Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Elektrum Sikkelerin Ortalama Fiyatları

MÖ 560’tan önce elektrum madeni paraların çok fazla tasarımı yoktu. Aslan, yaban domuzu, geyik ve diğer yaygın hayvanlar gibi hayvanları esas alan elektrum madeni paralar geliştirildi.

Dünyanın en eski madeni paraları, altın ve gümüş karışımı olan Elektrumdu. Elektrum doğal olarak oluşan bir alaşımdı. Bunlar Yunanlılar tarafından yeşil altın veya beyaz altın olarak biliniyordu. Renk çeşitliliği, uçuk sarıdan parlak yeşile ve hatta pirinç rengine kadar değişebiliyordu.

Elektrom, Manisadaki nehir yataklarında bulundu ve Lidyalılar tarafından ilk madeni para olarak kullanılmaya başlandı. MÖ 600 civarındaydı – Kral Alyattes’in saltanatı sırasındaydı. Elektrum ayrıca mücevher ve biblolar için kullanıldı. Eski Mısırlılar piramitlerini ve dikilitaşlarını kaplamak içinde kullandılar.

Elektrum paraların sahte olma ihtimali vardır. Eğer yurt dışında iseniz çözümü ise antik madeni paraları derecelendirme kuruluşu olan NGC ye başvurmaktır. NGC bu güne kadar 49 milyondan fazla antik sikkeyi onaylamış kuruluştur. Yurt içinde defineci iseniz bu sikkeler taşınır kültür varlığı sınıfına girer, alınıp satılmaz direk müzeye götürmelisiniz.

Bu sikkelerin ortalama fiyatları 10.000 dolar ile 40.000 dolar arasında değişmektedir. Fiyatlar sikkenin kondisyonu ve nadirliğine göre farklılık gösterir. Çok nadir olanlar ise 100.000 dolara kadar çıkmaktadır.

Elektrum Sikkelerin Ortalama Fiyatları
Elektrum
lidya aslan başı sikke
aslan sikkesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.