Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Çalgılı Mağara, Keçi Deresi, Karahasan Köprüsü, Papaz Samirsanha

Çalgılı Mağara, Keçi Deresi, Karahasan Köprüsü, Papaz Samirsanha

12 bin adet meblağ

Bağcılık köyü civarında sıra ile dikilmiş on sekiz adet taş mevcuttur; ortadaki taşın rengi siyah olacaktır içi oyuk olup on beş bin adet meblağ ile sıvanmıştır eğer ras gelirseniz tecrübe etmekten geri kalmayın derim.

Birde istavroz işareti bulursanız içine üç basamakla girilen çalgılı mağaramızda buradadır. burada ise on iki adet dikili taşımız mevcuttur. içlerinden biri istavrozludur kaldırıp bakın mağaranın solundan kaldırım döşenmiş dar bir patika tepe üstüne çıkıyor kaldırımı dikkatle takip edin biz kaldırımın bittiği yerde oturduk iki çarpı on beş ebadında iki metre derinliğinde bir yeri kazdık orasını zenginleştirdik orasını bulun; kazacak olursanız altında üçlü kemer çıkar aradığınızın bu üçlü kemerin altında olduğunu görürsünüz önünüzdeki dere içerisinde bir sofra taşımızı bulabilirsiniz. yuvarlaktır dört bir tarafında dört adet dikili taşımız vardır. taşın üzerinde yedi çatal yedi kaşık yedi ekmek dilimi bir bıçak bir balık içki kadehi ayrıca ufak bir zincirli çakı resmi vardır.

çakının zincirlerini izleyelim derenin karşısında bir mağarayı gösterir mağara bizanslardan kalmadır. Mağaranın girişinde dikkat edilecek husus kapı üzerinde sandık biçiminde bir tuz taşı vardır özel olarak yapılmıştır çıkar bak mağaranın önünde bir ayak ileri attığınızda göreceğiniz işaret sofra kayayı işaret etmektedir.

Keçi Deresi, Atlar bağlandı teçhizat toplandı

Burada tespit ettiğim husus keçi deresi adı ile anılan deredir. haramiler deresi kadar üzerinde durulması sabit uğrak yerimizdir. keçi deresinde mola verdiğimizde vakit epey geç olmuştu. karagöz ve danagöz köylerinde yavaş yavaş güneş yok olmaktaydı adamlarım aç susuz ve yorgundu halsiz ve dermansız kalmışlardı emir verdim konakladık çadırım kuruldu atlar bağlandı techizat toplanarak bir araya getirildi emanetler çadırıma yakın hemen önümde kontrol altına alındı; ateş yakılarak yaban ördeği hindi kümes hayvanları ateşte kızartıldı; şarap fevkalade boldu gece geç saatlere kadar eğlendik sabah kalktığımızda dere boyunda keçiler ve ördekler geziyordu bizi görünce kaçmaya başladılar; sürü gayet kalabalıktı işte bu dereye bu nedenle keçi deresi dedik; eğer yolunuz düşer buraya rastlarsanız iyi bakın etrafınızda pek çok işaretler görürsünüz.

Emanet malın ağırlığından yan yatmış şekildeki gemidedir

Aynı şekilde mağaralara rastlarsınız keçi deresinin batısında dahada ileride belirteceğim nalbant sahası alanı vardır şayet bu deredeki mağaraları gezer ve incelerseniz etrafınızda yapılmış nişanlara rastlarsınız. bunlardan biri mağara içinde üç ve sekiz gemi resmi görürsünüz. gemilerden biri yüzer şekildedir diğeri yatar vaziyette. diğeri ise ters dönmüş vaziyettedir. emanetimiz malın ağırlığından yan yatmış şekildeki gemidedir.

Dere içinde siyah bir taşımız daha olacaktır sekiz kişi tarafından yuvarlanarak getirilen bu siyah taşı bulursan bakarımki üzerinde altı domuz resmi; anası önde; altı domuz yavrusu sıra sıra yürür vaziyette dir. yavrulardan birisinden tek bir bir domuzlu altını alıp esas malı taşın altında ararız; keçi deresinde üç yerde daha domuz resimleri vardır oturmuş vaziyette olan tek domuz mala bakar domuzun başının baktığı yeri kazarsan altında büyükçe bir taş çıkar bu taşı kaldırırsan zengin kaynağımıza ulaşırsın.

