Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Enflasyon Yükselirken Gerçek Savunmanız Altın Olabilir

Şu anda rekor kıran yükselen petrol fiyatlarını takip ediyorsanız, sizi doğrudan altına yönlendirmelidir.

Enflasyon geliyor ve bazıları altının tek gerçek savunmamız olduğunu söylüyor.

Petrol fiyatları şu anda altı haftanın en yüksek seviyesinde. Umman, küresel iklim politikalarının zorlanması durumunda fiyatların varil başına 200 dolara yükselebileceğini bile tahmin ediyor.

Ancak tüm bunlar daha yüksek enflasyon anlamına gelebilir.

Petrol fiyatları yükseldikçe, petrol ekonomide önemli bir girdi olduğu için enflasyon artma eğilimindedir. Bu girdiler yükseldiğinde, maliyetler de aynı şeyi yaparak enflasyona yol açar. Bu nedenle Biden, OPEC’i petrol fiyatlarını düşük tutmak için daha fazla üretmeye çağırıyor. Her şey enflasyonu düşürme çabasıdır.

Altın, enflasyona karşı riskten korunma adına hedge olarak kabul edilir.

Altın, 2020’de, teşvik kontrollerinin Amerikan hesaplarının tutmamasıyla gerçekleşen enflasyon korkularıyla yükseldi. Altın 2020’yi %28 artışla tamamladı ve 1980’den bu yana en büyük yükselişi sağladı.

Altın, pandemi teşvikine dayalı olarak zaten enflasyonu fiyatlamış olsa da, hesaba katmadığını şey ise yükselen petrol fiyatlarıydı.

Petrol fiyatları yeni rekorlar kıracak gibi görünse de, altın radarın altında uçuyor ve yaklaşan enflasyona karşı doğru zaman ve fiyat takip edilmelidir.

Şu anda, akıllı yatırımcı altına bakıyor. Ama bu fiziksel altına bakmıyor. Gelecekteki enflasyondan en çok fayda sağlayacak olan küçük sermayeli madencilere baktığını düşünüyoruz.

Altın Neden Takibe Alınmalı

Korku bize neler düşündürür ? Şu anda, COVID-19’un Delta varyantı dünyayı sararken, yenilenen karantinaları ve daha fazla ekonomik canlanmayı tehdit ederken ve yükselen petrol fiyatlarıyla birlikte altının herkesin radarında olması gerektiğini düşünüyoruz.

Ons altın, çok uzun zaman önce 1200$ aralığındayken gözden uzak bir emtiaydı. 1800 dolar aralığına çıkınca herkes tarafından alınmak isteniyor.

Altını İndirimli Alabilir miyim ?

Bir yatırımcı kuyumcudan altın almak istediğinde 10.000 TL verip sadece bu kadar altın alabilir. Peki, vadeli işlemler (viyop) borsasından 10.000 TL verip 100.000 TL lik altın alabilirmi ? Cevap Evet!

Fakat spot altın ile vadeli altın arasında her ay başına %1 fiyat farkı bulunmaktadır. Vadeli daha yüksektir ama ay sonu %1 geri çekilerek spot fiyat ile birleşir. buda vadeliden aldığınız altında her ay %1 zarar etmeniz anlamına gelebilir.

Dünyadaki önemli Altın Üretici Firmalar

2019’da Gold Fields, bir önceki yıla göre yaklaşık %8 artışla 68 tonun üzerinde değerli metal üretti. Ve geçen yıl altın fiyatlarındaki ralli sayesinde daha da fazla üreterek 2021’e harika bir başlangıç ​​yaptı. Geçen Eylül’de Gold Fields hisse başına sadece 5,12 dolardan işlem görüyordu. Ancak artan üretimi ve hisse senedi fiyatlarındaki çarpıcı yükseliş sayesinde, altın fiyatları şu anda 9,27 dolardan işlem görüyor. Bu da hisseyi elinde tutan yatırımcıların %100’e yakın getiri getirdiği anlamına geliyor. Birçok analist hissenin daha da yükselebileceğini öne sürüyor.

Wheaton Precious Metals Corp. (NYSE:WPM, TSX:WPM) , tüm dünyada faaliyet gösteren bir şirkettir. Gezegendeki en büyük ‘streaming’ şirketlerinden biri olan Wheaton’ın 19 işletme madeni ve halen geliştirilmekte olan 9 proje ile anlaşması var. Eşsiz iş modeli, değerli madenler sektöründeki fiyat artışlarından faydalanmasına ve yatırımcılarına kaliteli bir temettü verimi sağlamasına olanak tanır. Yakın zamanda Wheaton, Rosemont projesiyle ilgili olarak Hudbay Minerals Inc. ile bir anlaşma imzaladı. 230 milyon dolarlık ilk ödeme için Wheaton, sırasıyla ons başına 450 dolar ve ons başına 3,90 dolar fiyattan ödenecek altın ve gümüşün yüzde 100’ünü alma hakkına sahiptir.

Dikkat; Bu makale, öngörülenlerden farklı sonuçlar doğurabilir. Altın, gümüş, bakır, çinko ve diğer metallerin fiyatlarının şu anda beklendiği gibi gelecekte de değerlerini koruyacağını veya küresel talep ve siyasi nedenlerle artmaya devam edebileceği garanti edilemez.

Bu makale yatırım tavsiyesi değil sadece sohbet amaçlıdır. 

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.