Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Gerçek Define Haritası Nasıl Anlaşılır

Gerçek define haritası nı anlamanız için öncelikle haritanın çizildiği nesnenin gerçekliğine bakılır.

Gerçek Define Haritası Deri ve Kağıt:

Son yıllarda A4  kağıdına basılmış bir çok define haritası elden ele dolaşmaktadır. Gerçek bir define haritasının çizildiği nesne deri, papirüs kağıdı, menü kağıdı, aharlı kağıt yada özel el yapımı kağıtlar olmaktadır. Bunlar genelde  çift kat muhallebi ve ahar tatbik edilen asitsiz kağıt şeklindedir.

Antik dönemde en çok kullanılan kağıt çeşidi ise kuşkusuz papirüs bitkisinden yapılan kağıtlardır. Mısır yunan ve roma çağında en çok kullanılan papirüs, dut, incir ve defne ağaçlarının iç kabuklarından yapılan ilkel bir kağıt çeşididir.  Papirüs bitkisinin kökleri kesilerek  çamurla  yumuşatılır sonra da dövülerek kurutulmaya bırakılmasıyla elde edilirdi.

Günümüzde ise basit yöntemler kullanarak kağıtlara kolayca eski görünüm verilmektedir. Mesela tepsiye kahve yada nescafe döküp kağıdı yerleştirdikten sonra bi süre emişmesi beklenir. Daha sonra kurutularak kağıt 100 yıl yaşlandırılabilir buna dikkat edeceksiniz. Unutmayın haritanın yapıldığı deri yada kağıt gerçekse o harita büyük ihtimal gerçektir.

Yazıda Kullanılan Kalem:

Haritanın gerçekliğini anlamanıza yardımcı diğer önemli husus yazı karakteridir. Haritadaki çizgilerin kalın ve kaba izler bırakmış  olmasına dikkat edin. Eskiden kullanılan kalemler  genelde kamış kalem ve tüy kalemler kullanılmıştır. Mürekkep olarak en çok  is mürekkebi kullanılmıştır.

Haritanın yapıldığı nesnenin gerçek olduğunu anladıktan sonra harita üzerindeki ağaçlar, dereler, ve dağların oturmuş olmasına dikkat edilir. Haritadaki doğru coğrafyayı bulmamıza yardımcı olacak  en belirgin şifre ise köy isimleridir. Köy ismi olan bir haritada  köy isimleri değişmiş olabilir  bu durumda köylerin eski isimlerini araştırmanız gerekecektir.

Gerçek bir haritada çözüm süreci başlatılmadan önce haritanın hangi medeniyete ait olduğunu anlamalısınız. Elimize geçen haritalar en çok   yunan, ermeni, roma ve eşkiya  haritalarıdır. Sizde haritanın hangi medeniyete ait olduğunu anlamadan çözüme başlamayın. Haritanın gerçek ve hangi medeniyete ait olduğunu  tam olarak anladığınızda çözüm sürecini başlatabilirsiniz.

Gerçek define haritası  kağıt
Gerçek define haritası kalem
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.