Ayriyeten bir değirmenimiz var bu değirmen kırk basamaklıdır; on dört adedini biz kırdık köyün bütün toplanan emanetleri bu basamakların altına yerleştirilmiştir iyi bakin sağlam inceleyin bulabilirseniz; bir köy keşfedeceksiniz bu köyde sağlam bir işaretimiz daha mevcuttur; üzerinde üst üste iki nokta ve iki noktanın arasında düz çizgi olan işaretimizde buradadır..

Kara Hasan Köprüsü, emaneti kemerde bulunan taşın altına

KARA HASAN KÖPRÜSÜ nü tekrar izah edecek olursak köprünün altına gelin bakın son kemerin altında az önceki yazılan işaretin aynısı vardır (bunu bir haç olarakta farzedebilirsiniz) orta gözünde kabartma olarak bir karaca yada geyik başı görürsünüz bu köprü rum devletinin bir eseridir ve civarında eski rum evleri ve bina yerleri mevcuttur bu köyden kalkan halk daha ilerideki yeni köye tamamen göç etmişlerdir ben ufak bir emaneti kemerde bulunan ufak bir taşın altına koydum ve üzerine kara hasan yazısını yazdırdım eski türkçedir kolayca çıkartıp bakabilirsiniz.

PAPAZ samirsanha

NAMUSSUZ İT PAPAZ soyguncu olarak bilinen samirsanha bu izlerden pek fazla yükünü tutmuştur. civar köylerinde meğer haracını yermiş Bir defasında tam bin beş yüz baş ufak hayvanı ve elde dokuma kilimleri kendisine haraç olarak verildiğini köylülerin ağzından işittim.

Bu namussuz papazı o günden sonra kendime rakip seçtim bir gece ansızın aynı havalide bulunan değirmeni bastık yakıp harabe ettik sonradan anladıkki samirsanha geleceğimizi haber almış ve kaçmıştı bu arada ganimetlerimizi çoktan taşımıştı Slançev yukarılarda geziniyordu aniden koşarak yanımıza geldi reis papazın mağarasını buldum dedi bölgeyi bir güzel kuşattık mağaranın çevresinide adamlarıma sardırdım şerefsiz papaz çevresini sardığımızı anlayınca silahını ateşlemeye başladı yanında daha dört kişi vardı tahminen yarım saat çatışmamız sürdüson uçta ortam olması gerektiği konuma kavuşmuş oldu papaz ve adamlarının canını aldık slançev zafer işareti yapmıştı.

Hazine Dolu Mağara

Sonra onlara doğru ilerledik petrov bana mağaranın içinin hazinelerle dolu olduğunu beyan etti; ne yapmaları gerektiği hakkında açıklama istedi; gayet emin ve sert bir şekilde; retko dedim; burasını tamamen doldurun. ve kapatın birden adamlarımdan memnuniyetsizliklerini ifade eden sesler yükselmeye başladı; işte eğer bu samirsanha değirmenini ve mağarasını arar bulursan mağaranın beş veya altı arşın kalınlığında toplama taş ve molozlarla doldurulmuş olduğunu görürsün. evvela bu taş molozları temizleyerek altında ızgaralı demirlerle karşılaşırsınız; ızgaraların altında ise samursanhanın dünyalığı bulurum.

Adamlarımda peyda olmuş olan memnuniyetsizliklerini bertaraf etmek için değirmenin karşı tarafına gelen tepeye çıktık; bu tepede bir şölen tertip ettim; bütün gece hora teptik muhteşemden öte eğlendik bütün her kez memnundu ve o gece bu tepede bazı gizli faaliyetlerimiz cereyan etti kaydımda yazılı olarak birkaç şifre mevcuttur; işte bu tepe küçük hora tepedir üç adet dikili taşımız mevcuttur tepenin altında papazın mağarası vardır işte ordadaki dikili taştan bu mağaraya girmek kapı cihetinden içeri girmekten daha kolaydır; samursanha değirmeninin 1.8 metre mesafede 1,8 boy üç adet delik olup kapalıdır orta az bir mesafede; yani orta delikte bir müjde ile şifremizi alın; burada merkez yönümüz vardır kolayca papazın mağarasını bulabilirsiniz

Yorumlar

 1. Recai dedi ki:

  Bu Karahasan köprüsü hangi ilde

 2. Dogrusu dedi ki:

  Hayırlı bayramlar sayın ustalarım karahasan köprüsü hakkında yardımcı olur musunuz bölge orta Karadeniz bu köprü 3 gözlü ve üzerinden ağaç sal köprü olan köprü köprünün doğu ayağı ana kayaya doğu ya bakar. Ayağın yanında 7 basamaklı merdiven bati ayak toprağa bağlı buradan yukarı 41 taşlı hora tepeye çıkarım. Burada da sarı kızın mezarı yığmasını görürüm tabi ki köprü den eser kalmamış. Bu köprü hakkında bilgisi olan ustalarımdan yardım istiyorum saygılar.

