Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Çoban ve Koyunları Güncel

Çoban ve koyunları genelde Ermeni gömü işaretidir. Çobanın elinde değneği varsa ki öyle gibi görünüyor, yön olarak değneğin gösterdiği yöne bakmak gerekir. Çünkü koyunlar kendisine dönük. Değneğin baktığı yönde de kaç taneyse o kadar koyuna benzeyen doğal olmayan kayalar bulman lazım. Bu kayaların altını da iyi bir cihazla kontrol etmen lazım. Bunları yapmak içinde hem taşın geldiği yeri hemde taşın arazide orijinal duruş şeklini bulman gerekir.

Definecilikte Çoban ve Koyunları 

Çoban işaretlerinde çobanın asası (sopası) heybesi ve koyun sayısı çok  önemlidir. Asa tek hamlede malın yerini  verebilir heybede malın ana kaya altında saklı olduğunu anlatır. Koyun ise çözümü  biraz  zor olup, sayıları,  duruşları çobanla  aralarındaki mesafe gibi bir çok anlamda farklılıklar gösterebilir.

Semboller dünyasının bir ögesi olarak çoban; Sevgi yüklü, yumuşak huyludur. Sırtında heybesi ve elindeki asası (değnek) ile kendisine teslim edilen emanetin/sürünün mutlak anlamda koruyuculuğunu yapmaktadır. 

Definecilik ya da geçmiş zamanların saklama mantığı penceresinden bakılınca çoban motifinde iki ana özellik bulunacaktır. Bunların birincisi çobanın asası, diğeri ise onun sırtındaki heybesidir. Bu iki ana unsurdan anlaşılacaktır ki çobanın heybesi gömü, asası ise yön ve mesafe verecek olan figürlerdir. Bununla beraber; bazen de sürüsünü gütmekte olan heybeli/heybesiz bir çoban motifi, elindeki asasıyla baktığı noktalarda bir veya birkaç koyunu korumaktadır. Bu bakımdan çobanın baktığı, yöneldiği ya da asası ile işaretlediği yön önemlidir.

Şimdi yukarıdaki resme göre bakılması gereken yerlerin analizini beraber yapalım:

1- Çoban koluyla işaret ettiği tarafta aranılan define yönü ne kadar mesafe de? asasını tuttuğu kısım ile toprağa değdiği yer ölçülür cm adıma çevrilir.

2-Kolun bilek ile omuz kısmı ölçülür yine cm adıma çevrilerek kolun gösterdiği istikamete bakılır.

3-Resmi dikkatle bakarsanız asanın üst kısmı belli bir yerden aşağıya doğru dik kıvrılmış bu definenin derinliğini ifade eder.

4-Resme yine dikkat edersek 3 adet koyun mevcut, 2 si ileri biri geri gitmekte. Buna göre define 2 ye bölünerek saklanmış olabilir yine ölçümler yaparak incelemek gerekir.

Yukarıda yapılan küçük bir işaret okuma örneğidir. İşaretler çok iyi incelenip ölçümler ve mantık yürüterek en iyi sonucu bulmak için defalarca inceleme ve araştırma yapılmalı. Yani defineci işareti iyi okumalı sabırlı olmalı terzi misali 10 sefer ölçüp 1 sefer biçmeli.

Çoban Koyun Dinsel Anlamı

Çoban; bazı ilk dönem belgelerde İsa’ya işaret etmektedir. Buna göre İsa etrafında birçok hayvanların bulunduğu iyi bir çoban olarak resmedilmiştir. Genelinde kucağında bir veya bazen de sağında ve solunda altışar kuzu, üstünde de güvercin ve değişik kuşlarda gösterilir.

Daha anlaşılır olması için şöyle diyelim. Bazı İncil mezheplerinde İsa Allah’ın çobanıdır insanlarda İsa’nın koyunlarıdır inancını temsil eden figürdür.

Çoban ve Koyunları, isa
Yorumlar

  1. Apollon dedi ki:

    çobanla koyunlarını nerede bulacaksınız. bulmak mümkünmü şimdiye kadar parasını almadılarsa bile işaretli kayayı almışlardır dursa sıkıntı değil koyun sayısı kadar para var tüm hakikat düz alandadır ova gibi düşün. hepsi sistemli bir şekilde gömülmüştür.