Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kılıç Kama ve Balta Define İşaretleri Anlamı

Genelde mezar taşlarında olur, koç ve koyun motifi bulunan mezar taşlarının arka yüzünde kılıç yada kama varsa bu kesin mezar taşıdır.

Genelde mezar taşlarında olur, koç ve koyun motifi bulunan mezar taşlarının arka yüzünde kılıç yada kama varsa bu kesin mezar taşıdır.

Kılıç çevresinde bolca boş mezar bulunur içlerine para serpilmiş mezarlardır, burada birde sandık kaya vardır bu kaya yük mezarına nişanlıdır, bu mezar 2 adet olup birbirine geçmelidir.

Diğer anlamı: Kılıç asker mezarıdır kültürlere göre tasarımı değişir dikey kılıçlar genelde mezar başındadır; yatay kılıçlar ise karşıdaki düz alanı verebilir yada belirli bir mesafe gitmenizi anlatabilir.

1- Kılıcın boyu kısa ise yakın mesafe araştırılır. Eğer kılıcın boyu uzun ise daha uzak mesafe araştırılır.

2- Bazen mezar işareti olup, bazende yardımcı işaret konumundadır.

3- Genellikle savaşçı erkek kişiyi simgeler. Mezar işaretidir. Kahramanlığı ve yiğitliği anlatmak için kullanılır. Ancak medeniyetler yönetim bazında el değiştirdikçe eski kalıntıları ortadan kaldırmaya yöneldikleri için birçok kılıç işareti harap olabilmiştir. Mezar bulunsa bile içinden önemli bir şeyin çıkacağı garanti değildir.

Bu arada haç işaretleri ile kılıç şeklini kesinlikle birbirinden ayırmamız gerekir. Kılıcın tutacak yeri (kabza) ölçülür. Kılıcın tersi istikametinde adımlama yapılır. Her cm yi 68-72 cm ile çarpıp ilerlemeliyiz.

4- Kabza (tutulan yer) hariç kılıç cm olarak ölçülür. Ölçüm sonucu 78 ile çarpılır. Çıkan sonuç kadar adım kılıcın ucuna doğru adımlanır.

5- bölge işaretidir malın bu bölgede olduğunu anlatır kabzalar ve ucu gideceğiniz yeri belirtir eğer kılıcın ucu eğri ise bu daire yapan tepeyi verir mal buradadır.

Kama İşareti:

Kama varsa ucuna bakılır, kamanın ucu eğri mi yoksa düzmü duruyor. eğer eğri ise bu düz alanda araştırma yapmanız gerektiğini anlatır düz ise alan önemli değil direk kamanın karşı tarafına gitmelisiniz. yalnız yazdık ama kamanın Çerkez kaması olmadığı-nada dikkat edin eğer Çerkez kaması ise işleyin tamamen değişip çevrede sofra taşı aramalısınız.

4-Kabza (tutulan yer) hariç kılıç cm olarak ölçülür. Ölçüm sonucu 78 ile çarpılır. Çıkan sonuç kadar adım kılıcın ucuna doğru adımlayın.

Hançer Define İşareti:

Hançer kama genelde eşkiya işaretidir, hançer dere yakınlarındaysa dere karşısına geç orada düz alan vardır bu düzlükte tabiattan olma bir kaya vardır bu kaya aslen başka yerden gelmiştir altında güzel paralar bulursun. dikkat edin hançerin ucu buraya bakıyor olmalı arası en az 100-200 metredir.

Şelalenin arka kısmında istavrozla birlikte hançer bulursan bu para eşkiya parasıdır, hançerin altında 1 tabanca ve kursunu birde harita vardır, bu harita bu bölgeye ait olup haritada tüm şerefeli taşların yeri verilmiş olup her taşın altında bir miktar oski vardır. bu parada eşkiya parasıdır.

şelalenin arka kısmında 7 istavroz 1 hançer hançerin altında 1 tabanca ve kursunu istavroza doğru bulursanız 7 deve yükü mal buradadır.

Balta Define İşareti

Aile mezarıdır genelde kaya mezar olur eşlerle birlikte çocuklarında mezarlarını bulmak mümkündür.

Balta diğer anlamı: Eşkiya ve ermenilerinde kullandığı az rastlanır işaretlerdendir. Balta işaretinde dikkat edilmesi gereken baltanın ucunun arka tarafının yapılıp yapılmadığıdır. Eğer arka uç yapılmış ise iki uç karşılaştırılmalı ve farklı olan yönde eski tarihi ağaçlara dikkat edilmesini öneriyoruz. Tamamlayan işaret büyük olasılıkla ağaç olacaktır.

  • Ağaçların olmadığı yerde matematik hesabı da kullanabiliriz. Baltanın boyu ölçülerek yön veren istikamette metreye çevrilerek, sayının katlarını kullanarak arazinin konumu dikkatlice incelenmelidir.

Bunun haricinde balta işaretleri insan veya farklı figürlerle birlikte kullanılmış ise, yine yunan mitolojisine göre (Centaur’ları) bedenlerinin üst kısmı insan, alt bölümü at şeklinde olan yaratıkları ifade edebilmektedir. Sit alanı içine girecek uygarlıklara ait bölge olabilir. Bölgeyi müzeye bildirmeniz defineci olarak doğru bir davranış olacaktır. 2 ağzı olan çift balta asker mezarıdır üst düzey askere ait mezar. genelde nekropollere yakın olup hafif yükseklik olan yerlerde aranır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.