Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

En İyi Define Dedektörü Hangisidir ?

En iyi define dedektörü hangisi her definecinin merak ettiği sorudur. Bunu bilmek gerçekten zordur. En güzeli teknolojiyi takip edip karşılaştırmalar yaparak karar vermektir. Ayrıca bu soruya profesyonel kullanıcıların verdikleri cevap, ucuz etin yahnisi yavan olur. Şeklindedir.

Vlf Dedektör (Yüzey Arama)

 • Xp,
 • Garrett,
 • Nokta,
 • Minelab,
 • Fisher,
 • Whites,

Yukarıdakiler sektörün en iyi firmalardır. Bütçenize göre bu firmalardan alacağınız herhangi bir model işinize yarar.

Vlf dedektörler ortalama 20 cm. ile 50 cm derinliğe inebilir. Mineralli toprak zeminde daha başarılı olanlar, derinlik konusunda diğerlerine göre biraz daha sıkıntılıdır. Derinlikte başarılı olanlarda, mineralli zeminde performans düşüklüğü yaşar. Burada anlamamız gereken, dedektörlerin farklı amaçlara hizmet için üretildiğini bilin. Kimi firma derinliğe önem verir, kimisi ayrıma. Vlf Dedektörler Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

Derin Arama

 • Derin aramalarda Minelab sdc 2300, Minelab GPZ 7000, Nokta Invenio, GPA 3000, Geosensis X3 modellerine göz atabilirsiniz. Conrad Firma ürünlerinede bakmayı unutmayın.

Darbe indüksiyon teknolojisine sahip dedektörler ortalama 1 – 3 metre civarlarında derinlere inebilmektedir. Yazdığımız derin arama dedektörleri aynı mantık değil, bazıları görüntülü dedektörler. Derin Arama Dedektörleri Daha Fazla Bilgi Edinin

Yer Altı Görüntüleme

GPR Radar yakın yüzey sığ araştırmalar için kullanılan yüksek frekanslı elektromanyetik (EM) yöntemdir. Ortalama 16 – 24 metre derinliğe inebilir. Gpr yer altı radarı araştırmacıları Alman OKM, Mala GPR firmalarına göz atsınlar. Genel olarak definecilere hitap eden cihazları bu firmalar üretiyor.

en iyi define dedektörü hangisidir

Peki aynı kategorilere hizmet için tasarlanan dedektörler arasında iyi ve kötü var mıdır ?

Bunu anlayan sadece profesyonel dedektör kullanıcılarıdır, onlar bile kendi aralarında anlaşmazlık yaşar. Bazı dedektörler bazı kullanıcılara hitab ederken, bazılarıda diğer kullanıcıya hitap edebilir.

Defineci arkadaşların büyük bölümü normal tek para dedektörü kullanırken, bazılarıda derin arama dedektörü kullanır. Tek para dedektörlerinde hata yaparsanız çok fazla kaybınız olmaz. Fiyatlar diğerlerine göre daha düşük olduğu için 20.000 – 40.000 tl yi çöpe attım dersiniz. Fakat derin aramalarda durum farklı olup kimse 100 – 300 bin tl yi çöpe atmak istemez. Bu durumda derin arama dedektörlerinde çok daha dikkatli olup ince eleyip sık dokuyarak bir defa işi bitirmelisiniz.

Dedektörlerin Nasıl Üretildiğini Araştırın

Dedektör temin edeceğiniz marka modelin nasıl bir AR-GE çalışmasından sonra üretime sunulduğununa bakın. Bazı bilindik markalar alt yapısı güçlü olmayıp reklamla pazar arar. Bazı firmaların ise ciddi AR-GE çalışmaları söz konusudur. Ortalama 30 mühendisin gerek deneysel gerek teorik olarak ürünler üzerinde çalışması, diğer taraftan kalbur altında üretilip aynı işi yapıyor diye piyasaya sürülen markalar var.

