DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

En İyi Define Dedektörü 2021

Her Dönem onlarca  yeni ürün piyasaya çıkıyor ancak bazı markalar var-ki yıllar geçse-de liderliğini kimseye kaptırmıyor.  Şimdi biz sizlere gerçek ar-ge çalışmaları,  kaliteli imalat  ve uygun fiyatı bir arada sağlayan firma ürünlerini önereceğiz.

Vlf Dedektörler: 

Vlf dedektörler yüzeye yakın araştırmalar için kullanılır. Normali 30 cm olarak kabul edilirken; metalin büyük olması durumunda 40 cm kadar  inebilir. Metal ayrımında en başarılı dedektörler bunlardır. Değersiz modunu kapatma gibi  ayarlar ile  daha rahat çalışmanızı sağlar. Bu dedektörlerin  bir diğer adı  ise  tek para dedektörüdür.

En iyi vlf dedektörler listemizin başında  xp gmaxx II,  xp deus,  fiser f5 ve diğer fiser modelleri,  minelab x-terra ve diğer minelap modelleridir.  Anfibio, makro kruzer ve Nokta Simplex uygun fiyata alabileceğiniz en iyi cihazlardır.  Bunlar dışında  teknetics serileri  yine iyi cihazlar arasındadır. Bunların fiyatları ortalama   5.000 – 10.000 TL civarındadır. Daha ucuz yada pahalıları vardır. Lakin tek tekçilik için en ideal ve en çok kullanılan bunlardır.

Pulse Dedektörler:

Pulse dediğimiz derin aramalar için tasarlanmış;  bunların  bazıları pulse mantığıyla çalışırken bazıları vlf mantığıyla çalışır sonuçta her ikisi-de derin arama yapar. Ortalama 1 metre ile 2.5 metreye kadar inebilen  lakin metal ayrımında  vlf  dedektörler kadar başarılı değildir. Bazı madenleri altın olarak görüp sizi şaşırtabilir. Şimdi biz sizlere en  güvenli en az hata yapan cihazların listesini vereceğiz.

En iyi derin arama dedektörleri: Derin aramalarda kullanılan en iyi markaların başında hiç kuşku yok-ki minelab gpz 7000 en iyiler arasındadır. Bu cihaz görüntülü değildir, sadece vlf cihazların gelişmiş halidir. Zaten ne vlf ve pulse, znt teknolojisi kullanır. Tek sorun fiyat biraz tuzludur.  Diğer derin arama modelleri için şunu söuleyebiliriz. Derin arama işi almanların işidir, alman markalar diğerlerine göre biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Gpr: Derin aramalarda kullanılan birde gpr radar sistemleri vardır. Son dönemlerde ilginin hayli arttığı radarlar ortalama 16 – 24 metrelere kadar inebilir. Özellikle dehliz, tünel gibi boşluklarda oldukça başarılıdır.

Altın Dedektörleri Dere Yatakları İçin

Dere yataklarında kullanacağınız dedektör ile kalıntı dedektörleri birbirinden farklıdır. Dere yatağında kullanacağımız dedektör altın dedektörü olması lazım. Yüksek frekansla çalışan dedektörler, en az 30 khz frekans gerekir. Daha altı frekansla dere yataklarında altın bulmanız biraz zor olur.

Definecilerin kullandıkları dedektörler kalıntı dedektörüdür. Bunlar düşük frekas içerir, gümüş ve bakır gibi diğer değerli kalıntı parçaları bulur. Dere yatağında kullanacağımız dedektör sadece altına duyarlı olması lazım buda çok yüksek frekans gerektirir. XP ORX ve Çok Frekanslı Minelab modelleri bu işte en iyilerdir. Fisher gold bug 2 combo buda işinizi görecek yüksek frekanslı dedektördür. Garret at gold altın için yapılmış dedektördür, 18 khz frekans içeriyor tavsiye etmem frekans düşük.

Dere yataklarındaki altındlar diğerleri gibi büyük parça olmayabilir. Bazıları iğne kadar büyüklüğündedir. Bu parçaları görebilmesi için frekansın çok yüksek olması gerekir. 40 khz frekans en ideal frekans ayarıdır.

Dere yataklarında altın arayacak arkadaşlar dedektörlerinin su geçirmez olmasına dikkat etsin. En azından başlık su geçirmez olması gerekir, dere suyuna yakın çalışacağı için ıslanıp bozulabilir.

Altın diğer metallerden ve taşlardan ağır olduğu için yüzeyde bulunması biraz zordur, genelde altta olur. Dereler kışın yağmur sularıyla taşıp kuvvetli akarak altınları ve diğer madenleri açığa çıkarır. Türkiyedeki dereler altın bakımından oldukça zengindir.

Ürün Pazarlama,

Bir firma kaliteli ürünler üretebilir  ancak işin pazarlama boyutunu ihmal ettiği sürece başarı elde edemez. Bunun tam tersi mantıkla çalışan firmalar vardır, kaliteye çok önem vermez. Fakat pazarlama ve reklama ciddi kaynak ayırdıkları için marka adının hafızalarda yer etmesini sağlar. Buda diğerlerinden daha başarılıymış gibi görünebilir.

Diğer Önemli Husus: Yukarıda adı geçen firmalar kuruluşundan bu yana gösterdiği istikrarlı büyüme, müşteri memnuniyetine verdikleri önem ve benzer konularda ne kadar başarılı olursa olsun  kesin define bulacağınızı garanti edemezler. Bu işlerde öncelik bilgi birikimi gerektirir;  define işaretleri  bilgisi olmayan definecilerin gelişi güzel bir şekilde  define aramaya çıkmasını önermiyoruz, öncelik  işaretler  üzerinde çalışma yapmanız daha sonra mantığınızın kabul ettiği alanları dedektörler ile teyit etmeniz gereklidir. Vlf dedektörler ile dağ bayır gezerek define arayabilirsiniz ama pulse ve radarlar için öncelik yer tespiti, teyit son olarak kazı  şeklinde sıralamanız sizi başarıya götürecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.