Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kuş, Haç ve Sürahi İşareti Ustaların Görüşleri

Eski evin duvarında kuş haç ve sürahi işareti ne anlama gelir. Ayrıntılı şekilde anlatmam gerekirse ben aşağıda giriş olduğunu tahmin etmiştim 3 katlı bir ev ama giriş kısmının olduğu bahçe başkasına ait maalesef. Aşağıda patika yol üzerinde ilerisinde açık küçük bir mağara var. Evin bahçesinde kazı yapılmış 70 cm sonra kapak bulunmuş. Devam edilmiş kapalı tandıra gelinmiş. Ardından 8 metreye yakın ilerledikten sonra büyük bir kaya yol kapatmış maalesef.

1) sürahi Çeşme der 5 aldım aşağı doğru git ora kapalı duvarla örülmüştür. Malı duruyor.

2) 20-30 Adım aşağıda açık bir mağara var. Güvercinin mezarı da hediyesi de orda.

3) Bu taş bir evin duvarının altında ev Ermeni evi olmalı. Bu taş bir patika yolun üzerinde olmalı. Evin girişinde bahçesinde bir tünel var. Tünel yaklaşık 40-50 metre “L” şeklinde gider. Tünelin sonunda bir kazan var.

4) boş yere uğraşma tılsımlıdır tuzaklı ve derindir alamazsın.

5) istediğin cihazı at sana dediğimi söyleyecektir bu kadar da net ve Emin’im ; ))

Kuş işareti bayan mezarını simgeler. Orda birde hemen ibriğin sol alt kısmında yılan resmi var. Benim kafamı karıştıran ibrik ile yılan zıt tarafa bakıyor. Yakınlarda dere var mı yılanın şeklinde. Şöyle bi yorum yapayım ibriğin baktığı yönde dere varsa oradaki yılan şeklinde. Yılanın kıvrımında yani. O güzergahta kayada X işaretini bulduğunda mezarı bulmuş olacaksın.

Cevap: Yakınlarda dere yok varsada yapılan evlerden belli olmuyor artık ama uzakta dere var bu ev kalenin tam karşısında kale komutanlarından birine ait deniliyor daha önce peşine düşülmüş ama yalan dolanla evin iç yapısı bozdurulmuş ve mezar olduğu kesin ev korunuyor.

Ev konusunu bilmiyordum ustam ben normal arazi için tahmin yürütmüştüm.  Yakınlarındaki çeşmeyi bul en kolayı o dur.  Haç ve yılan bi arada kullanılıyormuydu bilmiyoruz.

İbrik Anlamları

Diğer görüş: Bu taş dereye 400 500 metre yakın ve hafif meyilli bir araziden gelir Derenin bir yakasında gizli olması muhtemel bir kilise vardır. Kilise dereye çok uzak değil derenin diğer yakasında ise yine dereye yakın bir yerde kayalık alanvardır. Ve bu alanda emareler var diyor. Taşın tek parça değil diğer kodlar ise koparıldığı diğer kayada yani bu taş kopan kayanın alt tarafı. Kodlar olmadanda prestij bölümüne geçilemez yani hedefler bulunamaz ama çok hedef vermesi muhtemel.

Diğer: Su veya gölet kenarlarındaki taşlara çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir. Eski ermeni evleri cephelerinde, çeşme kenarlarında yapıldıklarıda görülmüştür. İbriğin genellikle ucu yön vermiştir. Gömü hemen yakınındadır.

Eğer ibrik eski ev çevresinde ise bu evin çevresinde el ayak yıkanan yatay bir taş vardır üzeri tıraşlanmış aynı sunak taşı gibi tek taş görürsünüz mal bu taşın altındadır, bu taş evden çok uzak değil giriş cephesinde eve yakın yerde olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.