Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Arama Makinaları

Yer altında bulunan işlenmiş yada işlenmemiş metalleri bulmada kullanılan elektronik yada elektronik olmayan sistemleri (Define Arama Makinaları) tek tek inceleyelim.

Dedektör Sistemleri :

Define arama makinaları içinde en yaygın kullanılan dedektör sistemleridir, gaz, sıvı ve katı halde bulunan maddeleri özelliklerine göre diğer metallerden ayırabilen elektronik cihazlardır. Bu sistemler kullanılacak işe ve alana göre ayrı ayrı tasarlanır. Mayın bulmak için tasarlanmış bir dedektörle altın yada gümüş gibi metalleri bulmanız imkansızdır. O zaman definecinin kullanacağı dedektör geniş amaçlı bir tasarım olması gerekmektedir. Altın, Gümüş, Bronz, Bakır, Demir gibi madenlerin yanında boşluk kemik gibi ve hatta bu metallerin oksit gazını da tespit etmeli ve derinden algılamalıdır. bu saydığımız özellikte dedektör henüz hayata geçirilmemiş fakat definecilerin en çok istediği  sistemlerden biridir.

Bu tür cihaz yer altında gelen ve bulmak istediğimiz metalin manyetik frekansını yakalama okuma ve cinsine göre ayırım yapabilecek şekilde tasarlanmalıdır.Dedektörlerin önemli unsurlarından biride “toprak ayarı” dır bu yara arama başlığının dolaştığı yerde değeri olmayan metallere yada küp parçaları içinde bulunan metal parçalarına ait zayıf frekansları es geçme olayıdır. toprak ayarı denilen sistem yoksa kullanıcı durmadan sinyal alacak ve başarısız kalacaktır. Dedektör tasarımının yanı sıra kullanıcının deneyim ve bilgi sahibi olması şarttır,

Dedektör sistemi yer altına sinyal göndererek  gönderdiği sinyal ile  metallerin yaydığı manyetik frekanslarını yakalar. Siz arama başlığını 10 cm den yüksek tutarsanız dedektörün yayılan frekansı yakalama şansı azalabilir. Kullanımla ilgili önemli konulardan biride sıcaklıktır. Gün sıcaklığı 10 ile 30 derecelik ısı arasında iken arama  daha verimlidir.

Unutmayın ki dedektör defineyi bulmaz, sizin bulduğunuzu teyit eder, hedef noktayı test eder. Bunun içinde büyük masraflara katlanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bulmada, size tarih bilgileriniz yardımcı olacaktır.  tarih bilgilerini  bir araya getirip olası bir define yeri tespit ederseniz bu durumda  teyit için dedektörden destek alabilirsiniz.  bunun dışında vlf çalışma mantığı olan dedektörler her definecide olması gereken sistemlerdir.

Yeraltı Radarları:  

Definecilikte kullanılacak en ideal sistemdir.  yer altına gönderdiği sinyalle magmadan yüzeye doğru çıkan sinyal karşılaşması sonucu çıkan veriyi  kaydeden daha sonra bilgisayar ortamında; yada varsa kendi ekranında görüntüler vererek  içeride ne olduğunu anlamanızı sağlayan sistemdir. özellikle boşlukları kolayca tespit edebilen sistemdir.

Alan Tarama Sistemleri:

Bu sistemler daha geniş çaplı alanı taramak için tasarlanmıştır. İlk etapta Dedektör sistemlerinden daha avantajlı olarak görülmektedir; fakat nokta tespiti için kesin sonuç vermez.  uygun tasarımlı olanları alıp kullanmanızı tavsiye ederiz,  alırken kalite ve garanti sinin olmasında dikkat etmek gerekir.

Çubuk Sistemleri:

Muhtelif metallerden imal edilmiş, elde çalışan elektronik olmayan, görünüşte basit olan bir sistemdir. Bu sistemin avantajı kadarda dezavantajı vardır. bir çok sorunları olan bir sistemdir, Çünkü toprak içinden binlerce çeşit mineraller var bunları yakalama yorumlama ve ayrıma gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Başka dezavantajı; güneş patlaması, kutup bölgeleri; atmosferik olaylar, yüksek gerilim hatları, uydu araçlarından gönderilen (TV ve Cep Telefonları Gibi) bir çok sinyaller bu sistemin sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.