Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Delikli Taş Usta Görüşleri

Öylesine sitelerde gezer iken bu insan eli ile harika planlı bir şekilde yapılan kaya işçiliği çok dikkatimi çekti.

Bu resimleri buraya koymamdaki ve bu konuyu açmamdaki gaye olurda bir gün karşımıza çıkabilecek yada daha önce böyle yerler görüp de işin içinden çıkamayanlara faydası olabilir diye düşündüğümdendir. Şimdi ikinci resimdeki iki kayanın arasından yılda sadece bir gün o günde yılın en kısa günü olan 21 aralıkta güneş ışınları bu kayadaki insan yüzü olan yere vurmaktadır. O ışığın da vurduğu saat vardır . Akşam 16 ile 17 arasıdır. İşte arkadaşlar olurya böyle yere denk gelir isek oradan vuran ışığı iyi takip etmemizde fayda vardır. Belkide bizi bir adrese gönderebilir.?

Yorum

Kayalardaki oyma kabartma insan siluetleri ölen kişinin aslında ölmediği inancındandır. sözde oradan yaşadığı yere ve ailesine bakıyormuş. insanlar konusunda bunu biliyorum.

Diğer görüş: Güneş vuran yere gelince ilk önce güneşin vurduğu yere bakarsın yanlış değilsem bazı kiliselerde böyle delikler vardır.

Diğer: Şimdi bunun ikiside sendeki resimlere uymadı ben ayrı ayrı yazdım. senin resmimleri ne yapacağız. önce güneşin vurduğu yere sonra kadının baktığı yere bakarız bu mantıklı olabilir. kadınlarda şöyle bi ince ayrıntı vardır, yüzün yönü ile gözler aynı yere bakmayabilir, burada esas olan gözlerdir.

Birde şunu yazmıştık bazı mahzenlerde havalandırma deliği vardır, aslında havalandırma deliği diye bişey yok. o sadece ölenin göz yüzüne çıkıp inmesi için yapılan deliktir. böyle mezarda eskiden çoktu şimdi bulmak zor saolsun defineciler her tarafı köstebek yuvasına çevirdi.

Diğer: Hah işte senin oymayla ilgili bir bilgi vereyim. Görünce hatırladım. Oymaların bazıları yüzdür, yada 2 oyma yan yana ise bu gözdür. 2 oymada baktığı yere bakarsın bu biraz mesafelidir. Yakın görüş mesafesi hatta bunu ben değil yabancı bi araştırmacı yayınlamıştı. Bizde dikkate aldık bazı 2 oymalarda aynen adamın dediği gibi göz olduğunu fark ettik mezarda 50-100 metre uzaklıkta çıkmıştı. Şöyleki buradan bakarsan mezarı kesin görürsün mezar görüş mesafesindedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.