Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

VLF Dedektörleri Tanıyın

Metal dedektörler elektromanyetik alanı arama bobininden gönderdiği sinyal ile çalışır. 1. bobin sinyali gönderir metale çarpan sinyal diğer bobin tarafından alınıp bip sesi ile kullanıcıyı uyarır. vlf dedektörler farklı metal tipleri arasında ayrım yapabilir ve istenmeyen hedefleri göz ardı edecek şekilde ayarlanabilir. Ortalama derinlikleri 25-30 cm civarlarındadır, nokta impact ve garret at max, deus x35 gibi son çıkan modeller normalden 5-10 cm kadar daha derinlere inebilir.

VLF Dedektörleri Temel Prensipler;

VLF Dedektörleri sinyal

Pil

Detektöre güç sağlar. Bazı dedektörler şarjlı pil kullanır bazılarında ise pilin voltajı önemlidir. yüksek voltajlı pil kullanımı dedektöre zarar verebilir.  tam olarak kaç voltluk pil kullanacağınızı dedektörü aldığınız firma yetkilisinden öğrenmelisiniz.

Kontrol Kutusu

Kontrol kutusu dedektörün elektronik aksamını içerir. Bu, gönderme sinyalinin üretildiği ve alma sinyalinin işlendiği ve bunu sesli, rakamlı veya grafikler halinde bunu kullanıcıya bildirir.

Arama Bobini (Başlık)

Dedektörün arama bobini yani başlığı elektromanyetik alanı toprağa gönderir,metale çarpan sinyal dönüş yaparak diğer bobin tarafından algılanır. Gönderilen Elektromanyetik Alan üst resimdeki mavi alan.

Hedef Metal,

Bir hedef, bir metal detektörü tarafından tespit edilebilen herhangi bir metal nesnedir. Bu örnekte, tespit edilen hedef iyi (kabul edilmiş) bir hedef olan hazinedir.

İstenmeyen Hedef

İstenmeyen hedefler genellikle  çivi gibi, fakat aynı zamanda şişe kapağıda olabilirler. Metal dedektör istenmeyen hedefleri reddetmek üzere ayarlanmışsa, bu hedefler için bir sinyal üretilmeyecektir. bu ayarı kullandığınızda dedektörünüz derinlik kaybı yaşayacağını bilmelisiniz. dedektörler maksimun derinliğe ancak tüm metaller modunda ulaşır dedektörü kastığınız zaman derinlik kaybı yaşarsınız.

Alıcı elektromanyetik alan, enerji hedeflerinden yani metallerden elde edilir ve arama bobini tarafından alınır. Metale çarpıp geri dönen sinyali toplayıcı bobin yani Elektromanyetik Alan üst resimdeki sarı çizgiler.

Hedef Tepki ( üst resimdeki yeşil çizgiler)

İyi bir hedef tespit edildiğinde, metal detektörü bir bip sesi veya tonda değişiklik gibi sesli bir yanıt verir. Birçok dedektör, aynı zamanda, hedef bilginin görsel bir görüntüsünü sağlar.

VLF Dedektörleri Tespit Kavramları

Frekans

Vlf dedektörün frekansı, hedefleri hızlı ve doğru tespit edebilmesinde önemli rol oynar.

Zemin Dengesi

Zemin Dengesi yani toprak ayarı çörün çöpün bol olduğu mineralize dediğimiz toprakta çeşitli ayarlarla derin yada yüzeye yakın araştırma yapabileceğimiz ayardır. Bu ayarı genelde ıslak toprakta, kumlu toprakta, kırmızı toprakta ve demir kalıntısının bol olduğu tıoprakta yapılır. Örnek olarak, üstte bir demir parçası alttaki değerli altın yada gümüşü maskeleyebilir. Bunu düzeltmek için Zemin Dengesi ayarı, maskelemeyi ortadan kadırır, böylece hedef sinyallerini açıkça duyarsınız ve zemin gürültüsüyle dikkatiniz dağılmaz.

Çoğu vlf dedektörlerde 3 temel zemin dengesi vardır:

1. Manuel Topraklama Dengesi – Toprak ayarını manuel olarak ayarlayın, böylece sahte sinyalleri minim-una indirirsiniz

2. Otomatik Zemin Dengesi – Dedektör en iyi Zemin Dengesi ayarını otomatik olarak belirler. Bu, elle ayarlanan Zemin Dengesinden daha hızlı, basit ve daha hızlıdır.

3. İzleme Toprak Dengesi – Dedektör, tespit edilirken Toprak Dengesi ayarını sürekli olarak ayarlar. Bu, toprak ayarının her zaman doğru olmasını sağlar.

Garret ve nokta dedektörleri, diğer herhangi bir dedektör tarafından eşleştirilemeyen üstün yer dengeleme özellikleri için özel gelişmiş teknolojiler kullanır.

Ayrımcılık

Bulunan metalin cinsini henüz kazmadan bilmeniz mümkündür, garret ve nokta dedektörleri üstün metal ayırma kabiliyetine sahip gelişmiş dedektörlerdir, ekrandaki numaralar yada ses tonları metalin cinsi hakkında önemli bilgiler verir, hatta değersiz ise bunu yok say ayarı ile değeri olmayan metalleri kolayca eleyebilirsiniz.

Garret dedektörlerinde dört ana tip arama modu vardır: Nokta impact ta ise 12 arama modu bulunmaktadır. Yüksek çözünürlüklü demir ayrışım özelliği ile çöplükte metal obje tespiti yapabilirsiniz.

Arama Derinliği Faktörleri

Metal dedektörleri hakkındaki en yaygın soru ‘Ne kadar derinden çeker ?’

Çok basit; derinlik başlığın çapı kadardır. Daha büyük başlığa sahip dedektörler daha derin algılar fakat metal ayırma kabiliyeti düşer, değerli sinyali alırsınız gazoz kapağı çıkar :)

Toprak Mineralizasyonu

VLF Dedektörleri, Toprak Mineralizasyonu

Düşük mineralli zemindeki bir hedef, yüksek derecede mineralize bir zeminde bir hedeften daha derin olarak tespit edilebilir. Toprak mineralizasyonu seviyesi, tespit derinliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hedef boyut

Toprak Mineralizasyonu, hedef boyut

Büyük hedefler, küçük hedeflerden daha derin olarak algılanabilir.

Hedef şekli

metalin hedef şekli

Sikke ve halkalar gibi dairesel şekiller çivi gibi uzun ince şekillerden daha derin olarak algılanabilir.

Hedef oryantasyon

hedefin oryantasyonu

Üst resimde gördüğünüz gibi yatay para, dikey bir para biriminden daha derin olarak algılanabilir. Bunun sebebi metalin dedektörden gelen sinyali daha iyi yansıtmasıyla alakalıdır.

Hedef malzeme

hedefteki malzeme

Yüksek iletken metaller (örneğin gümüş), düşük iletken metallerden (örnek Kurşun) daha derin olarak algılanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.