Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Boşluk Nasıl Bulunur – Çubukla Boşluk Bulma

Boşluk Nasıl Bulunur - Çubukla Boşluk Bulma

Defineciliğin en önemli konusu boşluk bulmaktır. Yer altındaki mahzen, oda girişleri, kapatılmış tünel , mağara ve basit mezarları bulmak kolay iş değildir. Bunun için defineciler 40 çeşit çubuk yapar hepsini dener. Gerçekte boşluk bulma cihazları metal arama cihazlarından çok daha kapsamlı daha teknolojik maliyeti yüksek cihazlardır. Kullanması bilgi ve hiç şüphesiz tecrübe deneyim ister.

Boşluk Bulan Cihazlar

1- GPR ve EM cihazları ile boşluk bulunabilir. Bunların en bilinen örnekleri OKM yer radarlarıdır. Bunlar dışında boşluk bulduğu söylenen bir çok çakma cihazlar vardır. Su arama cihazlarının bile boşluk buluyor diye definecilere yutturulmaya kalkılmaktadır. Bu konuda defineci arkadaşların daha uyanık olması menfaatleri yararınadır..

2- Normal define dedektörlerine son yıllarda bilgisayar yazılımı ekleyerek 3d yada 2d görüntü almak mümkündür. Bu şekilde boşlukları pc ekrana taşıyabiliyoruz. Bu cihazların yer altına gönderdiği frekanslarla boşluk yeri tespit edilebilir.

3- Çubuklar; Evet, çubukla boşluk bulunabilir. Doğrusu da budur çünkü metal bulmaz… Her geçen gün yeni çubuk şekilleri çıkmakta.. Bakırdan olanı pirinçten olanı içine civa konulanı ve daha birçok çeşidi vardır. Bütün bunlar altın bulmak için tasarlanmış denemelerdir. Fakat sonuç olarak boşluk ve su dan başka bir şey bulamayacaktır. Yazının başında dediğim gibi boşluk mahzen , oda vesaire bulmak defineciliğin yarısıdır. Tabi kullanıcı deneyimi önemlidir…

4- Yer yüzeyine yakın mezarları bulmak için ortalama 170 cm uzunluğunda demir mil kullanılabilir. Milin ucu boşluğa denk gelebilir yada kapak taşına. Birkaç farklı noktada uygulanarak mezarın yeri uzunluğu yönü tespit edilebilir. Özellikle düz tarlada boşluk bulmanın en kolay yöntemi şişleme ile yapılandır. 8 lik demir kalınlığında hava çeliği 1.5 metre olsun yeter. Bir ucuna 30 cm uzunluğunda çeşme borusu kaynat boşluk olma ihtimali olan yerlere çak. Yani T şeklinde olsun. Hava çeliği sağlam olduğundan kırılma yamulma olmaz. Boşluğa gelince güp güp öter anlarsın.

5- Kayalarda boşluk bulmak için en iyi yöntem ağaç takoz kullanmaktır…keser sapı kalınlığında bir sopada olabilir..

6- Aradığımız boşluk kaya içi ve horasanla kapatılmışsa ıslatılarak bulunabilir. Normal kayada su çabuk kuruyor iken Horasanlı yerde nem yapacak yada daha geç kuruyacaktır.

Çubuklarla Boşluk Bulma

1- İçi boş bakır çubuklar, ağızları silikon ile kapatılır. Uzunluğu 40 cm. Sap kısmı 8 cm. % 70 boşluk % 30 minerale ve metale gider.

2- Çelik teller ince iletken bakır tellerle sap kısmına gelmeyecek şekilde yiv gibi sarmanız gerekli. Uzunluğu 30 – 40 cm sap kısmı 3 cm kadar olmalı.

3- kaynak elektrodu zaten kendisi hazırdır açık kısmı kıvrılması yeterli olur.

