Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Pulse Dedektör Bilgileri

Pulse dedektör derin aramalarda kullanılan Darbeli İndüksiyon (pi) olarak adlandırılan Metal arama dedektörüdür.

Pulse dedektör derin aramalarda kullanılan Darbeli İndüksiyon (pi) olarak adlandırılan Metal arama dedektörüdür.

Bu dedektörün genel çalışma prensipleri üzerine bir çok yazı yapılmıştır; ancak bu garip makine hakkında pek çok soru hala yanıtlanmamış veya tamamen cevaplanmamıştır. Ayrıca; Pulseler ve bunların nasıl çalıştığı hakkında çok sayıda yanlış bilgilere rastlamak mümkün.

Örnek olarak pulse dedektör demire sinyal vermez; fakat demir ailesinin diğer guruplarına sinyal verebilir;  bunlarla birlikte  demir oksitleri ve toprakta yaygın olarak bulunan mineraller gibi benzer  şeyler pulse dedektörün oldukça güçlü bir sinyal üretmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı pulse dedektörler mineralden bolca etkilenip çalışma esnasında sürekli sinyaller üretebilen cihazlardır. özellikle defineciler pulse seçimlerinde zemin dengeleme devresine bakmalıdır, çalışan bir pulse zeminden biraz uzaklaşıp veya yakınlaştığı zaman sürekli sinyaller üretip üretmediğine dikkat etsinler.

Pulse dedektörler hiç bir zaman vlf dedektörler gibi kullanılmamalıdır; çünkü bu 2 dedektör arasında çok büyük farklar vardır, bu 2 dedektörü karşılaştırmak elma ile soğanı karşılaştırmakla aynı şeydir.  Pulse dedektörün darbe sayısı saniyede yüzle hatta binlerle ifade edilir; üretilen darbe sayısı yükseldikçe yüzeye yakın daha küçük parçaları görmesi zorlaşır.

Metal tespiti yaparken yüksek akım darbesi işlevini gerçekleştirdikten sonra kapanır, kısa bir süre sonra alıcı sargısı gelen sinyali analiz eder. Bu her yüksek akım darbesinden bir süre sonra bobinden gelen sinyali örnekleyerek yapılır.

Pulse dedektör nasıl çalışır

Yukarıda yazdığımız gibi Pulseler bobinde büyük bir akım darbesi üretip ve ardından darbe kapatıldıktan kısa bir süre sonra bobindeki sinyali analiz etme prensibiyle çalışırlar. Çalışma esnasında aynı döngü sürekli tekrarlanır. bu çok basit görünüyor fakat bu kısa zaman diliminde bu işlevi süreklileştirmek hiçte kolay değildir. dedektör başlığı içerisinde bu işlevin en temel parçalarından bir tanesi indüktördür, indüktörde  herhangi bir akım bozulması, metallerin ayırt edilmesini engelleyebilir.

Buna paralel olarak pulse dedektörler bazı toprak zeminde çok fazla sinyal üretirken bazı zeminde daha stabil çalışabilir,  demir, oksit ve bu ailenin diğer üyelerine bile tepki vereceği ve bu oksitlerin bazı kayalarda var olduğunu düşünürse pulse dedektörlerin vlf dedektörlere göre çok fazla gereksiz sinyaller ürettiğini kolayca anlarız.

Pulse Dedektör devresi

Kısacası şunu bilmeliyizki farklı metallerin yol açtığı sinyallerin doğasından ötürü, metal ayrımında başarılı bir Pulse oluşturmak oldukça zordur. Tabiki teknoloji durmadan ilerliyor son yıllarda üretilen pulseler tıpkı vlf gibi metaller arasında ayrım yapma kabiliyetine sahip olanlar vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.