bin TL arasındaki derin arama dedektörleri

Lorenz deepmax z1

Lorenz deepmax z1 tamamen pulse sistem dedektördür. minelabdan daha derine iner. zaten bu bütçede çok fazla seçenek yoktur. minelab ve lorenz size ağır geliyorsa Ebınger-secon bunlara en iyi alternatif cihazdır.

Nokta İnvenio

Nokta İnvenio 2018 yılının başlarında piyasaya sürülmüş ciddi bir mühendislik harikasıdır. arama esnasında sesler ve rakamları takip etmek yerine anlık olarak ekranda görebiliyorsunuz. Kısacası ses dinleyerek rakamlara bakarak acaba gibi tahminler ve hesaplar yapmanıza gerek kalmıyor cihazın tepki verdiği metal yada diğer değerli nesneler direk anlık olarak ekrana yansımaktadır. bu cihaz pulse değildir.

Minelab GPZ 7000

Minelab GPZ 7000 derin aramalarda önemli markadır. parazitsiz sağlıklı bi arama yaparsınız. cihaz sadece metal dedektörüdür tünel boşlu gibi defineciler için çok önem arz eden olguları bulmaz. sadece iyi bir metal dedektörüdür. bu cihaz pulse değildir.

Black hawk r3

Black hawk r3 alman okm firmasının ürettiği pulse dedektördür. 3 farklı arama başlığı vardır. pulse dediğiniz zaman bu model incelenmeden karar verilmez.

Tero Vido

Tero Vido: Bu güne kadar bildiklerinizi bir kenara atın:

Tero Vido’nun amacı, Define avcıları ve diğer metal arayıcılarının çeşitli ihtiyaçları için, en iyi Pulse İndüksiyon sistemlerini üretmek ve geliştirmekti. 3D görselleştirme ile yeni ve modern bir Puluse İndüksiyon sistemi geliştirerek: Pi sistemli define arama cihazlarındaki mineral sorununu ortadan kaldırarak büyük bir başarıya imza attı.

Tero vido yeni nesil jeofizik algılama cihazları tasarlamak, geliştirmek ve pazarlamak için Almanya’da kurulmuş özel mühendisler tarafından yönetilen, güçlü bir firmadır.

Dedektör Seçimi tero vido

DİP NOT:  Konuda adı geçen cihazların bazıları özellikleri ve fiyatları karşılaştırılıp listeye alınmıştır. Özellik olarak diğer modelle eşit olmasına rağmen arada fiyat farkı olanları elimizden geldiği kadar elemeye çalıştık. Bu konu sizi bilgilendirme amaçlıdır siz araştırmalarınızı biraz daha genişletip kararınızı ondan sonra verin.

Yorumlar

  1. hürmüz seviş dedi ki:

    garrett gti 2500 bu cihaz şuan kullandığım cihazdır 2 başlık var biri yüzey diğeri derin aramalar için yüzey arama başlığı harika çalışıyor tek tek için değerli değersiz 30-40 cm arası % 85 başarı sağlıyor ancak toprak içerisinde çok fazla kalan metallerde sıkıntı var bu metalleri ayırt etmede zorlanıyor 0-30 cm arası hiç boş geçmiyor değerli değersiz kullandığınız makinayı iyi tanırsanız sorun yok. derin arama başlığında ise işler biraz daha zorlaşıyor hem yüzeysel arama yapıyor hemde derin arama yapıyor derin arama başlığında daha sonuç alamadım ancak yapmış olduğum testlerde 1,5 mt,reye kadar çapı 40mm lik gümmüş parayı buluyor