DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Boşluk Nasıl Bulunur – Çubukla Boşluk Bulma

Defineciliğin en önemli konusu boşluk bulmaktır, Yer altındaki mahzen , oda , girişleri kapatılmış tünel , mağara ve basit mezarları bulmak öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bunun için defineciler 40 çeşit çubuk yapar hepsini dener, gerçekte boşluk bulma cihazları metal arama cihazlarından çok daha kapsamlı daha teknolojik maliyeti yüksek cihazlardır. Kullanması bilgi ve hiç şüphesiz tecrübe deneyim ister.

1- GPR ve EM cihazları ile boşluk bulunabilir. Bunların en bilinen örnekleri OKM yer radarlarıdır bunlar dışında boşluk bulduğu söylenen bir çok çakma cihazlar olup su arama cihazlarının bile boşluk buluyor diye definecilere yutturulmaya kalkılmaktadır, bu konuda defineci arkadaşların daha uyanık olması menfaatleri yararınadır..

2- Normail define dedektörlerine son yıllarda bilgisayar yazılımı ekleyerek 3d yada 2d görüntü almak mümkündür, boşlukları pc ekrana taşıyabiliyoruz. Bu cihazların yer altına gönderdiği frekanslarla boşluk yeri tespit edilebilir.

3- Çubuklar; Evet, çubukla boşluk bulunabilir. Doğrusu da budur çünkü metal bulmaz… Her geçen gün yeni çubuk şekilleri çıkmakta.. Bakırdan olanı pirinçten olanı içine civa konulanı ve daha birçok çeşidi vardır.bütün bunlar altın bulmak için tasarlanmış denemelerdir fakat sonuç olarak boşluk ve su dan başka bir şey bulamayacaktır. Yazının başında dediğim gibi boşluk mahzen , oda vesaire bulmak defineciliğin yarısıdır yani az bir şey değildir… Tabi kullanıcı deneyimi önemlidir…

4- Yer yüzeyine yakın mezarları bulmak için ortalama 170 cm uzunluğunda demir mil kullanılabilir…milin ucu boşluğa denk gelebilir yada kapak taşına..birkaç farklı noktada uygulanarak mezarın yeri uzunluğu yönü tespit edilebilir. Özellikle düz tarlada boşluk bulmanın en kolay yöntemi şişleme ile yapılandır. 8 lik demir kalınlığında hava çeliği 1.5 metre olsun yeter. bir ucuna 30 cm uzunluğunda çeşme borusu kaynat boşluk olma ihtimali olan yerlere çak. yani T şeklinde olsun. hava çeliği sağlam olduğundan kırılma yamulma olmaz boşluğa gelince güp güp öter anlarsın.

5- Kayalarda boşluk bulmak için en iyi yöntem ağaç takoz kullanmaktır…keser sapı kalınlığında bir sopada olabilir..

6- Aradığımız boşluk kaya içi ve horasanla kapatılmışsa ıslatılarak bulunabilir..normal kayada su çabuk kuruyor iken horasanlı yerde nem yapacak yada daha geç kuruyacaktır…bu dikkat önemlidir.

Çubuklarla Boşluk Bulma

1- İçi boş bakır çubuklar,ağızları silikon ile kapatılır, uzunluğu 40 cm sap kısmı 8 cm % 70 boşluk % 30 minerale ve metale gider.

2- Çelik teller ince iletken bakır tellerle sap kısmına gelmeyecek şekilde yiv gibi sarmanız gerekli, uzunluğu 30 – 40 cm sap kısmı 3 cm kadar olmalı.

3- kaynak elektrodu zaten kendisi hazırdır açık kısmı kıvrılması yeterli olur.

Bakır çubuklarla arama yaparken elimize bir miktar tuğla tozu alarak arama yapalım bu işlem mineral oranını %10 azaltır, arazide arama yaparken çarpı olan yerde durun, çarpı yapan yeri bir miktar (30cm) kazıp oradan aldığımız toprak taş parçalarıyla tekrar tutalım eğer tekrar çarpı yapıyorsa orada boşluk vardır eğer çarpı yapmıyorsa orada mineral vardır :)

Çelik tellerle boşluk olan yeri teyit etme yöntemi, çelik tellerin tutarken işaret ve baş parmağımızla tutmalıyız ellerimiz burun hizasında olmalı ancak tutarken baş parmaklar bir birine değer şekilde olmalı. açılımı 30-40 derece kayda değer değildir 100 -120 derece orada kayda değer bir boşluk olduğunu gösterir ancak 120 dereceyi aşarsa toprağı kazıp tekrar tutmalısınız. Elektrot yöntemi de aynı şekilde tutulur.

Bakır Çubukla Derinlik Tespiti ?

