Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Definecilik, Definecilerin Bilmesi Gerekenler

Definecilik; İnsanlar tarih boyunca çeşitli sebeplerle sahip oldukları toprakları bırakarak başka topraklara göç etmişlerdir ve sahip oldukları değerli eşyalarını bıraktıkları evlerinin içine veya güvenli olduğuna inandıkları yerlere gömerek daha sonraki zamanlarda geri dönerek bunları geri almayı ummaktadırlar biz bunlara define (gömü)demekteyiz .Normalde bu tip olayların azlığı mantıklı gelsede yakın tarihe kadar savaşlar ve felaketlerle boğuşan dünyamızda toprak insanlar için koruyucu ve kollayıcı olmaktadır .Nedeni ise belirsizlik, yollardaki hırsızlık vs…

TARİHİ ESERLER VE ESKİ GÖMÜLER

Eskiden insanlar bu kadar hızlı ve güvenli yolculuk şartlarına sahip değillerdi dolayısı ile acil olarak terkedilecek yerleşim yerlerinde ihtiyaca yönelik eşyalar hemen taşınırken birikimlerinide toprağın gizli kucağına emanet ederlerdi bir gün geri dönerek çıkartmak üzere.Fakat saklanan değerli eşyalar zamanla unutularak yada yeri bulunamayarak toprağın altında çok uzun süre kaldıklarında tarihi eser değeride kazanmaktadırlar .

DEFİNECİLİK

Tarihin en eski dördüncü mesleğidir. İngilizler buna MEDLORK Türklerde “DEFİNECİ”yani gömü arayan demektedirler. İngiltere’de bu iş kolu daha çok dere kenarlarında bizde ise dağların tepelerinde icra edilmektedir. Sebeplerine gelince yaşadığımız coğrafyada köklü göçler, savaşlar, doğal felaketler hiç eksik olmamıştır hiç bir şey olmasa elli senede bir savaş çıkarak insanları göçe zorlamıştır.

NEDEN DAĞLARDA

Dağlarda genellikle keçiler ve define avcılarının dışında kimse dolaşmaz yani insanların pek sıklıkla dolaşmadıkları bu yerlere eskilerin birşeyler gömmüş olmaları ihtimali ve gömülenin çıkarılmamış olma ihtimali kuvvetlidir.

MÜJDE

Nişana varılacak yolu anlatan semboller ,tepe,höyük,çeşme ve mezar türü eski yapılardır

NİŞAN VE NİŞANCILIK

Gömünün yerini belli etmek için dikilen taş veya kaya gibi kalıcı yerlere kazınan işaretlerdir .Bazı durumlarda Harita mevcutsa yerine oturtmak için yine nişancıya iş düşer

İSTİŞARE

Bir gömü veya definenin yerini bulmak için rüyaya yatmak manasındadır.(nasıl yapıldığını merak edenler mail göndersin)

MÜHÜR VE TILSIMLAR

Mühürler genel olarak hazinenin kime ait olduğunu hatırlatan küçük işaretlerdir fakat bazı durumlarda sonderece tehlikelidirler.Sıkı sıkıya kapatılmış bir küpün içindeki sayısız mantar ,vürüs ve en bilinen koruna yöntemi siyanürün dışarı sızmasını önleyebilir.Bu yüzden çok sayıda defineci kardeşimiz telef olmuştur.Bir mühürü kırmanın en iyi yolu bu işten anlayan bir arkadaşla temasa geçmektir.

TILSIM’a gelince tılsım tam olarak defineyi korumak için büyücü ve cinci hocalar tarafından yapılan cin bağlamalarıdır.Cinlerden bir grubu defineye bekci olarak bırakmasıdır.Tılsımlar genellikle definecilerin korkulu rüyasıdır bir tılsımın bilmeyen birkişi tarafından hafifce çatlatılmasından doğan çarpılmalar veya senelerce süren cin çarpmaları en bilinen hadiselerdir .Kaldıki hiç tılsımı olmadığı halde cinlerin sahiplendikleri sayısız hazine ve eşyayla karşılaşan deneyimli insanlar bile etkilenmektedir.Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlara mail yoluyla yardım edebilirim

GEREKLİ ALET EDEVAT

Bir defineciye en gerekli şey gidilecek yerden emin olunmasıdır.Bunun yanısıra pusula,matara,sağlam yürüyüş ayakkabısı,uyku tulumu,çadır,sırt çantası,ayrıntılı bölge haritası,portatif tahkim edevatı (yoksa kısa saplı kürek ,kazma)konserve yiyecek(tuzsuz ve fazla susatmayan cinsten)ilk yardım çantası,el feneri,radyo vs…

ALINACAK TEDBİRLER

Gidilecek yer hakkında ayrıntılı bilgi toplanmalı ve bir kaç gün kalınacaksa bölgedeki jandarmadan kamp izni alınmalıdır.Bölge yerleşim yerinden çok uzak ve yürüyecek takatiniz yoksa geri dönün o bölgede bir eşşek kiralamak bütün yerleşim birimine ben define aramaya gidiyorum demektir.

