DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

En İyi Define Dedektörü Hangisidir ?

En iyi define dedektörü hangisi her definecinin merak ettiği sorudur. Bunu bilmek gerçekten zordur. En güzeli teknolojiyi takip ederek karşılaştırmalar yaparak karar vermektir. En iyi define dedektörü hangisidir sorusuna profesyonel kullanıcıların verdikleri cevap ise, ucuz etin yahnisi yavan olur şeklindedir.

En İyi Dedektör

En iyi dedektör en yeni dedektör demek bu soruya verilmiş en iyi cevap olabilir. Yüzey aramalarda Xp, Garrett, Nokta/Makro, Minelab, Fisher, Quest, Whites ve Teknetics bu sektördeki en iyi firmalardır. Bütçenize göre bu firmalardan alacağınız herhangi bir model işinizi görebilir.

En iyi dedektör köklü firmaların çıkardıkları en yeni modeldir. Son yıllarda iyi çıkış yapan firmalarda var, mesela xp genç olmasına rağmen mükemmel cihazlar üretti. Yine aynı şekilde Groundtech Dedektör firması 3d görüntülü uygun fiyata gelişmiş radarlar üreterek adını dünyaya duyurdu.

Derin aramalarda Minelab sdc 2300, White’s Tdi Sl, Minelab GPZ 7000, AJAX segma ve Ajax Gamma modellerine göz atabilirsiniz. Conrad ve DRS Electronics Firma ürünlerinede bakmayı unutmayın.

Gpr yer altı radarı araştırmacıları Alman OKM, Mala GPR ve Groundtech firmalarına göz atsınlar. Genel olarak definecilere hitap eden cihazları bu firmalar üretiyor. Ajax Detectors, BR Dedektör, Kts Electronic, Pimax Detectors Firmalarıda iyidir.

Darbe indüksiyon (Pulse)

Darbe indüksiyon teknolojisine sahip yüksek performanslı vericiler üretildi. Bunlar parazitlenmeyi önleyen özel filtreler kullanan cihazlardı. Bunları dünyada 3-4 firma başarırken neredeyse her dedektör firması üretmeye başladı. Bu şu demek oluyor; Biri orijinal olarak üretiyor diğeri hemen kopyalıyor. Derin Arama Dedektörleri Daha Fazla Bilgi Edinin

Vlf Dedektör

Normal vlf dedektörlere gelince; Mineralli toprak zeminde daha başarılı olanlar, derinlik konusunda diğerlerine göre biraz daha sıkıntılı olabilir, derinlikte başarılı olanlarda, mineralli zeminde performans düşüklüğü yaşayabilir. Burada anlamamız gereken, dedektörlerin farklı amaçlara hizmet için üretildiğini bilin. Kimi firma derinliğe önem verir kimisi ayrıma. Vlf Dedektörler Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

Yer Altı Görüntüleme

GPR Radar yakın yüzey sığ araştırmalar için kullanılan yüksek frekanslı elektromanyetik (EM) yöntemdir. Definecilerin en çok kullandıkları yer radarı bunlardır.

Peki aynı kategorilere hizmet için tasarlanan dedektörler arasında iyi ve kötü var mıdır ?

Bunu anlayan sadece profesyonel dedektör kullanıcılarıdır, onlar bile kendi aralarında anlaşmazlık yaşar. Bazı dedektörler bazı kullanıcılara hitab ederken, bazılarıda diğer kullanıcıya hitap edebilir.

Defineci arkadaşların büyük bölümü normal tek para dedektörü kullanırken, bazılarıda derin arama dedektörü kullanır. Tek para dedektörlerinde hata yaparsanız çok fazla kaybınız olmaz. Fiyatlar diğerlerine göre daha düşük olduğu için 3.000 – 4.000 tl yi çöpe attım dersiniz. Fakat derin aramalarda durum farklı olup kimse 30 – 35 bin tl yi çöpe atmak istemez. Bu durumda derin arama dedektörlerinde çok daha dikkatli olup ince eleyip sık dokuyarak bir defa işi bitirmelisiniz.

Yurt dışından getirilen dedektörlerin bir kısmının sahte olduğu konusunda büyük tartışmalar var, Büyük dedektör üretici firmalar sahte ürün satanları tespit edip hepsini mahkemeye verdi.

Özellikle minelab, fisher ve garret firmaları bir çok çin firmasını mahkemeye verip, çoğunu kazandı ve kazanmaya devam ediyor. İthal dedektör almak istiyorsanız öncelikle markanın orijinal olmasına dikkat edin, bu şekilde ciddi verim alabilirsiniz.

