DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Kaya Mezar İşareti

Kaya Mezar İşareti; Alt resimdeki oyma ve kanal, Bu tür kanallar genelde gömü yada kaya mezar girişi gibi yerleri işaret eder. Mezar ise paralel önü, gömü ise uç yanlarını gösterir.

Kare ve Dikdörtgen oyma ile yuvarlak oymalar bir arada ise Yuvarlak sayısı kadar mezar vardır,, bu mezarlar kare veya dikdörtgen ile desteklenip mezarların oda mezar olduğunu söylemiştir. Alt resim başka bir kaya mezar işaret örneğidir.

Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda ve karşıda büyük kayada ise bunlarda kaya mezar işaretidir, ayrıca sıralı ise Likya kaya mezarlığına işaret olarak bilinir. Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir. Define orada aranmalıdır. Mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.

Diğer görüş: Her kaya mezarın işareti olmayabilir bazı zamanlarda yuvarlak oymalar bile bize kaya mezar olduğunu anlatabilir, olma ihtimali en yüksek olan işaretler arasında kare, dikdörtgen ve üçgen gelir.

Kaya mezar işaretleri en çok kanallı yuvarlak oymalarda olur kanal toprağa kadar devam ediyorsa burada kaya mezar var demektir. eğer devam etmiyorsa bu kayanın yada yatay duran diğer kayaların alnına girilir bu zemin altı kaya mezar demektir.

Merdiven ve üçgenlerde birer kaya mezar işaretidir, özellikle 3-7 basamaklı merdivenler burada mutlak bir kaya mezar olduğunu anlatır,  bunun yanında mutlaka bir yuvarlak oymada vardır. dikdörgen oymalarda yine kaya mezar işaretidir bu her zaman olmasada dikdörtgenler çok zaman kaya mezar işareti olarak kullanılmıştır.

Son olarak insan figürleri kesin kaya mezar işaretidir, binilmiş at yada sade insan büstü kabartma şekilde ise bunlar kesin kaya mezar işaretidir. Tam olarak anlamanız için aşağı resimlere dikkat edin hepsi kaya mezar işaretidir.

Alt resimdeki kaya kabartmaları yine kaya mezar işaret örneklerindedir, Arkeoloji terimlerinde kaya kabartması olarak geçer defineci literatüründe kaya mezar işareti olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar

 1. şaban altıntepe dedi ki:

  selamun aleykum kaya üzerinde üc adet kare şeklinde oyma işaret var işaretler ne anlama geldigi ögrenmek istiyorum fotografı mevcuttur bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Apollon dedi ki:

   Kare ise kaya değilde oda olma ihtimali daha yüksek

  2. Anonim dedi ki:

   Mezar 3 tane ikisi bos biri dolu onemli biri

 2. Anonim dedi ki:

  Kaya üstünde yuvarlak var yaninda 7 tane muc izi var ne anlama gliyor bilgisi olan varmi

  1. davut dedi ki:

   Slm kaya uzerinde horasan ne anlama geliyor ve kaya uzernde kuyruklu oyma ne anlama geliyor bi bilginiz varmi ysrdimci olurssniz sevinirim

 3. Ismail dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam benimle iletişime gecermisiniz

 4. cuneyt dedi ki:

  4 delik var goz gibi duvarda aradinda 2 metre var iki gozun arasinda bi goz 2 tane kare diger ikisi biri yuvarlak biri kare