Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Arama – Amatör ve Profesyonel Yöntemler

Define

Değerli defineci dostlarım, define arama profesyonellik gerektiren bir iştir, amatörce yapılan çalışmalar sizi sonuca götürmez, çok zayıf ihtimaldir.

Define aramaya karar verdiyseniz öncelikle iyi bir ekip kurmalısınız, ekip sayısı ortalama 4-5 kişi olmalıdır, bu sayı daha yüksekte olabilir. Sayının düşük tutulması durumunda işlerin yavaş ilerlemesi sizde bıkkınlığa yol açabilir. Yaptığımız her işte başarılı olmak için belli düzeyde motivasyona ihtiyacımız var. Bir işe başlamak ve devamını getirebilmek için motivasyon çok önemlidir.

Ayrıca ekibi profesyonel bir şekilde yönetmek için onlarla sık sık beyin fırtınası yapmalısınız. Doğru kararlar verebilme, derin bilgi birikimi, etkin iletişim tarzı gibi özellikleriniz olmalı.. Ekibi en kaliteli ekipmanlar ve teknolojinin el verdiği cihazlarla donatırsanız ekibin size olan sadakati artacaktır.

Define aramalardaki en verimli cihazlar gpr yer altı radarları-dır, bunların maliyetleri oldukça yüksektir fakat ekibe böyle bi cihaz desteği sağladığınızda bu ciddi motivasyon yaratır, belirlenen noktalardaki çalışmalar tahmin ettiğinizden çok kısa sürede tamamlanabilir. Bütçeniz gpr ye yeterli gelmez ise, tero vido, ve black hawk r3 gpr yi aratmayacak pulse cihazlardır.cihazlardır.

Define Çubukları

Son yıllardaki en amatörce yapılan arama yöntemi ise ağaç dalları ve define çubukları ile yapılmaktadır. Özellikle define çubuklarına güvenerek arama başlatılması sizi sonuca götürmez, çubukların çektiği yerler yukarıda belirttiğimiz cihazlarla teyit edilmez ise sonu hüsrana çıkacaktır.

Bu çubukları kullananların lahit var, 2 oda var, şu kadar heykel var gibi söylemlerine kesinlikle inanmayın. Son yıllarda en çok karşılaştığımız sorunların başında çubukçuların heykel var, lahit var yalanı gelmektedir.

Define arama çubuğu

Gerçekte define çubukları 20 kişiden birinde çalışır, ve bu kişininde en az 10 yıl çeşitli testler yaparak kendisini geliştirmesi gereklidir. Define Çubukları ve Ağaç Dalları Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

İlim yoluyla Define Arama

Yine amatörce yapılan diğer arama yöntemi ise ilim yoluyla define aramaktır. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmadan sahte hocaların eline düşerek, yok efendim 60 ayetel kürsi ile 30 kulfu okur, sonra bunları temiz bi kağıda yazar, bakire bir kızın elbisesinden bir parça kopartıp, kağıdı elbiseye sardıktan sonra, güneş tam zeval-deyken bunu derin bir kuyunun içine atarsan define aradığın yeri o gece rüyanda görürsün.

Bu gibi boş uydurmalarla define arama oldukça yaygındır. Oysaki Allah’ın güzelim ayetleri böyle safsata işlerde kullanılmamalıdır. Bu şekilde define arama sizi sonuca götürmez. Allah zaten yücedir dilediğine verir dilediğinden alır. Siz define ararken iti-katınızı yüksek tutun, doğru olduğunuza kalpten inanın, gönülden tasdik ederek arayın. Hükmün Allah’ta olduğunu hiç bi zaman unutmayın.

İtikadı bozuk olanın yaptığı işler doğru sonuç vermez, Bozuk itikat, yani bid’at insanların en tehlikelisidir.

VLF Dedektörler

Amatör olarak kabul edilse-de en verimli define arama yöntemi vlf dedektörlerle yapılanlardır. vlf dedektörler ortalama 30-40 cm derine nüfus eder, xp deus ve garret at max gibi yeni modeller biraz daha gelişmiştir tek parayı 40 cm den alabilir. Metal kola tenekesi büyüklüğünde ise bu 50 cm nin üzerine çıkabilir. 30-40-50 cm ler definecilere çok basit gelsede aslında en verimli define arama yöntemi budur.

Çünkü vlf cihazlar metal ayrım kabiliyeti çok yüksek cihazlardır. Her sinyale kazı için vakit ayırmaz kazmadan metalin ne olduğunu kolayca anlarsınız, hatta değersiz metalleri görmesini istemiyorsan bunu ayarlayabilir sadece değerli metallere tepki vermesini sağlarsın.

Vlf dedektörin cm lerle ifade ettiğimiz bu arama yönteminde bulduğunuz tek para bazen binlerce dolar değerinde olabilir. hatta bazı günler şansınız yaver giderse 1 günde 4-5 para alır günlüğünüzü 8.000 TL ye getirebilirsiniz.

Para dışında küpe, yüzük, ve diğer takı eşyalarını vlf dedektörle kolayca bulabilirsiniz. Yüzeye yakın eşkiya, ermeni ve rum paralarınıda bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. En zevkli define arama yöntemi budur. Dedektörlerle İlgili Daha Fazla Bilgi Edinin.

