Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Antik Paralardaki Filler

Filler, güçlü, akıllı ve nazik olarak uzun zamandır insanın hayal gücü üzerinde güçlü bir etki yarattı. Eski insanlar mağaralara filleri ve soyları tükenmiş kuzenleri olan mamutu ve mastodonu tasvir ettiler. Fil dişleri değerli bir hammaddeydi çünkü dayanıklı ve kolayca oyulabiliyordu.

Fil dediğimiz zaman aslında farklı türlerden bahsetmeliyiz. Hint fili veya Asya fili, Afrika çalı fili ve Afrika orman fili.

Asya fillerinin Afrikalı akrabalarından daha küçük kulakları, yüksek kubbeli bir alnı, daha açık gri rengi ve farklı bir ayak parmakları düzeni vardır.

Gerçekten evcilleştirilemeyen vahşi hayvanlar olan filler, insanlarla uzun ve acı verici bir etkileşim geçmişine sahiptir. Hindistan, filleri madeni para üzerine resmeden ilk ülkedir. Modern Hindistan’da dahi madeni paralarda fil görmek mümkündür.

Yunan Paralarında Filler

Üst resimde İskender Büyük III, (336-323 BCE), Gümüş Dekadrahm, 40.08g. M.Ö. 327 Babylon’da basıldı. New Yorkta satışa çıktı. Gerçekleşen fiyat: 300.000$.

Antik sikkelerdeki en tuhaf fil tasviri, “Hindistan’ın Fethi”ni simgeleyen fil kafa derisi başlığıdır. İlk olarak İskender altın ve gümüş sikkelerinde görülür. MÖ 311-305’te basılmıştır. Daha sonra, Greko-Bactrian hükümdarları Demetrius (MÖ 200-180) ve Lysias (MÖ 120-110) kendilerini fil başlıklı madeni paralarda tasvir ettiler. Hint zaferlerini kutladılar ve efsanevi İskender ile bağlantılarını ileri sürdüler.

Fil başlı sikkeler daha sonra Hadrian (MS 117-138) ve Septimius Severus (193-211 CE) olmak üzere bazı Roma imparatorlarının madeni paralarında görüldü.

Büyük iskenderin generali olan Ptolemy I (MÖ 305-285’te hüküm sürdü), tanrılaştırılmış İskender ve bir fil tasvir eden altın staterler darp etti. 4 fil tarafından çekilen devasa bir zafer arabasını üst resimde görebilirsiniz.

Romalılar fillerle MÖ 280’de Yunan Epirus bölgesini 25.000 kişilik bir ordu ve 20 savaş filiyle işgal etti. Daha sonra Romalılar gümüş sikkeleri üzerinde bir yunus ve bir fil darp ettiler.

Üst resimdeki Afrika filleri İspanya’da MÖ 220’den 206’ya kadar paralı askerlere ödeme yapmak için basılan nadir sikkelerdir. Sonraki dönemlerde Yunanlılar ve Romalılar tarafından Herakles ile özdeşleştirilerek tasvir edilmiştir.

En popüler fil sikkesi Julius Caesar adına basılmış roma dinaridir. Farklı kalıplarda basılmış bu sikkelerin toplamda 22,5 milyon tane olduğu tahmin ediliyor.

Ön yüzde, boynuzlu bir yılanı çiğneyen Afrika filinin altında kalın harflerle CAESAR adı bulunur. Bir teori, “boynuzlu yılanın” bir karniksi – Galyalılar tarafından kullanılan yılan başlı bronz tören savaş trompetini – temsil etmesidir.

Filler uzun yaşadıkları için romada sonsuzluk sembolü haline geldi. Bunu , MS 161’de Yaşlı Faustina’nın ölümünden sonra basılan nadir bir altın aureus sikkesi üzerinde görüyoruz . Tersine, iki fil tarafından binicilerle çizilen bir araba, AETERNITAS yazısıyla Faustina’nın bir görüntüsü resmedilmiştir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.