Bakır çubuklarla arama yaparken elimize bir miktar tuğla tozu alarak arama yapalım. Bu işlem mineral oranını %10 azaltır. Arazide arama yaparken çarpı olan yerde durun. Çarpı yapan yeri bir miktar (30cm) kazıp oradan aldığımız toprak taş parçalarıyla tekrar tutalım. Eğer tekrar çarpı yapıyorsa orada boşluk vardır eğer çarpı yapmıyorsa orada mineral vardır :)

Çelik tellerle boşluk olan yeri teyit etme yöntemi. Çelik tellerin tutarken işaret ve baş parmağımızla tutmalıyız, ellerimiz burun hizasında olmalı. Ancak tutarken baş parmaklar bir birine değer şekilde olmalı. Açılımı 30-40 derece kayda değer değildir. 100 -120 derece kayda değer bir boşluk olduğunu gösterir. Ancak 120 dereceyi aşarsa toprağı kazıp tekrar tutmalısınız. Elektrot yöntemi de aynı şekilde tutulur.

Bakır Çubukla Derinlik Tespiti ?

Boşluk bulduğumuz yerde işlemleri tamamladıktan boşluğu teyit ettikten sonra çubukları tekrar tut, çubuklar çarpı yapar; çubukları bozmadan yürüyün boşluk olan yerden uzaklaşmaya başladığınızda çubuklar açılır burası boşluğun bittiği yedir. Çubukları bozmadan farklı bir yerden yürüyelim; çubuklar tekrar çarpı yapar boşluğun bittiği yerle tekrar çarpı yapan yer boşluğun genişliğidir.

Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar açılır daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı yapan yerle şimdiki çarpı arası boşluğun yüksekliğidir. Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar tekrar açılıp daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı ile şimdiki çarpı arası’da derinliktir.

Çubuk kullanımı tecrübe, deneyim ister. Bir yeri iyi etüt etmek için defalarca bakmak gerekir yanılma payları mutlaka olacaktır. Bu sistem herkeste çalışmadığı gibi çok her tutulan yerde çok boş kazı yapılabilir.

Bu sistemle arama yaparken beyniniz çok rahat olmalı hiç bir şey düşünmemelisiniz. Bırakın çubuklar kendileri istediği yere çeksinler yönlendirme yapmayın. Çubuklar insan enerjisiyle çalışır her şey sizde biter çubuklar sadece yönlendiricidir.

Tek kural: Bakmadan önce stresinizi atın, gevşeyin. Beyninizden şu var ‘mı bu var ‘mı düşüncesini atın farkı göreceksiniz.

Defineci Yorumları

Ustam Bazı ustalar da gördüğüm ve kendimde denedigim çakmak tüpü var. Sprey şişesi gibi olan, üst kapağını çıkarın ve küçük bir iğneyi ısıtıp tam ortadan delin. 90 cm ip tutturun ve kapağı tekrar yerine takın. Ve kapağın içi boş iken boşluk gaz kontrolü yapabilirsiniz. Kapağın içine altın bırakın altın, gümüş kurşun ne bırakırsanız ona yöneleceğini bilin. Aynen şaküldeki ip boyu önemli. Bazı ustalarım ipi 50 cm den tutun arama yapın diyorlar, ben denemedim,

Geçen yıl çubuğu ilk tuttuğumda elektrot olan evde ilk önce beni oda içindeki sehpaya götürüyordu. Tövbe tövbe ne var bu sehpada.1 3 5 sonunda anladım, meğer altı boşluk sehpanın.

Birde devamlı çubukla kendimi eğitmek istiyordum. Defineciliğin ilk kuralı boşluk bulmaktır derler. Baktım evde çocukların okul için kullandıkları şöyle parmak kalınlığında plastik yapışkan şişeleri var. Plastik boş şişeyi nasıl sağ eldeki çubukla beraber tutunca baktım sanki beni bir güç çekiyor. Meğer o da koltuğun içindeki boşlukmuş, şans işte ne olacak.

