Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Antik Paranın Değerini Etkileyen Faktörler

Antik Paranın Değerini Etkileyen Faktörler

Antik paraların değerli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Değeri etkileyen faktörler nelerdir hemen başlayalım.

  • Yaş
  • Nadirlik
  • Kondisyon
  • Arz ve Talep
  • Değerli Metal İçeriği

Madeni paranızın değerini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu faktörlerin her birini ayrı ayrı tartışıyoruz.


Yaş; Yaş hiçbir zaman tek belirleyici değer faktörü değildir. Örneğin, 130 yıldan daha eski olan 1880’lerden bir Amerikan Gümüş Dolarının, 2.000 yıldan çok daha eski olan bir Roma Gümüş madeni parasından her zaman daha az değerli olacağını düşünebilirsiniz . Çoğu durumda durum böyle değildir. Çok sayıda ayrıntıya sahip ortak bir Gümüş Dolar, yaklaşık 40 $ değerindedir. Roma madeni parası Morgan Dolar’dan 15 kat daha eski olmasına rağmen, iyi durumda olan sıradan bir Gümüş Roma madeni parası 35 dolar değerindedir.

Nadirlik; Madeni paranın değerine katkıda bulunan başka bir faktördür. Nadirlik nasıl belirlenir? Nadirlik, paranın tarihine ve nerede yapıldığına bakar. Birçok madeni paranın hangi darphanede yapıldığını bilmeniz için küçük bir harf olan Darphane işareti adı verilen bir işaret vardır.

Kondisyon; Madeni paranın değerini belirlemede başka bir faktördür. Madeni paralar 1’den 70’e kadar derecelendirilir, 1’i Zar zor Tanımlanabilir ve 70’i kesinlikle mükemmeldir. Bu ölçek Sheldon Derecelendirme Ölçeği olarak bilinir ve adını 1949’da Büyük Sentleri derecelendirmenin bir yolu olarak icat eden Dr. William Sheldon’dan almıştır . Bir madeni para mükemmelliğe ne kadar yakınsa, bu ölçekte o kadar yüksek derecelendirilir. 1 ile 58 arasındaki ardışık olmayan sayılar, madeni paranın ayrıntılarında bir miktar gerçek ve görünür aşınmaya (birazdan büyük ölçüde) sahip madeni paralar için ayrılmıştır. 60’tan 70’e kadar olan yüksek rakamlar aşınmasız madeni paralar için ayrılmıştır, ancak bu madeni paraların üzerinde birkaç veya çok sayıda işaret olabilir.

Arz ve talep Madeni paraya olan talebin üzerinde arz varsa, fiyat düşecek veya düşük kalacaktır. Arz, talebi karşılamak için yetersizse, talep yavaşlayana kadar fiyatlar yükselir. Bu Ekonomi 101’dir, ancak bir madeni paranın değerlemesinde önemli bir rol oynar.

Değerli Metal İçeriği; Antik paranın değerini belirlemede başka bir faktördür. Bazı madeni paraların metalurjik yapısının bir parçası olarak Değerli Metaller bulunurken bazılarında yoktur. Bir madeni paranın bir miktar Değerli Metal içeriği varsa, madeni para her zaman en azından metalin değerine değerdir. Buna madeni paranın içsel değeri denir. Altın, Gümüş, Platin veya Paladyumdan yapılan nümizmatik madeni paralar, Kıymetli Metal gerçek değerinin yanı sıra ek nümismatik veya tahsil edilebilir değere sahiptir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.