Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Antik Mezar Çeşitleri ve Ölü Hediyeleri

Mezar Çeşitleri ve Ölü Hediyeleri

Antik Çağ mezarlarını, ‘basit toprak mezarlar’, ‘pithos/küp ve çömlek mezarlar’, ‘sandık mezarlar’, ‘lahit mezarlar’ , ‘tümülüs mezarlar’ ‘oda mezarlar’ ve ‘kaya mezarlar’ olarak sınıflandırmıştır.

Ölü Hediyeleri

Ağız Bandı, Göz Bandı, Kaplar, Mühürler: Damga, Silindir, Dokuma Aletleri, Giysi/Kefen ve Aparatları: İğneler, Düğmeler, Tekstil Kalıntıları, Güneş Kursları, Müzik Aletleri : Çalparalar, Sistrumlar, Çanlar, Ziller, Figürinler/Heykelcikler, İdoller, Amuletler/Pandantifler

Ziynet Eşyaları: Alınlıklar, Diademler, Taçlar, Kolyeler, Gerdanlıklar, Küpeler, Yüzükler, Bileklikler, Torklar (Boyunluk), Pazubentler, Halhallar, Saç Tokaları ve Kulaç Tıkaçları.

Silahlar: Baltalar, Hançerler, Asa Başları, Topuz Başları, Mızrak Uçları, Ok Uçları, Kamalar, Keskiler, Deliciler, Bıçaklar, Dilgiler, Kazıyıcılar, Usturalar, Delgiler, Kesiciler, Spatulalar, Diskler, Kabzalar, Kancalar, Oyuncaklar en çok rastlanan ölü hediyeleri arasındadır.

Gömü ve Gömü Sonrası Ritüeller

Buğday Taneleri Serpme Hayvan Kurban Etme ve Ölü Yemeği ölü gömme gelenekleri arasındadır. Cinsiyetin Ölü hediyelerindeki rolüde önemlidir. Ölü Hediyelerinin Mezarlar/Mezarlıklardaki Konumuda dikkate alınarak işlem yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.