Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Balta Define İşareti

Balta aile mezarıdır genelde kaya mezar olur, eşlerle birlikte çocuklarında mezarlarını bulmak mümkündür.

Diğer anlamı: Eşkiya ve ermenilerinde kullandığı az rastlanır işaretlerdendir. Balta işaretinde dikkat edilmesi gereken baltanın ucunun arka tarafının yapılıp yapılmadığıdır. Eğer arka uç yapılmış ise iki uç karşılaştırılmalı ve farklı olan yönde eski tarihi ağaçlara dikkat edilmesini öneriyoruz. Tamamlayan işaret büyük olasılıkla ağaç olacaktır.

Ağaçların olmadığı yerde matematik hesabı da kullanabiliriz. Baltanın boyu ölçülerek yön veren istikamette metreye çevrilerek, sayının katlarını kullanarak arazinin konumu dikkatlice incelenmelidir.

Balta işaretleri insan veya farklı figürlerle birlikte kullanılmış ise, yine yunan mitolojisine göre (Centaur’ları) bedenlerinin üst kısmı insan, alt bölümü at şeklinde olan yaratıkları ifade edebilmektedir. Sit alanı içine girecek uygarlıklara ait bölge olabilir. Bölgeyi müzeye bildirmeniz defineci olarak doğru bir davranış olacaktır. 2 ağzı olan çift balta asker mezarıdır üst düzey askere ait mezar. Genelde nekropollere yakın olup hafif yükseklik olan yerlerde aranır.

Balta varsa akla ilk gelecek olan baltalı kapı olmalıdır. Bu kapı genelde çift kanatlı olur. Kapı üzerinde birde kartal figürü bulmak mümkündür. muhtemelen tapınağa giden yoldur. Böyle bir durumda içeri girmeyin. Yetkililere haber verilmesi gereklidir.

Günümüz modeline benzeyen saplı tek ağız baltalar çoğunlukla eşkiya işaretidir. Çift ağızlı baltalar daha çok eski medeniyetlere aittir; çoğu asker mezarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.