Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Çoklu Yuvarlak Oyma İşareti Anlamı

Tek oyma ve çift oyma nasıl çözümde birbirlerinden farklılıklar gösteriyorsa çoklu yuvarlak oymalarda çözümde diğerlerine göre farklılık göstermektedir. Çoklu yuvarlak oyma olan kayada arasında büyük ve küçük olanların olup olmadığına bakılır. Büyük oyma yanında küçük oyma varsa bu bize yön veriyordur, gideceğimiz taraf küçük oyma olan taraftır. Büyük oyma ile küçük oyma arasındaki mesafe ölçülüp eski uygarlıklarda kullanılan arşın, kulaç, ayak ve dirsek gibi ölçülerle ölçülüp çarpılarak çıkan mesafe küçük oyma tarafına gidilir.

Kayada birden fazla oyma varsa burada birden fazla mezar var demektir, bu mezarların bazıları değersizdir siz değerli olanlara odaklanmalısınız kayadaki en büyük oymaya su doldurun nereden taşım toprağa dökülürse yön o taraftır, dolan su diğer oymaya geçiş yapıyorsa buradaki mezarlarda birbirine yakın hatta bağlantılı olma ihtimali vardır.  Bir mezarı buldunuzmu diğerine hemen yanında en fazla 1-2 metre çevresinde bulabilirsiniz.

 • Bir diğer önemli noktada çoklu oymaların bulunduğu kayada kanal olup olmadığıdır. Kanal varsa kanalın bize yön verdiğini anlarız. Kanal olmayıp her oyma eşit büyüklükte ise işte bu çok önemlidir, burada yapmamız gereken hangi oymanın kaya bitimine daha yakın olduğunu bulmalıyız. Kenara en yakın olan oyma bize yön vermektedir. Biz bunun tecrübesini yeni edindik elimizden geldiği kadar forum da üye arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Yine çoklu oyma da kalabalıktan ayrı duran oyma bize yön konusunda önemli ip uçları verir, bunların bir çoğu mesafe vermese de; ne tarafa gideceğimiz konusunda mutlaka önemli ip uçları vardır. Kesinlikle küçüğe doğru gidilmesi gereklidir.

Çoklu oymalar normalden küçük murç şeklinde ise biz buna bölge mezarlık alanı deriz. Bazı kaynaklara göre bu oymaların kaya üzerindeki dizilişi ile mezarların toprak altına dizilişi aynıdır. Bu bazı arkeolojik kazılarda ispatlanmış verilerdir.

Son olarak eğer kaya üzerindeki oymalar ince kanallarla birbirlerine bağlanmışsa bu mezarın çok fazla olmadığını anlatır. Kayanın hemen önü ve karşısı metal testi yapılarak tespit edilebilir.

Çoklu Oyma ve Murçlar

Çoklu oymalarla murç olan kayaları birbirinden ayıran tek özellik murçlu kaya direk mezarlık alanı der. Bu murçlu oyma olan kayanın çok yakınında biyerde birde tek başına büyük bir oyma vardır bayada derin olur, bu oyma kutsama suyunun döküldüğü taştır tüm mezarların tek bir yerden kutsandığı oymadır.

Çoklu oymalar aile mezarlığını temsil edebilir, oyma sayısı kadar mezar vardır oymaların büyük ve küçük olması aile bireylerinin statüleri ile alakalıdır. Büyük olan aile reisi diğerleri ailedeki konumlarına göre şekillendirilir.

Çoklu oymalardan en büyük olanına su doldurun, bu su aradaki ince kanallar aracılığı ile diğer oymalara geçiş yapıyorsa bu kaya mezarına işarettir. Suyu takip edin nereden toprağa düşüyorsa oradan aşağı doğru kayanın altına bakın zemin altı kaya mezar olması lazım. yoksa suyun toprağa düştüğü yöne bakın oradaki kayaların birinde kaya mezar arayın.

Bahsettiğim gibi, kaya bitimine en yakın olan oyma nasıl yön verir, aşağıdaki resimlere bakarak anlayabilirsiniz. Dikkat edin kayada 10 dan fazla oyma var bunların arasında kayanın en kenarında olan bizim için önemli olandır.

 • Her bir oyma bir mezarı temsil eder, çoklu oymalar kaya üzerinde nasıl tasarlandıysa mezarlarda zaminde aynı şekilde tasarlanmıştır. Bu her çoklu oyma için geçerli olmasada bazı arkeolojik kazılarda açılan mezarların kayadaki oymalarla eş oldukları tespit edilmiştir. Bu tip çoklu oymaların mezarları genelde toprak zeminde olur bunların bir kısmı gariban mezarıdır bir kısmıda zengin mezarıdır. Zenginlerin oyması garibanların oymasından daha büyük ve daha derindir.
Yorumlar

 1. Apollon dedi ki:

  yuvarlak oyma çoksa burada çok mezar vardır hepsi kazılmaz içlerinde iyisi vardır onları bulacaksın. biz onlara yük mezarı deriz bazen mal mezarıda deriz. yük mezarını bulacaksın malı alacaksın.

 2. Anonim dedi ki:

  Bende resmiler var bunları sana nasıl ata bılırım ısaretlerden anlamıyorum bır tel varsa yardımcı olursanız sevınırım

 3. Anonim dedi ki:

  Yardımcı olur musun

 4. Anonim dedi ki:

  Bende çoklu oyma var iyi anlayan biri varmı

 5. Kerim Cüre dedi ki:

  Selamünaleyküm Kaya’nın yanında 4 oyma var altında toprağa yapışık kısımda bir büyük oyma yanında kanal üst tarafta v işareti var bir ok işareti var ve yüz var hepsi Kaya’nın altında fotoları var atabilirim ne anlama gelir cevabınız varmı.