DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Ören Yerlerinde Define Bulma

Ören Yerlerinde Define Bulma; Döküntü definelerin en çok olduğu yer ören yerleridir, her taraf tarihi kalıntı olduğu için burada toplu define olmaz, kırıntı defineler bulunur.  ören yerlerinde  en çok vlf dedektörler iş görür onlarla bolca tek para ve ufak tefek yüzük, küpe ve benzer küçük kayıp eşyalar bulmak mümkündür. bunun dışında küp dolusu  altın ören yerlerinde aranmaz.

Ören Yerlerinde Define Bulma Maddeler Halinde

Şimdi sizlere yıkılmış dökülmüş harabe olmuş ören yerlerine girdiğinizde ilk bakmanız gereken yerleri anlatacağım.

1- Mezarlar; her yaşam yerinin bir mezarlık alanı (nekropol) vardır.  bu genelde bulunduğunuz alanın doğu tarafındaki dağda yine dağın doğu yamacında olma ihtimali yüksektir. Harabeler içinde define aramaktansa buranın mezarlık alanı nerede onu aramak daha mantıklıdır.

2- Kuyular ve pınarlar; Bu yaşam alanı suyu nereden tedarik ediyor buna bakın. işte size define yerleri. buralara inin defineyi buralarda arayın.

3-Kiliseler;  Madem tarihi kalıntılar içindeyiz  o kadar insan yaşamış bu insanlar nerede ibadet etmiş bunu düşünmeden hareket etmeyin.  Hemen buranın kilisesi yada bazilikası nerede ona bakın, işte size define bulacağınız en muhtelif alan.

4- Değirmenleri es geçmeyin; Bu kadar insanın yaşadığı bir alanda değirmen olmaması imkansızdır, burada en yakın  akar dere neredeyse onu bulun, burada bir değirmen olması muhtemeldir, alın size bir define arama yeri daha.

5- Buranın devasa mezarları nerede;  Bu şehirde yaşamış bir sürü aşiret reisi yada kabile reisleri  olmuştur, pek bunların mezarları nerede ? Şehre en yakın tepeler yada bir ucu derelere dayanıp burnu dereye bakar dağlar nerede ise reislerin mezarları orada olur. güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepelerede bakın.

6- İlle şehrin içinde define bulmak istiyorum derseniz yıkık evlerin temellerine birde iç odaların köşelerine makine tutun, oralarda bir kese misali sizi kurtaracak  mal çıkar.

7- Şehir (akropol) içinde mezar bulabilirsiniz;  Bazı medeniyetlerin ölü gömme gelenekleri çok tuhaftı; ölü evin hemen yanına hatta bazen ev duvarına bitişik  mezarlar yapılabiliyordu; eski evlerin yerleri belliyse yakın çevresinde o evde yaşamış insanların mezarlarını bulmanız olasıdır.

8- Bol mineral; Ören yerlerindeki toprak zemin mineral bakımından oldukça zengindir, buralarda dedektörler kafayı sıyırır; çünkü her taraf metal parçası her taraf tarihi kalıntıdır, mineralli zeminde üstün performans sağlayan dedektör üretici firmalar var; eğer sizde ören yerlerinde define arayacaksanız mineralden en az etkilenen dedektörü  almalısınız. burada bir incelikten bahsedelim mineralden az etkilenen fakat elektrik direkleri olan yerde arama yapamayan markalar vardır onlara dikkat edin yeter.

9- Aklıma gelmişken ekleyelim; Ören yerlerinde kayalara yapılmış figür bulmak çok kolaydır hemen hemen her kayada görünebilir bunların hangisi define işaretleri hangisi dini sembol bunları birbirinden ayırt etmelisiniz  bulduğunuz define işareti ise o zaman iş çözüme kalır; zaten düzgün işaret bulmak definenin yarısını bulmak demektir.

Yıkık evlerin köşelerine dikkat etmeliyiz. eğer ev temeli bulursanız köşelerine bakın, ev ortası çok önemli değildir. köşelerde horasan türü sıva yada öbek varsa bunlar önemlidir. içi define doludur.

ören yerlerindeki evlerin kenarlarına mezar yapma geleneği çok yaygındır, ev kenarlarında küçük temel türü yapı varsa bunlar mezar olabilir ayrıca kontrol edilmelidir.

Son olarak ören yerleri büyük ihtimal site alanıdır buralarda define arama izni verilip verilmediği tam belli değil siz bu konuyuda ayrıca araştırın ona göre yola koyulun.  Şimdilik bu kadar aklıma gelen olursa konuya eklerin okuduğunuz için tşk ederim esen kalın.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.