Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Nerelerde Olur

Define Nerelerde Olur

Definenin en çok saklandığı noktalar hakim tepelerdir. Kiliseler, su kaynakları ve mezar yanına yapılan odalarda’da define bulunabilir.

Su kuyuları, değirmen ve eski evler olduğu gibi eski köprüler. Yaşlı ağaçlarda yine define olabilecek önemli noktalardır. Dere çatallar, patika yol kavisleri, pınar, çeşme, su gözenekleri yine definenin en sık rastlandığı noktalardır.

Defineci yüzey araştırması yaparken, arazının insan yaşamına elverişli olup olmadığına kanaat getirmeli. Dikkatini aşağıda sırladığımız unsurlar etrafında yoğunlaştırıp araştırmaya başlamalıdır.

1- Harabe yerleri (Ören yerleri Gömü mezar ve muhtelif objeler bulunmakta ve sit alanı içinde olup yasal olmayan tahribattan kaçınalım)

2- Yığma tepeler (Tümülüs ve Höyük yapılarıdır. Muhtelif gömü ve objeler bulunmakta Yasalarımıza göre sit alanıdırlar tahrip etmekten kaçınalım.)

3- Çeşme veya pınar gibi su kaynakları çevreleri ( Gömü bulunabilinir.)

4- Üzerinde işaret resim veya sembol bulunan kayaların çevresi (Geneli Mezarlarıdır, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunur.)

5- Çeşitli medeniyetlere ait mezarlık alanları ( Mezar hediyeleri bulunur)

6- İnsan yaşantısına uygun mağara önleri (Gömü bulunabilir, yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçler ele geçirilebilir.)

7- Dini yapılar ( sebep ne olursa olsun saygılı davranmak gerekir İnancımızın gereğidir. )

8- Çakıl yığınlar ( Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir, ufak olanları yine mezarlardır. Bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır.)

9- Şelale arkaları Önemli bir araştırma alanıdır, mezar ve gömü bulunmaktadır.

10- Kale surlarının önleri muhtelif sikke, savaş malzemesi bulunur.

11- Halk arasında define var olduğu söylentisi olan alanlar ( Yakın tarihe aittir, sabit ve kalıcı olan yüzey unsurları üzerinde durulmalı )

12- Köprü ayakları Değerli arkadaşlar definecilik alanında faaliyet gösteren bir site bu tür bilgi vermektedir, sakın bu bilgiye uyup hiç bir tarihi yapıyı, köprüyü hanları ve sairleri define arama uğruna yıkmaya, tahrip etmeye yönelmeyelim. Yanlış ve art niyetli bir bilgilendirmedir . Hiç bir insan deli de olsa bile gidip su yatağına yada köprü ayağına altınlarını gömmez akıl işi değil. Lütfen itibar etmeyelim.

13- Bir kuyuda define olabilecek en önemli nokta kuyu içerisindeki yapı taşlarıdır. Yapı taşların farklı olanları bize önemli ip uçları verir, hemen arkasında define olma ihtimali yüksektir.

Defineciler Bunlarıda Bilmelisiniz

Şunu unutmayalım insanlar yaşadıkları yerlerde mutlaka bir kalıntı bırakmışlardır, bırakılan çeşitli kalıntılar zamanında yaşamış insanlar hakkında bilgi verir.

Define bu alanlar içinde olduğuna dair Arkeoloji bilimi ispatlamıştır. Başka yanlış yalan ve dolandırıcıların peşinde gidip zaman ve paranızı ziyan etmeyin.

Kısacası define bulmak için mutlaka yaşam izlerine rastlamanız gereklidir. Bunun en kısa örneği kuyudur. Kuyu bize eski insanların bu bölgede yaşadığını anlamamızda yardımcı olur. Kuyuyu gördüğümüz zaman buranın bir yerleşim yeri olduğunu hemen anlarız. Kuyularda define olma ihtimali yüksek olduğu için hemen kuyu içinde veya çevresinde araştırmalara başlayabiliriz.

İşin kötü tarafı yukarıda adı geçen define olabilecek yerlerin bir çoğu bilgisiz defineciler tarafından tahrip edilmiş. Yer tespiti yapmakta hayli zorluklar yaşayan defineciler yer altı görüntüleme cihazlarından yardım almaktadır. Dedektör desteği almadan define bulmanın hayal olduğu döneme geldik. Bunun tek sorumlusu bizim defineci dostlarımızdır. Umarım bundan sonra daha dikkatli olurlar.

Define Kanunları

Define aramak, kanunla vatandaşlara bir hak olarak verilmiştir. (Madde: 696,697). Define aramak isteyenler, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile bu kanuna dayanılarak çıkarılan 27.01.1984 gün ve 18294 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Define Arama Yönetmeliği’ hükümleri uyarınca define (gömü) arayabilmektedir.

Definenin eski eserle olan sınırı, 2863 ve 3386 sayılı kanunlarla belirlenmiştir. Buna göre; son 6 Osmanlı Padişahına ait sikkeler define olarak değerlendirilmektedir. Abdülmecit, Abdülaziz, V.Murat, II.Abdülhamit, V.Mehmet Reşad ve Vahdettin’e ait sikkeler, tescile tabi tutulmadan yurt içinde alınıp satılmaları bu yasalarla mümkün olmaktadır.

Kısacası 19. yüzyıl öncesine ait taşınır kültür varlıklarının tamamı define sınıfına girerken 19. yüzyıl sonrasına ait  eserler define değil  antika sınıfına girer alınıp satılması yasaldır.

Define bu alanlar içinde olduğuna dair Arkeoloji bilimi ispatlamıştır. Başka yanlış yalan ve dolandırırcıların peşinde gidip zaman ve paranızı ziyan etmemenizi tavsiye ederiz.

Önemli: Yasal izin almadan kazı işlemine kalkışmayınız.

Yorumlar

  1. Sinan dedi ki:

    Arkadaşlar gerçek yardım isteyenler ulaşşın bana

  2. oflu ısmaıl dedi ki:

    ırtıbata gecebılkırz yerlerını bılıyosanız ekıpman her sey var bızde bende oralıyım

  3. Nurettin dedi ki:

    Bütün vermiş olduğunuz bilgilere teşekkür ederim çok güzel bilgi sahibi oluyoruz