Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Dedektör Yorumları – 11 Yıllık Tecrübem

Bu konuda ülkeler arası dedektöre bakış açısı ve kullanıcı yorumlarını inceleyip aradaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Bu konuda ülkeler arası dedektöre bakış açısı ve kullanıcı yorumlarını inceleyip aradaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Avrupa Ülkeleri Yorumcuları

İngiliz dedektör kullanıcılar ve yorumcuları gerçeğe en yakın olan olarak kabul edilebilir. Bir dedektörün ne olduğunu neler yapabileceğini,  diğer dedektörlerden farkı, ve bu fark nerelerde devreye girdiği, frekansları, khz, devre, küçük ve büyük başlıklar, toprak ayarlarındaki hassasiyet gibi dedektör  teması üzerindeki en ince ayrıntıya kadar bilgi sahibi olan kullanıcılardır. Taraf tutmaksızın markalar arasında uzlaşıcı bir tartışma yürüterek aradaki farkları anlaşılır bir dille ifade edebilen, karşı düşünceleri saygıyla  dinleyebilen yapıya sahiptir.  Hiç bir marka modeli aşağılar şekilde; bol bol kazı yaparsın,  spor yaparsın, pazı yaparsın, çöpe at, aman uzak dur,  ben aldım pişman oldum gibi emeğe saygısızlık  olacak boyutlarda yorum yapılmamaktadır.  

Dedektör onlar için hobidir. Her çıktıklarında bir şeyler bulamayacağını çok iyi bilen şanslarının diğer günlerde kendilerinden yana olacağını sabırla bekleyip umudunu kaybetmezler. Başarısızlıkların faturasını hiç bir zaman dedektöre kesmezler. Defineyi cin kaydırdı, yerini değiştirdi, galiba burası tılsımlı gibi  bahaneler üretmezler. Toprağın mineral yapısını yada aradığı nesnelerin elindeki makinenin kapsama alanında olup olmadığını araştırarak;  bilgiye dayalı deneylerle şanslarının bir gün kendilerinden yana olacağını sabırla bekleyerek araştırmalara devam ederler.

Türk Yorumcular

Bunu üzülerek söylüyorum. Bizim milletimiz yorum konusunda bilgiye dayalı değil tamamen duygusal hareket etmektedir. Yorum konusunda en sık rastladığımız sponsor yorumlarıdır. Biz kullanıcı yorumu diye dikkate aldığımız yorumcu aslında bazı firmaların sponsorudur. Bunların yaptıkları ise diğer firma ürünlerini kötüleyip müşterileri kendi ürünlerine yönlendirmektir.  

Kullanıcıların kendi makinesini övmesi yine ön plandadır. Yada sevmediği bir ismin makinesini eleştirir.  En önemlisi makineleri al aşağı ver yukarı kötülemek. Buda bizim Türk dedektör sempatizanlarının en büyük zafiyetlerinden bir tanesidir. Bilgi birikimi en alt seviyede bile olsa dedektör yorumlarına dahil olup kötüleyerek egolarını tatmin ederler. Bir çoğunun gerçekle alakası yoktur.  Dedektör yorumlarında gerçek bilgiye ulaşma oranımız %20 gibi düşük ortalamalarda seyretmektedir.

Türk dedektör kullanıcı ve yorumcuları dedektör üreten veya satan firmaları insanları kandırmakla suçlamasıdır. Yerin altının bir sır olduğunu, nesneleri tam olarak ayırt edebilecek bir teknolojinin olmadığını bilmezler. Sonrada dedektör satıcılarını sahtekarlıkla itham ederler. Bunun sebebi ise 5-6 bin TL vererek yerin altında ne varsa çıkaracağını sanan definecilerdir. Bunu yapamayıncada dedektör satıcısını sahtekarlıkla suçlar. Oysaki dedektör sizin bilgi birikiminize yardımcı araçtır, defineye kendi imkanlarınızla siz yaklaşacaksınız; dedektör ise burada devreye girecek size son noktayı bulmanızda yardımcı olacaktır. Bunun dışında tüm dedektörler mineralden etkilenir. Tuğlaya değerli sinyali vermeyen marka yoktur. Bunu bilmeyen kullanıcılar ören yerlerinde arama yaparken çılgına dönebilir. Gerçek şudur-ki  bir defineye rastlandığında bunu kolay kolay bir makine es geçmez.

Arap Ülkeleri

Bu ülkelerde dedektör doğa üstü bir makinedir, H.İsa gökten inmiş gibi dedektöre  saygı gösterirler Türk patentli markalara diğerlerinden daha çok ilgi görür. Osmanlının gücünün dedektöre yansıdığı algısı vardır, bilgi olarak çok fazla bilgi birikimleri olmayıp doğru ayarlar kullanmadan kara gümle arama yapsalarda dedektör öttükçe ruhsal orgazmlara ulaşırlar. Yorumdan ziyade dinlemeyi tercih ederler.

Yorumlar

  1. mavili dedi ki:

    ben hiçbir cihaz kullanmamış bir kişiyim tabiki herkes bütçesi doğrultusunda hareket ediyor. bunu hobi olarak yapacak olsam ne kullanmamı önerirsiniz. birde alan tarama cihazları bir kolaylık mı fikriniz nedir?

  2. Anonim dedi ki:

    Merhaba. Minelap ve Xp dedektör ler tercihimdir. Alan taramalar iş görmüyor bizde var tavsiye etmem parana yazık.