Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

İnternetteki Defineciler

İnternetteki Defineciler

Defineciler İnternet aracılığıyla eskisinden çok daha kolay bir araya gelebiliyor. Ve bu birlikteliklerle faaliyet alanları genişleterek kısa yoldan zengin olma fikri, definecilerin temel motivasyon kaynaklarıdır.

Kayıp hazineleri bulmak içi, belirli işaretleri takip ederek yerin altında gömülü olan değerli eşyalara ulaşmak tam olarak definecilerin işidir.

Definecilerin  gerçek hayatta bir araya gelmeleri çoğunlukla köylerde, şehirlerde ve define cihazlarının satıldığı dükkanların yakınındaki kahvelerde gerçekleşiyor. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte defineciler artık internet ortamında büyük topluluklar oluşturabiliyor.

Arkeolog Kılığındaki Defineciler

İnternet aracılığıyla bilgi kaynaklarına erişimin kolaylaşması definecilerin birer ‘sahte arkeoloji uzmanı’ olmasına dahi kapı açıyor. Kayıtlı oldukları sitelerde görkemli profiller oluşturup kendilerini bilir kişi statüsünde göstererek ciddi rantlar elde etme peşine düşen çok fazla defineciye rastlamak mümkün.  

Dolandırıcılar

Tüm bunların beraberinde köydeki arazisinde pulluğa takıldığını söyleyen bazı dolandırıcılarda İnternet ortamında safa yatarak dolandıracak adam arıyor.  Dolandırıcılara karşı ciddi mücadele veren ‘hakiki’ defineciler ise Türkiye’nin en büyük define sitesi Define Sohbetinde ifşa konuları açarak dolandırıcıları deşifre ediyor.

Gerçek Defineciler

Türkiye’de gerçek defineciler ağırlıklı olarak ‘Define Sohbeti’ başlığı altında  toplanıyorlar ve kendilerini burada güvende hissediyor. Çünkü define sohbeti tarihe, kültüre, genel toplum ahlakına ve 5651 sayılı kanun, yönetmeliğe önem vererek yayın hayatını sürdürmektedir.

Peki defineciler İnternet ortamını nasıl reele taşıyor ?

Her ne kadar Türkiye’de definecilik güçlü bir yaptırımla engellenmese de bu işle uğraşanlar hayli temkinliler. İnternet’te uzun bir tanışma faslının ardından whatsapp yada diğer sosyal medyalarda birebir görüşüp birlikte ‘işe çıkmayı’ kararlaştırıyorlar. Bu bazen whatsappta gurup oluşturmalara kadar gidiyor.  Bu buluşmalarda genellikle iyi bir cihazı ve iyi bir işareti olanlar arasında gerçekleşiyor. Her 2 gurup sizde işaret var bizde dedektör var şeklinde  birbirlerinin eksiklerini tamamlayacak özelliklere sahip olduklarını düşünerek yeni, büyük guruplar oluşturuyorlar.

Çok sayıda uygarlığın izlerinin yer üstünde ve altında bulunduğu Anadolu’da definecilik, sıklıkla izinsiz kazı ve tarihi eser kaçakçılığı haberleri ile birlikte anılıyor. Maceraperest, gerçeklikten uzaklaşmış figürler olarak hayal dünyamızda canlandırılan defineciler, gelişen ve ucuzlayan araştırma araç gereçleri ile kültür varlıklarına karşı her zamankinden daha da büyük bir tehdit olarak beliriyor.

Bugün pek çok kadim medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’nun ilk medeniyetlerinin izlerini bıraktığı ülkemizde, tahmin edilemeyecek kadar define olduğu biliniyor. Bazıları defineciler tarafından çıkarılıp televizyon ve gazete haberlerine konu oluyor. Definecilik Türkiye’de sınır, coğrafya ve risk tanımaksızın büyük bir aşkla yapılmaya devam ediyor.

Kaynak: Define Sohbeti MendereS

Yorumlar

  1. Mehmetkok dedi ki:

    GuzelAnlasilir.sitesaygilar