Bir yerde çubukla boşluk buldunuz işlem yapıyorsunuz işleminiz devam ederken zorluklar çıkıyor. Sonra diyorsun ki acaba bir görüntüleme cihazı ile bakıtsak mı. Toprağa kazma vurduktan sonra görüntüleme bir işe yaramaz görüntülemeci sana bir şeyler söylese de inanma. Bu arada görüntüleme cihazından çubuk daha iyidir saygılar.

Makine Çubuk Karşılaştırması

Ustam çubukları metal tespitinden ziyade boşluk bulmada kullanalım diyorum. Boşlukta makine mi çubuk mu. Tabiki çubuk. Metalde çubuk mu makine mi. İkiside aynı diyorum. Senin yorumun nedir merak ediyorum . Çoğu yazdıklarını okudum. Okumadıklarım da var. İnsanların bir ümit ile yüksek fiyat verip makina almalarına üzülüyorum. Kardeşim hiç bir bilgin yok ise bu siteyi bir oku kendi çubuğunu kendin yap. Çubuk tutuşunu öğren tepkilerini öğren. Çubuk temeldir daha sonra çubuğunu geliştir. Piyasada benim çubuğum mineral e gitmiyor diyen kim varsa inanma. Yoksa hayal kırıklığına uğrarsın hem maddi hem manevi kaybedersin. Saygılar

Estağfurullah ustam baştacısın. Eyvallah ustam varolasin minerale gitmeyen çubuk boşluk ve metale hiç gitmez. Çubukla minerali tanımak gerekir. Öyleki yanından yürüyüp geçelim. Metal boşluk tesbiti için benim tavsiye ettiğim ise ustalarım gibi pirinç alüminyum gümüş çubuk. Para verip alan bizden değildir demekki. Bu kadar bilginin tarifin içinde 5-10 TL lik çubuğa para vermek aklı olana yakışmaz. Ustam cihazı ise hiç deme. O olmazsa olmaz. 3 yıldır onlarca belkide yüzlerce yerde yaptığım tespitlerde sağlam 2-3 mt de var. Sadece teyit edecek bir cihaz bulamadım ki. ARGE’yi bitirip son noktayı koyalım. Çubuk şakül bir keyif. Cihaz dedikçe içim geçiyor :eek:_O elinde cihaz olanın becerisi yok. Bizdede yer çok. İnşallah sağlam bir cihaz bulurumda o zaman ARGE’leri izleyin derim.

Çubuk Lahit Bulurmu

Selam arkadaşlar, geçen ay başımdan geçeni anlatacağım.

Muğlaya bi köye gittik eski bi dostum vardı ziyaret ettim. Tabi ben gelmeden önce babasına benden bahsetmiş. Tam o arada babası 2 adam getirtmiş define arıyorlar. Neyse ben gittim hoş beş sohbet derken 2 adam geldi. Tabi bilinçli olarak çağırmış güya bizi çakıştıracak.

Ben hiç konuya girmedim sohbet ederken dün baktığımız yerde 2 tane lahit var dedi. Ala ala dedim lahiti söyleyecek teknoloji var bizim haberimiz yok. Sordum tabi hangi cihazla baktınız diye. Bizde çubuk var dedi, Ne çubuğu dedim arabadan getirdi 2 tane L çubuk.

Bununlamı buldun lahiti dedim evet dedi. Nasıl anladınız dedim formülü var falan dedi . Herkes yapamazmış. Çubuk herkeste çalışmazmış onları anlatmaya başladı bende hiç bozuntuya vermeden yavaşça sohbetten çekildim.

O günden beri kafama takıldı hep sorayım dedim bu güne nasip oldu. Çubuk yerin 3 metre altındaki lahiti bulabilir ve kesin bu lahit diyebilirmi ?

