Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

1 milyon Dolar Değerindeki Sikke Adana’da Yakalandı

bulunan athena sikkesi

Adana’nın da aralarında bulunduğu 30 ilde tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapıldı. Define kaçakçılarına yapılan baskınlar sonucunda, son derece nadir bir madeni para bulundu. Bu nadir madeni paralardan dünyada sadece 40 adet olduğu biliniyor. Tanesi ise 1 milyon dolar değerinde (9 Trilyona Yakın). Madeni para eski Yunan athena sikkesidir. “Atina Dekadrahm” olarak adlandırılıyor.

Gümüş sikke MÖ 467-465 yılları arasında basılmıştır ve koleksiyonerler tarafından en çok aranan antik sikkeler arasındadır. Bir tarafında Yunan tanrıçası Athena, diğer tarafında baykuş figürü vardır. 42,5 gram ağırlığında ve 1 milyon dolar değerinde olan madeni para “Atina Dekadrahm” olarak biliniyor. Sikke ayrıca Harlan Berk’in “En iyi 100 antik sikke listesinde de yer alıyor.

Madeni paraların emniyet müdürlüğünde gösterilmesinin ardından müzeye teslim edildi. 78 zanlıdan 36’sı sorgularının ardından serbest bırakılırken, diğerlerinin sorgusu sürüyor. Salı günü gerçekleştirilen operasyonda tarihçilerden yardım alındı. Çalınan ve kaçırılan eserlerin izini sürmek için dünyanın dört bir yanındaki müzayede evlerinin kataloglarını inceledi. Daha sonra uluslararası kaçakçılık örgütüne yönelik 4 ayrı operasyon daha düzenlendi. Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye’den toplam 4 bin 122 tarihi eser ele geçirildi.

Müfettişlere göre örgüt, eserleri kuryeler aracılığıyla ABD ve Avrupa’ya nakletti ve eserler müzayedelerde satıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzayedelerde satılan Anadolu menşeli ve Türkiye’ye ait 52 eser tespit etti.

Yetkililere göre, müzayede evlerinde satılan bazı eserlerde “sahte mülkiyet belgeleri” vardı ve bu müzayede evlerinin yöneticileri Türkiye’deki definecilere 26 milyon TL (3 milyon dolar) döviz aktardığı ortaya çıktı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.