Boşluk bulduğumuz yerde işlemleri tamamladıktan boşluğu teyit ettikten sonra çubukları tekrar tut, çubuklar çarpı yapar; çubukları bozmadan yürüyün boşluk olan yerden uzaklaşmaya başladığınızda çubuklar açılır burası boşluğun bittiği yedir. Çubukları bozmadan farklı bir yerden yürüyelim; çubuklar tekrar çarpı yapar boşluğun bittiği yerle tekrar çarpı yapan yer boşluğun genişliğidir.
Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar açılır daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı yapan yerle şimdiki çarpı arası boşluğun yüksekliğidir. Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar tekrar açılıp daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı ile şimdiki çarpı arası’da derinliktir.

Çubuk kullanımı tecrübe, deneyim ister bir yeri iyi etüt etmek için defalarca bakmak gerekir yanılma payları mutlaka olacaktır. Bu sistem herkeste çalışmadığı gibi çok her tutulan yerde çok boş kazı yapılabilir.

Bu sistemle arama yaparken beyniniz çok rahat olmalı hiç bir şey düşünmemelisiniz bırakın çubuklar kendileri istediği yere çeksinler yönlendirme yapmayın.Çubuklar insan enerjisiyle çalışır her şey sizde biter çubuklar sadece yönlendiricidir.

Tek kural: Bakmadan önce stresinizi atın gevşeyin beyninizden şu var’mı bu var’mı düşüncesini atın farkı göreceksiniz.

yorumlar.

Ustam Bazı ustalar da gördüğüm ve kendiminde denedigim çakmak tüpü var sprey şişesi gibi olan, üst kapağını çıkarın ve küçük bir igneyi ısıtıp tam ortadan delin, 90 cm ip tutturun ve kapağı tekrar yerine takın ve kapağın içi boş iken boşluk gaz kontrolü yapabilirsiniz, kapağın içine altın bırakın altın, gümüş kurşun ne bırakırsanız ona yonelecegini bilin, aynen şakül deki ip boyu önemli, bazı ustalarım ipi 50 cm den tutun arama taramayı yapın diyorlar, ben denemedim,

Ustalarım kardeşlerim geçen yıl çubuğu ilk tuttugumda elektrot olan evde ilk önce beni oda içindeki sehpaya goturuyordu, tövbe tövbe ne var bu sehpada, 1 3 5 sonunda anladım, meğer altı boşluk sehpanın.

Birde devamlı çubukla kendimi eğitmek istiyordum, defineciliğin ilk kuralı boşluk bulmaktır derler, baktım evde çocukların okul için kullandıkları şöyle parmak kalınlığında plastik yapışkan şişeleri var, plastik boş şişeyi nasıl sağ eldeki çubukla beraber tutunca baktım sanki beni bir güç çekiyor, meğer o da koltuğun içindeki boşlukmuş, şans işte ne olacak.

radyeztezinin tarihi yaklaşık 4000 yıl geriye gider. harputlu ustam seni tebrik ediyorum çok güzel özümsemişin bu olayı :) bizdeçubuk tuttugumuzu sanıyoruz

Bir yerde çubukla boşluk buldunuz işlem yapıyorsunuz işleminiz devam ederken zorluklar çıkıyor sonra diyorsun ki acaba bir görüntüleme cihazı ile bakıtsak mı. Toprağa kazma vurduktan sonra görüntüleme bir işe yaramaz görüntülemeci sana bişeyler söylese de inanma. Bu arada görüntüleme cihazından çubuk daha iyidir saygılar.

Harputlu ustam çubukları metal tespitinden ziyade boşluk bulmada kullanalım diyorum. Boşlukta makine mi çubuk mu. Tabiki çubuk. Metalde çubuk mu makine mi. İkiside aynı diyorum. Senin yorumun nedir merak ediyorum . Çoğu yazdıklarını okudum. Okumadıklarım da var. İnsanların bir ümit ile yüksek fiyat verip makina almalarına üzülüyorum. kardeşim hiç bir bilgin yok ise bu siteyi bir oku kendi çubuğunu kendin yap çubuk tutuşunu öğren tepkilerini öğren. Çubuk temeldir daha sonra çubuğunu geliştir. Piyasada benim çubuğum mineral e gitmiyor diyen kim varsa inanma. Yoksa hayal kırıklığına uğrarsın hem maddi hem manevi kaybedersin. Saygılar

Estağfurullah ustam baştacısın. Eyvallah ustam varolasin minerale gitmeyen çubuk boşluk ve metale hiç gitmez. Çubukla minerali tanımak gerekir. Öyleki yanından yürüyüp geçelim. Metal boşluk tesbiti için benim tavsiye ettiğim ise ustalarım gibi pirinç alüminyum gümüş çubuk. Para verip alan bizden değildir demekki. Bu kadar bilginin tarifin içinde 5-10 TL lik çubuğa para vermek aklı olana yakışmaz. Ustam cihazı ise hiç deme. O olmazsa olmaz. 3 yıldır onlarca belkide yüzlerce yerde yaptığım tesbitlerde sağlam 2-3 mt de var olanı teyit edecek bir cihaz bulamadımki argeyi bitirip son noktayı koyalım. Çubuk şakül bir keyif. Cihaz dedikçe içim geçiyor :eek:o_O elinde cihaz olanın becerisi yok sir köşede cihazı yatarken . Bizdede yer çok. inşallah sağlam bir cihaz bulurumda o zaman argeleri izleyin derim.