Esas sürprizi cevaplardan sonra verecektim ama dayanamadım. Lahitlerin birinde 2 tane heykel varmış. Yani çubuk lahiti buluyor içindeki heykel sayısınıda söylüyor sizce bu doğrumudur.

Çubuktan medet ummak ?

Sendemi Niyazi ))) Kocadın, çubukçudan medet umuyor. Bize gönder o çubukçuları yontar düzler sana havale ederiz. Sonra oturur bi çay içersiniz. Üçün beşini bulurlar sende beraber kazma sallayıp yorulma. Ben gittigimde öyle adamlar çıkarsa karşıma o dedikleri yere sokuyorum kafalarını sonra seslerini kesiyorlar.

Diğer Yorum: Fethiye Köyceğiz o çubukçuları tanırım hep, bölgeyi biliyor nerde ne çıkar iyi tahmin yürütüyorlar. Deneyim üstüne deneyimleri var adamları bu hususta yabana atma. Yoksa çubukçu değiller.

Diğer: Hah o oldu işte, mesela ben toprağı koklayarak mezarı bulurum. İnsan eti yağlı olduğu için belli zaman sonra toprağın a tabakasına kadar işler. Ben toprak kokusundan mezar bulan adamım. Demek bunların başka yöntemleri var buluyorlar. Ama sana çubuk diye yediriyorlar şimdi anladım. Keşke dalaşsaydım safa yatıp sohbeti terk ettim.

Diğer: Yok yok yabana atılacak adamlar değil. O dediğin bölgede çokmu çok Lahit çıkar. O çubukçuyum diyenlerde hafta ay sürmez bi tane bulurlar. Artık o işin uzmanı olmuşlar ama kendi bölgelerinde. İstanbula götür onları dikili kalırlar. Lahit mezar yeri hariç hiç bir şeyide tespit edemezler.

Çıkan lahitler işlemeli mermerdir. İnternette gezen fiyatlarda doğru değil içinden bir şey çıkmaz çoğunun para verende olmaz. Müzeler eh işte belki ilgilenmez bile Çoğulda açılıp geri kapatılandır. İş çubukta değil o dediğin kokuda. Ve araziyi okumada, kim ne zaman nereye bu tip mezarları yapmış ordaki defineciler kurt olmuş. Adım attığın yerde olunca oluyor işte. Biliyorsun çok zengin tarihi var oraların. Ben iki ay dursam orda sırtım yere gelmez ))) Ama duramıyorum arada gidip geliyorum o sadece.

Çubukla Lahit bulunur 3 yöntemi var

1-Bosluk Tespiti.
2-Metal Tespiti.
3-Daha önceki çubuk hareketlerindeki tecrübeler.

Çubukla lahit içinde heykel var. Taç var bilezik var vs vs diyenlerin hepsi yalancıdır
Metal cinsini söyleyebilir ancak ne olduğunu seklini şemaili kimse çubukla bilemez
Bu çubukçular aldıkları metal sinyaline göre hayalinde canlandırdığını söylemiş olabilir. Bu bir tahmindir Tahmin edilen olabilir de olmayabilir de.

Özel bir çubuk yoktur Formülü bende diyene itibar olunmaz

Bayram sonu ilk fırsatta ÇUBUK NEDİR ile alakalı detay bir yazı yazacağım. Lahit tespitini orada daha detaylı yazarım.

Yorumlar

 1. blueverse dedi ki:

  İki adet çubuk yaptım biri numunelik biri düz. Düz olanla bir yer tespiti yaptım sol çubuk düz sağ göğsüme dayandı dört yandan yürüdüm yine aynı aksiyon. Çubukla oynayıp hafif açma kapamayla yürüdüm yine aynı aksiyon derinlik aldık 3 metre 1 de biz koyduk Ve başladık 4.5 mt indik hiç bir ibare yok bizde bıraktık. Sonra hazneliyle gittim ve altın numune koydum kazdığımız yerin üst sol tarafında 6 metre ileride kapandı ne iş anlayamadık. Elime çatal alsam fırıldak oluyor bunu çözmüş değilim