Bazı firmalar AR-GE & ÜR-GE çalışmalarına çok önem verirler. Bilgiye dayalı sistematik olarak yeni ürünler üretirler, veya mevcut olanı geliştirip bayi, distribütör ve satış mağazalarında (showroom) müşterilerin hizmetine sunar. Diğer tarafta nerede üretildiği belli bile olmayan ürünler vardır. Bunlarada dikkat edeceğiz.

Sahte Dedektörlere Dikkat

Daha hafif, paranız boşa gitmesin, aynı işi yapıyor, gibi söylemlerle satışa sunulan taklit ürünler var. Yabancı marka dedektör almak isteyen kullanıcılar sıkıntı yaşamamasını istemiyoruz. Bu arkadaşların aralara girmeyip üst düzey firmalardan alış veriş yapmaları daha sağlıklı olur.

Büyük şirketler AR-GE departmanına inanılmaz bir iş gücü, ve doğal olarak da büyük paralar harcar. Sahtecilerin yaptığı ise, hazır bir tasarıma konmak. Ve bu tasarım üzerinde malzeme kalitesinden çalarak daha ucuza mal etmektir. Malzeme kalitesi düşürülmüş, üstelik üretim zorlaması yaparak üretilen ürünler hiç bir işe yaramaz.

 • Bunu en çok yapan ülkeler arasında Çin, Malezya ve Bulgaristan’da sahte dedektörler üretildiğini duyduk.

Ülkemizde taklit ürünlere karşı açılan davalar, mahkeme sürecinin uzaması nedeniyle 2 yıldan önce tamamlanmadığını görüyoruz. Bu uzunca bir süre olduğu için taklit ürünler piyasada kol geziyordu. Nitekim sahte artık Türkiye’de üretilmiyor, yukarıda yazdığımız gibi, başta çin ve diğer ülkelerdir.

Sahteciler bu tür markaların imalatına başladıktan sonra, bu ürün bizim patentimiz üretimi durdurun gibi uyarı almadıkları için istedikleri gibi üretip satışa sundular.

Defineci arkadaşların en iyi define dedektörü sorusunun cevabı, kaliteli dedektör değil, güçlü (gerçek) firma anlayışı ön planda tutulmalıdır.

Not: Yazılanlar tavsiye değil, bilgi amaçlıdır.

Yorumlar

 1. Sezgin dedi ki:

  Tuna vey senin cigaz nasil

 2. mervan dedi ki:

  bende var kardardaş hemde tam 2.5 metreye kadar cekiyor ayrım var var her şeyi satacam fıyatı son olacagı 4000 tl

 3. Muhammed nedret dedi ki:

  Bu iş nasip işi.

 4. men dedi ki:

  Sayin akyol altina dedektör sinyal vermez demişsin dedek törün dilinden anlamassan verdigi sinyali anlamazsin.

 5. Yüksel Karahan dedi ki:

  Merhaba Malum Karadeniz bölgesi coğrafi olarak diğer bölgelere kıyasla İklimsel nedenlerle daha hızlı değişim e uğruyor arama bulma şansı azalıyor lakin varlığını uzun süre sürdürebilen yapılar Höyük ,Tümülüs gibi yerler halen belirgin olabiliyor , bu nedenle bana Tümülüs giriş ,Boşluk tespitinde faydalı olabilecek cihaz ve yöntem önerebiliyormusunuz

 6. MendereS dedi ki:

  okm yer altı radarlarını inceleyin. oda, tünel, mahzen, dehliz için verimlidir.

 7. dedektör dedi ki:

  Arkadaşlar depar dedektör cihazları harika. bence başka aramayın.

 8. Haydar dedi ki:

  Selamün aleyküm dedektör isimlerini verebilir misin sana zahmet

 9. İbrahim dedi ki:

  Cihazların cogu sahte adam video yapmış whites v3i 1.5 cm bozuk parayı 65 cm den alıyor burdaki firmalara soruyorum adam imkanı yok 30 cm yi geçmez diyor
  Garrett atx pulse efsane makinedir
  ama ne hikmetse burdaki atx lerin vlf den farkı yok adamlar orjinal cihazla video cekip sahteyi kakalıyor ayık olun