Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kaya Mezar İşareti

Kaya Mezar İşareti

Kare ve dikdörtgen oyma kesin kaya mezar işareti-dir. Kare ile yuvarlak oymalar bir arada ise buda kaya mezar işaretidir. Yuvarlak sayısı kadar mezar vardır. Bu mezarlar kare veya dikdörtgen ile desteklenip mezarların oda mezar olduğunu söylemiştir. Kayada sade yuvarlak oyma var; yanında kanal varsa buda kaya mezar işaretidir. Alt resim başka bir kaya mezar işaret örneğidir.

Kaya Mezar İşareti sıralı kareler

Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda büyük kayada ise budaa kaya mezar işaretidir. Ayrıca sıralı ise Likya kaya mezarlığına işarettir. Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. Buradaki mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.

Kaya mezar işaretleri en çok kanallı yuvarlak oymalarda olur. Kanal toprağa kadar devam ediyorsa burada kaya mezar var demektir. Eğer devam etmiyorsa bu kayanın yada yatay duran diğer kayaların alnına gir. Buna zemin altı kaya mezar denir.

Merdiven ve üçgenlerde birer kaya mezar işaretidir. Özellikle 3-7 basamaklı merdivenler burada mutlak bir kaya mezar olduğunu anlatır. Bunun yanında mutlaka bir yuvarlak oymada vardır. Dikdörgen oymalarda yine kaya mezar işaretidir. Bu her zaman olmasada dikdörtgenler çok zaman kaya mezar işareti olarak kullanılmıştır.

Zemin altı kaya mezarlar biraz farklıdır. Onlarda üçgen işareti daha sık rastlanır. Üçgenlere iyi bakın bir tarafı mutlaka uzun olur. Yada yanında ince uzun bir kanal vardır. Bu kanalı takip ederseniz bittiği yerden aşağı doğu inildiğinde zemin altı kaya mezar kapısı tam olarak bu taraftadır.

Üçgen Kaya Mezar İşareti

Üçgen işaretinin mezarları tek odalı olmayabilir. Genelde çok odalı kaya mezarlardır. Bazıları 2 katlıdır, bazıları yanlardan birbirine geçmeli şekilde tasarlanmıştır. 2 katlı ise alttaki katı bulmanız biraz zor olur. eğer bilmiyorsanız hiç fark etmeden çekip gidersiniz.

eğer böyle bir yere denk gelirseniz elinizdeki bir taşla zemine tıklayın. Güp güp diye ses çıkartıyorsa o zaman altta boşluk olduğunu anlarsınız.

Kare ve Dikdörtgen İşareti Çözümü

Bulduğunuz kare yada dikdörtgen oymanın önce kenarlarını ölçeceksiniz. Örnek resimdekinin aynısını yazalım.

18+12+18+12 = 60

Kenar toplamı 60 çıktı, daha sonra derinliği bulacağız. Resimdeki oyma tahmini derinlik 10 cm. Hemen 60 ile 10’u çarpacaksınız.

60X10=600

Gitmeniz gereken mesafe 6 adımdır.

Tekrar yazıyorum yapmanız gereken kenarların ölçüsünü alıp toplayın derinlik ile çarpın hepsi bu. Diğer Çözüm

Son olarak insan figürleri kesin kaya mezar işaretidir. Binilmiş at yada sade insan büstü kabartma şekilde ise bunlar kesin kaya mezar işaretidir. Tam olarak anlamanız için aşağı resimlere dikkat edin hepsi kaya mezar işaretidir. Arkeoloji terimlerinde kaya kabartması olarak geçer defineci literatüründe kaya mezar işareti olarak kullanılmaktadır.

Kaya Mezar İşareti binilmiş at
Kaya Mezar İşareti kabartmalar
Kaya Mezar ve kabartmaları
kaya mezar lahitleri

Kabartma İnsan İşareti Anlamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.