 2. murattırosso dedi ki:

  Ustam şimdi çubuk işine ilk olarak Antik bir yerleşim yerinde alıştırma ,talim yaparak sizde nasıl tepki veriyor onu öncelikle çözüme kavuşturmalısınız. Boşluk da zemin altı kaya mezar da deneme ile çalışmaları tespit edip sonra araziye çıkın. Kolaylıklar

 3. blueverse dedi ki:

  Bir senedir arazideyim vede yer altındaki boruları dahi çiziyorum buna ilaven 6 bardak çaya arkamı dönüyorum hepsine iki birine 3 şeker attırıyorum ve o 3 şekerliyi bulu yom evde bulduklarımın haddi hesabı yok.

  Hazneli çok ilginç ne koyarsam ok gibi ona gidiyor. Bu bir erik te oluyor bir dal sigarada. Haznesiz çubuklara daha önce gittiğim 2 adet duvarla çevrili mezar var çok eski orda ışık alamamıştım dün hazneliyle gittim ve altınla baktım yıldırım gibi mezarın ortasında aksiyonunu yaptı. 70 metre etrafından bozup kurdum yine aynı yer gelde çık işin içinden.

 4. Anonim dedi ki:

  Ustam yazdıklarını bilmeyen şaşkınlıkla okur başından geçen çokta tepki vermez. Bende 3 beş ay önce senin gibiydim bir kalabalıkta birinden tırnak parçası alıp o kime ait asma yaprağını alınca asma yaprağına, şeker alınca şekere gitmesi vs. Ama baktım ki olay böyle sonuç vermiyor zaten değişecektir. Senin bakışın çubukların zaman geçtikçe seni doğruya götürecektir. Şimdi kesinlikle numune yok altın ve gümüşten sol dik sağ gögüse kapanacak şart mı şart arkadaş şimdi sorarlar gümüş altın nasıl ayrılacak tutuş farkıyla zaten ayrılıyor gümüş farklı tutuş altın farklıdır bu kadar başka metal ayrımı istersen çubuğun diline bakacam kaç derece hangi metal de kapanıyor vs. Her metalin sinyali farklı elde bir şey almak farklı yanılgılara sürüklüyor doğru değil hatta kesinlikle değil.

 5. blueverse dedi ki:

  Kardeşim metalde çarpı gümüş sol altın sağ kapanıyor çok test yaptım ve minarelide çubukla oynayıp eliyorum. Benim kafama takılan numune almadan bunca test ve deneyi toplayıp başladığım yer fosss çıktı. Numune alıp baktığımda hacı burası yanlış diyor sanki birileri b t geçiyor anlamadım.

  Bu bir yetenekse her maddenin bir frekansı varsa o maddenin frekansı toprak altında ve toprak üstünde farklılık gösteriyor mu bunu bilmek önemli.

 6. BulursamKader25 dedi ki:

  Her hafta bir moda var Fransa da.
  Podyuma çıkanları tanıyoruz da,
  pasaport bilgileri değişmiş.
  Zaman alıyor. :))

  Her şeyin hayırlısı.
  Bu da bizlerin imtihanıdır.
  Eşeğini dövemeyen semerine vuruyor :))

  Çubukta başarılı olamayan;
  Zihinsel yönlendirme yapıp yapmadığına emin olmalıdır. İlk sorun ve en büyük sorun budur. Bu durumu asamayan başka meseleleri hiç asamaz.

 7. Mustafa dedi ki:

  Dostum ben cevap vereyim.hepsi hayali ve özellikle altın ile altını bulamazsın .çünkü aynı maddeler birbirini iterler.yani sen altın hariç her şey arar olursun.birde çubuklar maddenin dalga boyutlarına giderler yani nerede kapanirsa bilki o yer hayali mal orda değil.