SAHTE HARİTALARA DİKKAT

Günümüzde kahve ve barlarda bol miktarda define haritası çirit atmakta onlarca definecinin hayal kırıklığıyla evlerine geri dönmesine sebep olmaktadır.SİZ siz olun sakın bu tip haritalara inanarak kilometrelerce yolu tepmeyin öncelikle haritaların doğruluğundan emin olmalısınız.

İYİ BİR EXPER VE KATOLOK TAKİBİ

Sahip olmanız gereken en önemli şey sağlam bir exper ve katologlardır.Sebebine gelince tarihi esere sahip objelerin yasal yoldan alınıp satılması üzerinize tescili yoksa mumkün değildir.Bu sebepten size rehberlik edecek güvenilir ve deneyimli bir antikacı tanıdığınız yoksa bu işe girişmeyin.

İŞARETLER:

Doğada mevcut tabiat varlıkları, taşlar, mağaralar, duvar resimleri, kayalara çizilen resim, figür ve şekiller, kaleler, manastır, kiliseler, mezarlıklar vs. üzenine işlenen resim, şekil, figür ve işaretler kültürden kültüre, inanç özelliklerine, zaman takvimindeki dönemlere ve insanların yaşadıkları coğrafi bölgelere göre değişmektedir. şekiller tek başlarına anlam vermezler. şekil, resim, figür ve işaretler birbirlerini tamamlarlar. incelenirken mutlaka birkaç tane resim ,figür, iz ve işaret olmalıdır

Definecilik, Definecilerin Bilmesi Gerekenler

Definecilik yaparak para kazanmak

Definecilik yaparak para kazanmak aslında yurt dışında hazine avcıları olarak geçen kişilerle aynı işi yapıyorlar. Farklı işaretleri okuyarak dağlara ya da farklı tarihi alanlara gömülen tarihi nitelik taşıyan ürünlerden altın, gümüş, silah gibi farklı ürünlere kadar her şeyi arayarak bu ürünleri satmak defineciliğin bir diğer anlamını oluşturuyor. Ancak bilmeniz gereken çok önemli bir konu var ki bu oyunu kesinlikle devletin koymuş olduğu çizgiler dahilinde oynamalısınız. Çünkü kendi kendinize elde ettiğiniz define ürünlerini satmanız zor olduğu gibi büyük bir suç anlamına geliyor, üstüne üstlük de dolandırılma, öldürülme türü ihtimallerde peşinizi bırakmıyor.

Definecilik Nasıl Bir İştir ?

Definecilik diğer kazanç alanlarında da olduğu gibi bilgi isteyen ve her zaman dikkatli araştırmalar yapılarak girişilmesi gereken bir iştir. Bu işe başlarken define olan yerleri tespit etmek amacıyla kullanılan yöntemleri ve araçları bilmeniz gerekir. Bununla birlikte tarih bilginizin de olması şarttır. Çünkü tarihi nitelik taşıyan defineler o bölgede yaşayan uygarlıkların ve insan topluluklarının kaldığı yerleri bilmek ve ne tür eserler verdiklerini, nasıl yaşadıklarını bilmek büyük oranda işinizi kolaylaştıracaktır.

Bütün bunların yanında bir de define arama cihazı gibi farklı aletlerin nasıl kullanıldığını da bilmek gerekmektedir. Bu nedenle çalışma alanınız oldukça genişleyecektir. Definecilikte çalışma alanı olarak yüksek tepelere, ıssız ovalara hatta dağ başında kalmış ilginç alanlara kadar pek çok yere gidebileceğiniz gibi olumsuz hava koşulları ile de karşılaşabilirsiniz.

Definecilik İçin Gerekenler Nelerdir?

Definecilik işine girişecekseniz ve bu alanda hiçbir bilginiz yoksa ilk olarak kendinize definecilik hakkında bilgi verecek kaynaklar bulmanız gerekir. Çünkü defineciliğin bir dükkân açmak gibi olmadığını bilmeniz gerekir. Tamamen sizin bu alandaki bilginizle ve önsezilerinizle ilerleyecek olan bu iş fikrinde öğrenmeniz gereken en temel bilgiler ise şunlar olacak:

Define İşaretlerini Okumak

Defineciliğe başlayan herkesin kesinlikle bilmesi gereken en önemli konu define işaretleridir. İşaretleri okumayı bilmediğinizde ne bir define bulabilirsiniz ne de mantıklı bir yola gidebilirsiniz. Define işareti dediğimiz şeyler normalde elimize alıp okuduğumuz haritalar gibi değillerdir. Taşların, kayaların üzerine işaretlenmiş olabilen çeşitli hayvan figürleri ya da doğa figürleri olabilen işaretlerin her biri farklı anlamlara gelebilmektedir. Bu nedenle her define işaretini tek tek not etmeli ve şekillerin hangi işarete benzediğini doğru bir şekilde tespit etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.