DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Define Derinlik Ölçüleri, Define Kaç Metrede Bulunur

Define Derinlik Ölçüleri; Bu konuda define kaç metrede bulunur, define derinlik ölçülerinden bahsedeceğim. önce yüzeye yakın olanları yazalım. Konuya başlamadan önce unutmayınki bunlar tamamı defineler değildir sadece aklımıza gelenlerin bir kısmıdır.

Ermeni gömüleri

1- Ermeni gömüleri yüzeye en yakın gömülerdendir, ani kaçış sebebiyle bir çoğu ortalama 30 cm lere saklanmıştır. Genelde şahıs parasıdır, gömen kişi yalnız ve kısıtlı zamanı olduğu için bu gömülerin çoğu yüzeye yakındır. tabiki tüm ermeni gömülerine aynı dememiz mümkün değildir, metrelerce aşağıya gömüler yapan ermeniler vardır, biz ortalamayı dikkate alarak değerlendirmeler yapıyoruz.

Bireysel şahıs gömüleri

2- Bireysel yani şahıs gömüleri yine derin olmayan gömü türlerindendir, bunlar soygun yada eşkiya baskınlarına karşı önlem amaçlı paralarını evde tutmaz, belirledikleri bir noktaya saklardı, tabi bu para sabit değil ihtiyaç duyduğunda almak ve kazançları arttığı dönemde takviye yapmak için gömüyü sık sık açıp kapatması gerekirdi. bu sebepten dolayı parayı çok derinlere saklamaz istediği zaman kolayca ulaşacağı alanlara saklardı.

Eşkiya gömüleri

3- Bireysel yapılan eşkiya gömüleri yine yüzeye yakın gömüler arasındadır. Bazı eşkiya gurupları soygundan elde ettikleri ganimetler eşkiya liderinde toplanırken, bazı eşkiya gurupları soygun biter bitmez ilk fırsatta ganimet paylaşılır her eşkiya payına düşeni alırdı. İşte bu eşkiyalar paylarına düşeni her daim yanlarında taşımaktansa ellerindeki kama, hançer gibi küçük kazıcı aletlerle, küçük çukurlar açıp paralarını saklardı.

Bu eşkiyaların çoğu osmanlı askerleri tarafından ani baskınlarla öldürülmüş, ölen eşkiyaların paraları sadece kendilerinin bildiği yerlerde kalmış ve artık sahibi olmayan define niteliğindedir.

Kalıcı gömüler

4- Ortalama 1 metredeki paralar yine aynı mantığın paralarıdır, bunların çok fazla parası olduğu için ihtiyacı olanı ayırıp bir kısmını ortalama 1 metre civarına saklardı. Bu gömü mantığı yukarılardan farkı olarak uzun vadede ihtiyaç duymayacağı için, biraz daha sağlama almak için yapılan gömülerdir. bunların çoğu duruyor diyebiliriz.

Kilise gömüleri

5- Kilise gömüleri hem derin hemde yüzeysel olarak 2 guruba ayırabiliriz, derin olan kilise mahzen içerisinde bulunan başta çan olmak üzere diğer kilise eşyaları ve parasıdır. Yüzeysel olan ise kilise girişinde sağ mihrabta horasan sıva içine alınmış bir miktar hediye dediğimiz paradır.

Yine benzer şekilde girişin 2 adım ileri orta kısmında zemin taşında olan para, yine aynı şekilde dışarı çeşmenin önü yada arkasındaki para, girişin tam karşı duvarında olan para bu duvara sırtını verdiğinizde pencerelerden dışarı baktığınızda ördüğünüz taşların altındaki para gibi bir çok örneği olan kilise hediyeleridir.

Devlet gömüleri

6- Devlet gömüleri derinlik olarak en derin gömüler arasındadır, bunun yüzeysel örneği yoktur, bazı kral mezarları ve tümülüsler yine derin gömü yerleridir. Büyük eşkiya gurupları elde ettikleri ganimetleri eşkiya lideri tarafından derince gömüldüğü örneği vardır. burada anlamamız gereken gömü bir topluluğa ait ise derin olur.

Döküntü paralar

7- Döküntü paralar aslında yüzeye en yakın paralardır. bunlar yaşanan dönemde değersiz kabul edilir yada kayıp edilerek toprağın 10-20 cm altında tek parçalar halinde bulunan paralar yada yüzük, küpe gibi değerli eşyalardır. Bunların bir kısmı dedektörler ile toplanmış toplanmaya devam edilmektedir.

Dedektörü olan definecilerle yaptığımız sohbetlerde bu tür döküntü toplayarak ayda 2-3 bin TL gelir elde ettiklerini söyleyenler var. tabi hepsi değil. sadece bazıları zaman bulması durumunda iyi işler çıkardığını anlatıyor. buda şu demektir en kolay bulunan define dedektör ile döküntü toplamakmış.

Kısacası gömünün kesin ölçüsü yoktur, ayağınıza takılan taşın altındanda çıkabilir 15 metre derinliktende çıkabilir bu tamamen gömen kişiye bağlıdır, gömü ekibi çoksa gömüde derin olur, gömen kişi yalnız ve acele etmek zorundaysa bu gömü yüzeye yakın olur. durum bundan ibarettir.

Yorumlar

  1. ömer dedi ki:

    bende kalp işareti var ermeni evleri videosu var bizzat kendim çektim bütün fotoğrafları

    1. Anonim dedi ki:

      Ali tavuk resmı var