Pulse Dedektörler:

Pulse dedektörlerle yani derin arama dedektörleri ile yapılan aramalar hayal kırıklığını en çok yaşadığımız arama sistemleridir, pulse dedektörler 2-3 metre derinlere nüfus ettiği için metali ayırma ihtimali oldukça düşüktür, 2 metreden değerli sinyali alıp kazdığınızda bu değerli çıkmayabilir. Çıkan genelde alimünyum yada bakırdır buda sizi hayal kırıklığına uğratır.

Tabiki teknoloji yerinde durmuyor, her geçen gün çıkan yeni ürünler mutlaka bir öncekinden daha iyi, pulse işine Almanlarında el atmasıyla pulse önceki yıllara göre baya fantastik duruyor.

Yeraltı Radarları (GPR)

Yeraltı radarı yakın yüzey araştırmalar için kullanılan ve elektromanyetik prensip ile çalışan bir jeofizik yöntemdir.  0-60 metre arası derinlikteki madenlerin tespit edilmesinde oldukça etkilidir. ayrıca derinlik, geometri, sınır ve istenildiğinde hacimlerinin hesaplanmasında net sonuçlar verir.

Lakin bu cihazları kullanmak için önce eğitim almanız gereklidir, aksi durumda verileri okuyamaz kazılıp kazılmayacağı konusunda doğru karar veremezsiniz. Gpr tam olarak profesyonellerin kullandığı yöntemdir. höyük, tümülüs, lahit, oda mezar, tünel ve dehlizler gpr cihazları ile kolayca bulunabilir. Radarlar Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

define arama gpr radar

Tılsımlı Define Arama

Tılsım en çok karşılaştığımız tehlikelerdir. Tılsım 3 harflileri toplayıp bekçi bırakılma işidir, güçlü din adamları ve büyücüler tarafından yapılır. Tılsımı çözebileceğini söyleyen fakat çözemeyen hocalar vardır.

Halbuki tılsım çözmek için hocaya gerek yoktur. Ekip içinde takva sahibi her hangi biri Ayetel Kürsi okuyarak bu işi halledebilir. Ayetel Kürsi okunan yerde ne tılsım kalır ne şeytan. Allah tarafından bir koruma verilir, Ayetel Kürsiyi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerimin dörtte biridir.

Tılsımlar hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler tılsımın insanların ruhsal veya bedensel sağlıklarını ne derecede etkilediğini kendisini ne tür bir tehlikenin beklediğini bilmezler. Bir çok kişinin akıl almaz sıkıntılar çekmesine neden olan tılsımlar, doğru yöntemlerle çözülmez ise kişinin hayatını allak bullak edecek güce sahiptir.

Zaten tılsım varsa ilk etapta definecilerin zihninde negatif vesvese uyandırarak kazı ekibi içinde anlaşmazlıklara yok açıp kavgalar çıkartmasıyla bilinir. Kısacası ekip içinde güvensizlik belirtileri göstermeye başlamışsa bu tılsımın ilk dalgasıdır.

Unutmayın Ayetel Kürsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayetel Kürsi şeytanları kovmakta çok tesirlidir, lakin sadakatle okunması gereklidir. Define Tılsımları Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Define Arama – Amatör ve Profesyonel Yöntemler Define arama İzni

Define Arama İzni

İzinli define arama için müze müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir, istenilen evraklar tamamlandıktan sonra müze görevlisi denetiminde kazı işlemi başlar. Müze görevlisinin günlüğü (yevmiyesi) dahil olmak üzere kazı masraflarının tamamı defineci tarafından karşılanır.

Kazı yerinden kültür ve tabiat varlıkları sınıfına giren heykel ve benzeri objeler çıkarsa müze görevlisi kazıyı durdurma yetkisine sahiptir. Yani kazı alanı arkeolojik kazıya müsait ise müze görevlisi bu kazıyı durdurur defineci ise yaptığı masraflarla ilgili her hangi bir talebinde bulunamaz. Eğer kazı normal devam eder herhangi bir değerli eşya çıkmaz ise kazı bittiğinde kazı alanı defineci tarafından eski durumuna getirilir.

Ayrıca define kazıları sit alanı dediğimiz arkeolojik alanlarda yapılmaz. Eğer kazı başarıyla tamamlanır defineci hazineye ulaşırsa elde edilen buluntuların değeri bir komisyon tarafından takdir edilir ve yasada belirlenen oranda bu değerin bir kısmı defineciye verilir. bu define çıkarma izni 17. maddede tam olarak şu şekilde ifade edilmiştir.

Madde 17. Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa %50’si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa, %40’ı arayıcıya, %10’u ise mülk sahibine verilir.

Burada şöyle bi durumda vardır; mülk sahibi izni olmadan defineci başkasına ait tapulu arazi içinde kazı yapamaz. Burada mülk sahibinin rızası mutlaka alınmalıdır. Define Kanunları, Daha Fazla Bilgi Edinin

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Andykaufmantony dedi ki:

    bence süper çok teşekkürler