Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Ören Yerlerinde Define Bulma

Ören Yerlerinde Define Bulma

Ören yerlerinde en çok döküntü defineler olur. Her taraf tarihi kalıntı olduğu için burada toplu define olmaz, kırıntı defineler olur. Buralarda en çok vlf dedektörler iş görür. Çünkü bolca tek para ve ufak tefek yüzük, küpe ve benzer kayıp eşyalar olur.

Ören Yerlerinde Define Bulma Maddeler Halinde

1- Mezarlar; Her yaşam yerinin bir mezarlık alanı (nekropol) vardır. Bu genelde bulunduğunuz alanın doğu tarafındaki dağda; yine dağın doğu yamacında olma ihtimali yüksektir. Harabeler içinde define aramaktansa buranın mezarlık alanı nerede onu aramak daha mantıklı.

2- Kuyular ve pınarlar; Bu yaşam alanı suyu nereden tedarik ediyor buna bakın. İşte size define yerleri. Buralara inin defineyi buralarda arayın.

3-Kiliseler;  Madem tarihi kalıntılar içindeyiz o kadar insan yaşamış bu insanlar nerede ibadet etmiş ona bakalım. Sonra buranın kilisesi yada bazilikası nerede arayalım, Alın size define bulacağınız en muhtelif alan.

4- Değirmenleri es geçmeyin; Bu kadar insanın yaşadığı bir alanda değirmen olmaması imkansızdır. Buraya en yakın akar dere neredeyse onu bulun, burada bir değirmen olması muhtemeldir. Alın size bir define arama yeri daha.

5- Buranın devasa mezarları nerede;  Bu şehirde yaşamış bir sürü aşiret reisi yada kabile reisleri  olmuştur, peki bunların mezarları nerede ? Şehre en yakın tepelere bakın. Yada bir ucu derelere dayanıp burnu dereye bakar dağlar nerede ise reislerin mezarları orada olur. Güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepelerede bakın.

6- Şehrin içinde define bulmak isterim diyorsan yıkık evin temeline bak. İç odaların köşelerine makine tutun, oralarda bir kese misali sizi kurtaracak  mal çıkar.

7- Şehir (akropol) içinde mezar bulabilirsiniz;  Bazı medeniyetlerin ölü gömme gelenekleri çok tuhaftı; ölü evin hemen yanına, hatta bazen ev duvarına bitişik yapılırdı; eski evlerin yerleri belliyse yakın çevresinde o evde yaşamış insanların mezarlarını bulmanız olasıdır.

8- Bol mineral; Ören yerlerindeki toprak zemin mineral bakımından oldukça zengindir, buralarda dedektörler kafayı sıyırır. Çünkü her taraf metal parçası her taraf tarihi kalıntıdır. Mineralli zeminde üstün performans sağlayan dedektör üretici firmalar var; eğer sizde ören yerlerinde define arayacaksanız mineralden en az etkilenen dedektörü  almalısınız. Burada bir incelikten bahsedelim; mineralden az etkilenen fakat elektrik direkleri olan yerde arama yapamayan markalar vardır, onlara dikkat edin yeter.

Yıkık Ev Köşeleri

Yıkık evlerin köşelerine dikkat etmeliyiz. Eğer ev temeli bulursanız köşelerine bakın, ev ortası çok önemli değildir. Köşelerde horasan türü sıva yada öbek varsa bunlar önemlidir. içi define doludur.

Ören yerlerindeki evlerin kenarlarına mezar yapma geleneği çok yaygındır. Ev kenarlarında küçük temel türü yapı varsa bunlar mezar olabilir ayrıca kontrol edilmelidir.

Ören yerlerinde kayalara yapılan figür bulmak çok kolaydır. Hemen hemen her kayada görünür. Bunların hangisi define işaretleri hangisi dini sembol birbirinden ayırt etmelisiniz. Bulduğunuz define işareti ise o zaman iş çözüme kalır; çünkü düzgün işaret bulmak definenin yarısını bulmaktır.

Son olarak ören yerleri büyük ihtimal site alanıdır. Buralarda define arama izni verilip verilmediği tam belli değil; siz bu konuyuda ayrıca araştırın ona göre yola koyulun.  Şimdilik bu kadar aklıma gelen olursa konuya eklerin okuduğunuz için tşk ederim esen kalın.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.