Çubuk Lahit Bulurmu

Selam arkadaşlar, geçen ay başımdan geçeni anlatacağım.

Muğlaya bi köye gittik eski bi dostum vardı ziyaret ettim. tabi ben gelmeden önce babasına benden bahsetmiş tam o arada babası 2 adam getirtmiş define arıyorlar. Neyse ben gittim hoş beş sohbet derken 2 adam geldi. tabi bilinçli olarak çağırmış güya bizi çakıştıracak.

Ben hiç konuya girmedim sohbet ederken dün baktığımız yerde 2 tane lahit var dedi. Ala ala dedim lahiti söyleyecek teknoloji var bizim haberimiz yok. Sordum tabi hangi cihazla baktınız diye, Bizde çubuk var dedi, Ne çubuğu dedim arabadan getirdi 2 tane L çubuk.

Bununlamı buldun lahiti dedim evet dedi, nasıl anladınız dedim formülü var falan dedi herkes yapamazmış. çubuk herkeste çalışmazmış onları anlatmaya başladı bende hiç bozuntuya vermeden yavaşça sohbetten çekildim.

O günden beri kafama takıldı hep sorayım dedim bu güne nasip oldu çubuk yerin 3 metre altındaki lahiti bulabilir ve kesin bu lahit diyebilirmi ?

Esas sürprizi cevaplardan sonra verecektim ama dayanamadım, lahitlerin birinde 2 tane heykel varmış. yani çubuk lahiti buluyor içindeki heykel sayısınıda söylüyor sizce bu doğrumudur.

Sendemi Niyazi ))) Kocadın, cubukcudan meded umuyon. Bize gönder o cubukcuları yontar düzler sana havale ederiz. Sonra oturur bi çay içersiniz. Üçün beşini bulurlar sende beraber kazma sallayıp yorulma. Ben gittigimde öyle adamlar cıkarsa karşıma o dedikleri yere sokuyorum kafalarını sonra seslerini kesiyorlar.
Fethiye Köycehiz o cubukcuları tanırım hep, bölgeyi biliyor nerde ne cıkar iyi tahmin yürütüyorlar, deneyim üstüne deneyimleri var adamları bu hususta yabana atma. Yoksa cubukcu degiller.

Hah o oldu işte, mesela ben toprağı koklayarak mezarı bulurum, insan eti yağlı olduğu için belli zaman sonra toprağın a tabakasına kadar işler. ben toprak kokusundan mezar bulan adamım, demek bunların başka yöntemleri var buluyorlar ama sana çubuk diye yediriyorlar şimdi anladım. keşke dalaşsaydım safa yatıp sohbeti terk ettim.

Yok yok yabana atılacak adamlar degil. O dedigin bölgede çokmu çok Lahit cıkar. O cubukcuyum diyenlerde hafta ay sürmez bi tane bulurlar. Artık o işin uzmanı olmuşlar ama kendi bölgelerinde. İstanbula götür onları dikili kalırlar. Lahit mezar yeri hariç hiç bir şeyide tesbit edemezler.

Çıkan lahitler işlemeli mermerdir, internette gezen fiyatlarda dogru degil içinden bir şey çıkmaz cogunun para verende olmaz. Müzeler eh işte belki ilgilenmez bile Coguda acılıp geri kapatılandır. İş cubukta degil o dedin kokuda ve araziyi okumada, kim ne zaman nereye bu tip mezarları yapmış ordaki defineciler kurt olmuş. Adım attıgın yerde olunca oluyor işte. Biliyorsun çok zengin tarihi var oraların. Ben iki ay dursam orda sırtım yere gelmez ))) Ama duramıyorum arada gidip geliyorum o sadece.

Kiymetli Ustadim

Cubukla Lahit bulunur
3 yontemi var
1-Bosluk Tespiti
2-Metal Tespiti
3-Daha onceki cubuk hareketlerindeki tecrubeler

Cubukla lahit icinde heykel var
Tac var bilezik var vs vs diyenlerin hepsi yalancidir
Metal cinsini soyleyebilir ancak ne oldugunu seklini semaili kimse cubukla bilemez
Bu cubukcular aldiklari metal sinyaline gore hayalinde canlandirdigini soylemis olabilir Bu bir tahmindir Tahmin edilen olabilir de olmayabilir de

Ozel bir cubuk yoktur
Formulu bende diyene itibar olunmaz

Bayram sonu ilk firsatta
ÇUBUK NEDİR ile alakali detay bir yazi yazacagim Lahit tespitini orada daha detayli yazarim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.