DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör

Dedektör Yorumları – 11 Yıllık Tecrübem

Bu konuda ülkeler arası dedektöre bakış açısı ve kullanıcı yorumlarını inceleyip aradaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Bu konuda ülkeler arası dedektöre bakış açısı ve kullanıcı yorumlarını inceleyip aradaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Avrupa Ülkeleri Yorumcuları:

İngiliz dedektör kullanıcılar ve yorumcuları gerçeğe en yakın olan olarak kabul edilebilir, Bir dedektörün ne olduğunu neler yapabileceğini,  diğer dedektörlerden farkı, ve bu fark nerelerde devreye girdiği, frekansları, khz, devre, küçük ve büyük başlıklar, toprak ayarlarındaki hassasiyet gibi dedektör  teması üzerindeki en ince ayrıntıya kadar bilgi sahibi olan kullanıcılardır. Taraf tutmaksızın markalar arasında uzlaşıcı bir tartışma yürüterek aradaki farkları anlaşılır bir dille ifade edebilen, karşı düşünceleri saygıyla  dinleyebilen yapıya sahiptir.  Hiç bir marka modeli aşağılar şekilde; bol bol kazı yaparsın,  spor yaparsın, pazı yaparsın, çöpe at, aman uzak dur,  ben aldım pişman oldum gibi emeğe saygısızlık  olacak boyutlarda yorum yapılmamaktadır.  

Dedektör onlar için hobidir, her çıktıklarında bir şeyler bulamayacağını çok iyi bilen şanslarının diğer günlerde kendilerinden yana olacağını sabırla bekleyip umudunu kaybetmezler. Başarısızlıkların faturasını hiç bir zaman dedektöre kesmeyen, defineyi cin kaydırdı, yerini değiştirdi, galiba burası tılsımlı gibi  bahaneler üretmektense, toprağın mineral yapısını yada aradığı nesnelerin elindeki makinenin kapsama alanında olup olmadığını araştırarak;  bilgiye dayalı deneylerle şanslarının bir gün kendilerinden yana olacağını sabırla bekleyerek araştırmalara devam ederler.

Türk Yorumcular:  

Bunu üzülerek söylüyorum ama Bizim milletimiz yorum konusunda bilgiye dayalı değil tamamen duygusal hareket etmektedir, Yorum konusunda en sık rastladığımız sponsor yorumlarıdır, biz kullanıcı yorumu diye dikkate aldığımız yorumcu aslında bazı firmaların sponsorudur, bunların yaptıkları ise diğer firma ürünlerini kötüleyip müşterileri kendi ürünlerine yönlendirmektir.  

Bunun dışında kullanıcıların kendi makinesini övme yada sevmediği bir ismin makinesini eleştirme sık sık karşılaştığımız yorum versiyonlarından dır.   En önemlisi makine bilgisi olmamasına rağmen makineleri al aşağı ver yukarı kötüleme bizim Türk dedektör sempatizanlarının en büyük zafiyetlerinden bir tanesidir. Bilgi birikimi en alt seviyede bile olsa dedektör yorumlarına dahil olup dedektör kötülemek onların egolarını tatmin etmesiyle alakalıdır;  bir çoğunun gerçekle alakası yoktur.  Dedektör yorumlarında gerçek bilgiye ulaşma oranımız %20 gibi düşük ortalamalarda seyretmektedir.

Türk dedektör kullanıcı ve yorumcuların diğer zafiyetlerinden bir taneside dedektör üreten veya satan firmaları insanları kandırmakla suçlamasıdır. Yerin altının bir sır olduğunu, yer altındaki nesneleri tam olarak ayırt edebilecek bir teknolojinin henüz olmadığını bilmeyip, 5-6 bin TL vererek aldığı makineyle yerin altında ne varsa gün yüzüne çıkaracağını sanan gerçekten uzak umutlar beslemesiyle alakalıdır. oysaki dedektör sizin bilgi birikiminize yardımcı araçtır, defineye kendi imkanlarınızla siz yaklaşacaksınız; dedektör ise burada devreye girecek size son noktayı bulmanızda yardımcı olacaktır. Bunun dışında tüm dedektörler mineralden etkilenir tuğlaya değerli sinyali vermeyen marka yoktur bunu bilmeyen kullanıcılar ören yerlerinde arama yaparken çılgına dönebilir. Gerçek şudur-ki  bir defineye rastlandığında bunu kolay kolay bir makine es geçmez.

Arap Ülkeleri:

Bu ülkelerde dedektör doğa üstü bir makinedir, H.İsa gökten inmiş gibi dedektöre  saygı gösterirler Türk patentli markalara diğerlerinden daha çok ilgi görür, Osmanlının gücünün dedektöre yansıdığı algısı vardır, bilgi olarak çok fazla bilgi birikimleri olmayıp doğru ayarlar kullanmadan kara gümle arama yapsalarda dedektör öttükçe ruhsal orgazmlara ulaşırlar. yorumdan ziyade dinlemeyi tercih ederler.

Yorumlar
  1. mavili dedi ki:

    ben hiçbir cihaz kullanmamış bir kişiyim tabiki herkes bütçesi doğrultusunda hareket ediyor. bunu hobi olarak yapacak olsam ne kullanmamı önerirsiniz. birde alan tarama cihazları bir kolaylık mı fikriniz nedir?

  2. Anonim dedi ki:

    Merhaba. Minelap ve Xp dedektör ler tercihimdir. Alan taramalar iş görmüyor bizde var tavsiye etmem parana yazık.