Nasıl Üretildiğini Araştırın

Dedektör temin edeceğiniz marka modelin nasıl bir AR-GE çalışmasından sonra üretime sunulduğununa bakın, Bazı bilindik markalar alt yapısı güçlü olmayıp reklamla pazar ararken, bazı firmaların ciddi AR-GE çalışmaları söz konusudur, ortalama 30 mühendisin gerek deneysel gerek teorik olarak ürünler üzerinde çalışması; diğer taraftan kalbur altında üretilip aynı işi yapıyor diye piyasaya sürülen markalar var.

Bazı firmalar AR-GE & ÜR-GE çalışmalarına çok önem verirler. bilgiye dayalı sistematik olarak yeni ürünler üretirler, veya mevcut olanı geliştirip bayi, distribütör ve satış mağazalarında (showroom) müşterilerin hizmetine sunar. Diğer tarafta nerede üretildiği belli bile olmayan ürünler vardır, bunlarada dikkat edeceğiz.

Sahte Dedektörlere Dikkat

Daha hafif, paranız boşa gitmesin, aynı işi yapıyor, gibi söylemlerle satışa sunulan taklit ürünler var. Yabancı marka dedektör almak isteyen kullanıcılar sıkıntı yaşamamasını istemiyoruz. bu arkadaşların aralara girmeyip üst düzey firmalardan alış veriş yapmaları daha sağlıklı olur.

Büyük şirketler AR-GE departmanlarında bu tasarımlar için inanılmaz bir iş gücü ve doğal olarak da büyük paralar harcamaktadır, sahtecilerin yaptığı ise, hazır bir tasarıma konmak ve bu tasarım üzerinde malzeme kalitesinden çalarak daha ucuza mal etmektir. malzeme kalitesi düşürülmüş, üstelik üretim zorlaması yaparak üretilen ürünler hiç bir işe yaramaz.

 • Bunu en çok yapan ülkeler arasında çin, melezya ve bulgaristandada sahte dedektörler üretildiğini duyduk. Ve bu dedektörler hiç ummadığınız dedektör firmalarının stantlarında müşteri beklediğini söylüyorlar.

Ülkemizde taklit ürünlere karşı açılan davalar, mahkeme sürecinin uzaması nedeniyle 2 yıldan önce tamamlanmadığını görüyoruz, bu uzunca bir süre olduğu için taklit ürünler piyasada kol geziyordu. Nitekim sahte artık Türkiye’de üretilmiyor, yukarıda yazdığımız gibi, başta çin ve diğer ülkelerdir.

Sahteciler bu tür markaların imalatına başladıktan sonra, bu ürün bizim patentimiz üretimi durdurun gibi uyarı almadıkları için istedikleri gibi üretip satışa sundular.

Defineci arkadaşların en iyi define dedektörü hangisidir konusundan ziyade ürünün ne denli kullanılabilir olduğunu araştırması daha mantıklıdır. Kısacası kaliteli dedektör değil güçlü (gerçek) firma anlayışı ön planda tutulmalıdır.

Şimdi biz size gözünüz kapalı cihaz alabileceğiniz Türkiye’nin en iyi dedektör firmasından bahsedelim.

Dedektör Burada Türkiye’nin en büyük dedektör distribütörüdür. minelab, fisher, garrett,  xp, Quest, Whites, lorenz, Groundtech, Ajax Dedektör ve okm gibi dünya markası cihazları (orijinal) sorunsuz şekilde alabileceğiniz en garantili adrestir.

Not: Yazılanlar tavsiye değil, bilgi amaçlıdır.

Yorumlar

 1. Sezgin dedi ki:

  Tuna vey senin cigaz nasil

 2. Muhammed nedret dedi ki:

  Bu iş nasip işi.

  1. Haydar dedi ki:

   Selamün aleyküm dedektör isimlerini verebilir misin sana zahmet

 3. Yüksel Karahan dedi ki:

  Merhaba Malum Karadeniz bölgesi coğrafi olarak diğer bölgelere kıyasla İklimsel nedenlerle daha hızlı değişim e uğruyor arama bulma şansı azalıyor lakin varlığını uzun süre sürdürebilen yapılar Höyük ,Tümülüs gibi yerler halen belirgin olabiliyor , bu nedenle bana Tümülüs giriş ,Boşluk tespitinde faydalı olabilecek cihaz ve yöntem önerebiliyormusunuz

  1. MendereS dedi ki:

   okm yer altı radarlarını inceleyin. oda, tünel, mahzen, dehliz için verimlidir.

 4. dedektör dedi ki:

  Arkadaşlar depar dedektör cihazları harika. bence başka aramayın.

 5. İbrahim dedi ki:

  Cihazların cogu sahte adam video yapmış whites v3i 1.5 cm bozuk parayı 65 cm den alıyor burdaki firmalara soruyorum adam imkanı yok 30 cm yi geçmez diyor
  Garrett atx pulse efsane makinedir
  ama ne hikmetse burdaki atx lerin vlf den farkı yok adamlar orjinal cihazla video cekip sahteyi kakalıyor ayık olun