Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Nadir Yahudi (Judaean) Sikkeleri

Nadir Roma Paraları

Sikke fiyatları üç aşağı beş yukarı bellidir. Lakin bazı nadirler vardır bunların fiyatlarını belirlemek çok zordur. Örnek olarak bazı nadir paraların 200 bin tl ye kadar müzayede edildiğine şahit olmaktayız.

New Yorktaki müzayede Öne Çıkan Son Derece Nadir Judaean ve İlgili Roma Paraları.

Yahudilerle ilgili en kapsamlı ve en iyi bilinen Roma sikkeleri serisi, MS 70’de Yahudiye’ye karşı Roma zaferini kutlayan bronz, gümüş ve altın sikkelerden oluşan “ Judaea Capta ” dır . Bu sikkelerin büyük çoğunluğu JUDAEA CAPTA, JUDAEA AUGUST veya JUDAEA yazısını taşıyor, ancak bazı nadir çeşitler – Goldberg satışındaki bazı madeni paralar dahil: JUDAEA AUGUST, bir Vespasian aureus hibrit yazıtlı bir Vespasian sestertius yazılı DE JUDAEIS, Lugdunum’da basılmıştır, c. 72 CE ve başka bir Vespasian aureusu muzaffer Romalı askerler, atlar vb. Önünde iki Yahudi tutsağı resmeden TRIUMP AUG ile birlikte.

Müzayedeci Ira Goldberg , bunun , biri yukarıda gösterilen iki son derece nadir 4. Yıl şekelinin yer aldığı ilk açık artırma olabileceğini belirtti . Tüm resimler Ira ve Larry Goldberg Auctioneers’ın izniyle kullanılmıştır .

Bu muhteşem 5. Yıl şekeli, herhangi bir antik Yahudi koleksiyonunun ödülü olacaktı.  Shoshana örneği 2012'de yaklaşık 90.000 ABD dolarına satıldı.

Yukarı resimdeki muhteşem  Shoshana örneği 2012’de yaklaşık 90.000 ABD dolarına satıldı.

MS 68’den 69’a kadar yedi ay boyunca kısa bir süre hüküm süren Roma İmparatoru Galba tarafından çıkarılan bir tetradrahmi basıldı. buda nadir paralar arasındaki yerini aldı.

Yahudiye Capta tipi sesterti genellikle yazıt IVDAEA CAPTA veya VICTORIA Augusti var, ama bu çok nadir melez garip efsane IVDAEA Ağustos sahiptir.

Çok nadir Judaea Capta tipi altın aureus, Roma.

Roma’ya karşı iki Yahudi isyanı arasında basılan Musevilerle ilgili tek önemli Roma parası, İmparator Nerva’yı (MS 96-98) ve FISCI JUDAICI CALUMNIA SUBLATA (Yahudi Vergisinin suistimalleri sona erdi) yazısıyla çevrili bir palmiye ağacını içeriyor. SC (Senatus Consulto = Senato’nun onayı ile).

Hadrian’ın ADVENTU AUG JUDAEA parası, neredeyse bilinmeyen bir “as” değeridir. Sestertius adının, iki buçuk eşek nominal değerine atıfta bulunarak “iki buçuk” anlamına geldiğine dikkat edin.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.