Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

En Pahalı Efes Sikkeleri

Üst resimdeki nadir bulunan Efes madeni parası 7 Ocak’ta New York’ta 200.000-300.000 $ arasında bir fiyatla açık artırmaya çıkarılacak. 14 gram ve 23 milimetre elektrum (altın ve gümüş karışımı) madeni para, ışık tanrısı Phanes ile ilgilidir.

Madeni paranın ön yüzü, “Ben Phanes’in simgesiyim” veya “Ben Phanes’in mezarıyım” şeklinde anlam taşımaktadır. Yunanca ifadeli en eski sikkelerden biridir. Bu ifade, başını indiren bir erkek geyiğin üzerine oyulmuştur. Geyik, ay ve avcılık tanrısı bakire Artemis ile özdeşleştirilmiştir.

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı yapılmadan önce burada küçük bir tapınak varmış. Bu madeni paranın tarihi MÖ 625-600 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Bu paranın dünyada bilinen sadece iki benzer vardır. Bunlardan biri 2000 yılında A. Tkalec müzayede evinde 287.600 dolara, ikincisi ise 2010 yılında Alman antika dükkanı Gorny & Mosch tarafından 409.500 dolara satıldı.

7 Ocak’taki müzayedede ayrıca çeşitli Anadolu sikkeleri de satılacak. Bunların arasında Balıkesir’in Mysia-Kyzikos antik kentlerinden 10 elektrum ve bir gümüş sikke ile, İzmir foçadan 1 sikke, Lidya-Karun döneminden 16 sikke ve Antalya Phaselis’ten sekiz sikke müzayedeye çıkacak.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.