Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Antik Paralardaki Kartallar

Görkemli, güçlü, hızlı ve zeki olan kartallar tarihten veri insan hayal gücünü meşgul etmiştir. Bu konuda kartalların resmedildiği antik paralardan bahsedeceğiz

Üst resimdeki iyon sikkesinde görünen kartal en iyi 8 sikke listesine girmeyi başarmıştır. Son derece nadirdir.

Üst resim Abidos veya Abydos, Çanakkale Boğazı’nda Nara Burnu’nun doğusunda yer alan antik kenttir. Bu kente ait elektrum sikkedir. Ayakta duran kartalın kanatları kapalı şekilde arkaya bakmaktadır.

Üst resim Kroton kartal sikkesi M.Ö. 500-480 yılına aittir. Kroton güney italya bölgesinde Yunan kolonistlerce M.Ö. 710 da kurulmuştur. Filozof ve matematikçi Pisagor okulu MÖ 530 dolaylarında yine aynı bölgede kuruldu.

Üst resim olimpiya sikkesidir. Olimpiya Antik Yunanistan´da Olimpiyat Oyunları´nın gerçekleştirildiği Elis iline bulunan antik bir kenttir. Antik kent, 1989 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Üst resimdeki sikke İsviçre müzayedesinde 32.000 USD’nin üzerinde bir rakama satılmıştır.

Akragas İtalya’nın güneybatısındaki Sicilya Özerk Bölgesi’nde, Agrigento iline bağlı ve Napoli şehrinin merkezinin 20 km kuzeybatısından bulunan bir kenttir. Bu sikke En Büyük 100 Antik Sikke listesinde 8. sıradadı. Nelson Bunker Hunt koleksiyonunun 1990 satışında 572.000 dolara satıldı. Ekim 2012’de tekrar müzayedede çıkarıldığında, 2.477.647 dolar teklifle dünya rekoruna imza attı. Alıcı ise Arap şeyhi olduğu kayıtlara geçti.

Büyük İskender MÖ 336-323 ait Büyük İskender Gümüş Tetradrachm (17.09 g). Herakles’in başı sağda, aslan derisi başlıklı. Ters: BAΣIΛEΩΣ AΛEΞANΔPOY, Zeus tahtta otururken oturarak bir elinde asa diğer elinde kartal tutmaktadır. Bu sikke İskenderin en iyi tetradrahmileri arasında yer almaktadır. Bu sikke en iyi 100 sikke listesinde 20. sıradadır. Ortalama fiyatı 6.500 dolar civarlarındadır.

Üst resim Perseus, Yunan mitolojisindeki önemli kahramanlardandır. Bu sikkede Perseus hafif sakallı olarak resmedilmiştir. Helenistik dönemin en iyi sikkeleri arasında gösterilmektedir. Tetradrachm, 17.51 gram ağırlığındadır.

Bu sikke için bir katalogcu şöyle yazar: “Olağanüstü derecede yapılmış bir portre ve kartal, Yunan Helenistik sikkeleri arasında en görkemli olanıdır.”

Roma Cumhuriyeti Altın Sikkeleri

Üst resimdeki Roma Cumhuriyeti aitın sikkesi düzenli bir şekilde basılıp dolaşıma sokulmuş bir sikke değildi. MÖ 211 de savaş zamanda acil olarak çıkarıldı. En Büyük 100 Antik Sikke listesinde 71. sıradadır.

Mısır Ptolemaik Krallığı, Kleopatra Tetradrachm. Askalon Dönemi = MÖ 41/40. Kleopatra’nın diademli büstü sağa, kolye takıyor, saçlar sıralar halinde örülü ve arkada bir topuzla bağlanıyor / [ΙΕΡΑΣ ΑΣΥΛΟΥ] ΑΣΚΑΛΩ[ΝΙΤΩΝ] Askalon’un (halkının) Kutsal ve İhlali”, kartal sağa doğru bakıyor. En Büyük 100 Antik Sikke listesinde 30. sırada yel almaktadır.

Tyrian şekelleri, tetradramlar veya tetradramlar, Roma İmparatorluğu’nda Kudüs’teki Tapınak vergisi için ödeme aracı olarak alışılmadık bir rol alan ve daha sonra Judas Iscariot için olası bir ödeme şekli olarak ün kazandıran Tire sikkeleridir. En Büyük 100 Antik Sikke listesinde 62. sıradadır

Marcus Aurelius Antoninus olarak da bilinen, Severus hanedanına mensup, 218 – 222 arası Roma İmparatoru. En tartışmalı Roma İmparatorlarından biridir. Saltanatı sırasında Roma dinsel geleneklerine ve cinsel tabulara büyük bir aldırmazlık örneği gösterdi. 2013’te bir İsviçre müzayedesinde 114.000 doların üzerinde satıldı.

Septimius sadece Severus olarak da anılır, 193’ten 211’e kadar Roma imparatoruydu. Afrika eyaletinin Leptis Magna şehrinde doğdu. Afrika kökenli ilk Roma İmparatorudur. Marcus Aurelius ve Commodus’un hükümdarlıkları döneminde devlet kademelerinde yükseldi. Beş İmparator Yılı’nda İmparator Pertinax’ın ölümünü takiben Severus gücü ele geçirdi.

Ostrogotlar, Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ortaya çıkmış bir Cermen kabilesiydi. Ostrogotlar, Gotların doğu koluydu. Gotların batı koluna ise Vizigotlar deniyordu. Gotlar MS 1. yüzyılda İskandinavya’yı bırakıp, Vistül nehrinin alt kısmında yerleşmişlerdi.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.