Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dedektör Almalımıyız – Dedektör İle Neler Yapılabilir

Defineci arkadaşlar dedektör ile neler yapılabilir, detektör defineci-ye ne kadar katkı sağlar dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Dedektör almalımıyız, dedektör ile neler yapılabilir, detektör defineci-ye ne kadar katkı sağlar dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Dedektör almalımıyız, dedektör kullanıcısı

Dedektör almaya karar verdiyseniz bilin-ki define arama cihazları direk define bulmaz. sadece kişinin define bulma şansını arttırır, önce bunu anlayalım; Madem define bulamayacağım neden alıyorum diye çelişkiye düşmeyin, şimdi ben size bu konuyu örneklerle daha anlaşılır hale getireceğim.

Elinde dedektörü olmayan bir definecinin define bulma şansı %1 dir, bu 100 kazıdan birinde başarı elde etmesi demektir. Dedektörü olan bir definecinin ise define bulma şansı %10 lara kadar çıkar. Buda 10 kazıdan birinde başarı elde etmek demektir, buda iyi bir ortalamadır.

Bunun dışında dedektör alan hiç kimse farklı atraksiyona girip küp küp som altın, beşibirlik, külçeler toplayacağını sanmasın. Bu hayaldir. Buradaki şifre dedektörü olan birinin define bulma şansı, olmayandan daha fazladır, olay budur. umarım anlamışsınızdır.

Ek olarak, dedektörsüz define arama dönemi bitmiştir, bilgisiz definecilerin kırdığı işaretler yüzünden arazi harabeye dönmüş. define bulmak için elektronik cihaz desteği alınması şarttır.

Kullanıcıya Göre Dedektör

Her dedektör her kullanıcıya hitab etmeyebilir, bazı defineciler bildikleri markalar dışında dedektör almaz. Dedektör kullanıcılarının yaptığı en büyük hata, üretici firmanın eğitimleri dışına çıkıp kendi yeteneklerini dedektöre yüklemeye çalışmasıdır. Bu çok yanlıştır, üretici firma nasıl kullanılacak diyorsa öyle kullanılmalıdır.

Dedektör kullanırken firma eğitim (test) videolarını dikkate alın, kullanım kılavuzlarını okuyun, kendi iç güdülerinizi ve dedektörlerin huyları olduğunu düşünerek hareket etmeyin. Dedektöre farklı arama metotları yüklemeye çalışmayın, arama yaptığınız toprak yapısı farklıdır, akşama kadar çivi toplayabilirsiniz, bunu çözmenin tek yolu üretici firma yada satış sorumlusu kimse onunla bağlantı kurarak halledin, aksi taktirde boşa zaman harcarsınız.

Dedektörler Her Şeyi Bulmaz

Alacağınız dedektör ile boşluk, metal, (altın) heykel toprak altında ne varsa bulacağınızı düşünmeyin. özellikle vlf dedektörlerin boşluk bulmadığını sadece metale duyarlı olduğunu bilin. Bu dedektörlerin metal ayrım özelliği oldukça iyidir.  Pulse sistem dedektörler ise yerin 2 metre altına kadar nüfus edebilir gördüğü metale verdiği tepki ile kazıdan sonra çıkan metal aynı olmayabilir. Jeofizik cihazlar (GPR RADAR) ise boşluk bulmada oldukça başarılıdır, özellikle oda, tünel, mahzen, mağara tam olarak radarların işidir lakin metal ayrımında tıpkı pulselerde olduğu  gibi çok fazla başarılı sayılmaz.

Ek olarak, jeofizik cihazların kül tablasından küçük metalleri gördüğü manidardır. Kısacası vlf dedektörler, pulse ve gpr radar  arasında en iyi hangisidir şeklinde  ayrım yapmak söz konusu değildir. çünkü her birinin hitap ettiği hedef ve derinlik farklıdır. profesyonel kullanıcılar gpr radar kullanırken amatör defineciler vlf dedektörler kullanmaktadır. mesele bütçeyle alakalıdır.

Toprak Ayarını İyi Yapın

Toprak ayarı hatalarınız; Dedektör kullanıcılarının en büyük zafiyeti toprak ayarlarının doğru yapmadan aramaya başlamasıdır. Bu gün en iyi dedektör diye tabir ettiğimiz modeller bile doğru toprak ayarı yapılmadığı sürece verimli olmaz, Toprak ayarlarının nasıl yapıldığını elinizdeki marka, modelin eğitim videolarından öğrenebilirsiniz. sorun çözülmedi ise satın aldığınız firma, bayi, distribütör yada satış elemanıyla bağlantı kurmaktan çekinmeyin; sorun hala devam ediyorsa dedektörler hakkında bilgiler sunan destek forumları vardır, oralara göz atıp destek konuları açabilirsiniz.

Dedektör Seçimi

Dedektör seçimi yapmakta zorlanıyorsanız, bu işin en kolay çözümü marka modelden ziyade gerçek firma anlayışını ön planda tutun, seçimini yaptığınız marka, modelin nasıl bir AR-GE çalışmasından sonra üretime geçtiği çok önemlidir, reklam ve tanıtım video ve makaleleri sizi yanıltabilir, böylesi kafa karışıklığının en kolay çözümü üretici firma hakkında bilgi edinmektir. AR-GE departmanlarında kaç mühendis çalışıyor gibi benzer araştırmalar yapın. Bu ip uçları size doğru seçim yapmanızda katkı sağlayacaktır.

Dedektör Almak, Kullanmak suç mu;

Faturalı olmak kaydıyla Dedektör almak satmak serbest fakat definecilerin sit alanı diye tabir ettiği 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kanununda belirtilen yerler içinde izinsiz define aramak yasaktır. Peki 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanununda belirtilen yerler dışında Define arayabilir miyiz ! tabi ki arayabiliriz.

Bir defineci kazı izni almak için önce define yeri tespit etmesi gerekir, koruma kanunlarında belirtilen yerler dışında define yeri tespiti için özel izin gerekmez, bu şekilde yakalanmış mahkemeye çıkarılmış bazı definecilerin akıbeti (Yer tespiti yaptıktan sonra devlete haber verip vermeyecekleri henüz belli olmadığında BERAAT) şeklinde sonuçlanmıştır.

Buradaki ince ayrıntıya dikkat edin; Elinizde dedektör ile site alanı içinde arama yaparsanız suç işlemiş olursunuz. Biz define hocaları olarak sit alanlarında arama yapmayı tavsiye etmiyor, tarihe ve kültüre saygısızlık yapanları reddediyoruz.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.