 3. İndiana jones dedi ki:

  Bizim orda bi köprü var Karahasan olmasında şüpheleniyorum ama 3 gözlü değil 1 tek gözlü belki 2 gözü toprak altındadır yakında atarım sana ama talan etmişler sağ solunu.

 4. Dogrusu dedi ki:

  Bu köprü ağaçtan yapılmış ayaklar dere ana kayasına oturtulmuş. Köprü dur herkesin aradığı gibi çok bariz köprü değil ana dere üzerinde bir kuru derenin sonundadır. Bana gerekli olan biraz daha ayrıntılı bilgisidir. Ben köprüyü aramıyorum buldum köprüyü bana gerçek bilgisi gerek istavrozlu çanağı, delikleri, hayvan kellesini buldum köprünün kemer altından parası da alınmış bana dahası gerekli tek bir para değil. saygılar.

 5. Sinan dedi ki:

  Bu kara hasan köprüsünün ben fotoğrafını cekdim eğer tastamam bir köprü arayacaksanız bu sizin anlattığınıza uygun bir köprü yok :) Adamlar araziye sistemli belirli bir plan içinde parça parca kayaları koymuşlar yapılı taşlardan bu resim bir şaheser tek bir yerden görebiliyorsunuz .Siz bu adamın anlattığı hiç bir yeri bulamasınız niye soyleyimi okuduklarınızda sabit fikirli siniz .Misal Fatma’ yi ele allalım Volçan denen dürzünün kendi ölçü birimleri olduğunu hiç farketmemişsinizdir .Okuyun görürsünüz .Yada altın tunç heykeler var ama alamazsınız demesindeki sır onların resim oluşundan dolayıdır .Veyahut sahte değirmenin karahasan köprüsünün kudret kalenin eski Rum köyü ile yeni köyün aynı yer olduğunu anlamamışsınız .Sen nerden biliyorsun derseniz ben bizzat gördüm tecrübe etim o anlattığı şeyler doğru efsane falan değil amavelakin bu Volçan bir hikaye yazıp yapıp paylaşmış ve yaymış .Bunun bir kişi ile yapılması imkansız Onuda dile getireyim 100 lerce İnsanla ortaklaşa yapılmış bir ebedi eser :) Defineciler üzülmeyin çalışmak en büyük hazinedir Allah sağlık sıhhat versin gerisi boş Zengin olacaksınızda ne olacak ? Öldüğünüz zaman hepsi bu dünyada kalacak selametle hepinize

 6. kadir dedi ki:

  slm merhaba sinan kardeş doğru söylüyosun dünya malı dünyada kalır ama bazı insanlar var tahmin bile edemezsin sanki dünya sadece onun üstünde dönüyomuş gibi yaşıyolar kendileri kirada oturuyolar bi arabaları var bi hava atıyolar biz kendi evimizde oturuyorum tapulu malımızda biz de araba yok evimizin önüne park yapıyolardı bahçe duvarı çöktü nerdeyse şimdi park ettirmiyoruz diye daha çok havalandılar üç kuruşluk insanlar ben bir mağara dolusu altın deil 2 dönüm 3 dönüm evli bahçe ve bi araba alcak kadar mal dekgelse yeter yeterki şu mahalleden kurtulayım ama ekip kuramadım bu işler tekte olmaz allah sonumuzu hayıra getirsin artık aç gözlülük hiç iyi deil aza kanaat getirmek lazım . saglar herkese

 7. Ali dedi ki:

  Hora tepesi neresi hasan ağa köprüsü olmasın bu dediğin yer bende dahada fazla bilgi var kısacası tonya diyelim.ulas bana.tonya li..imeil: mobidim788@hotmail.com

 8. Anonim dedi ki:

  Bilecik inhisar ilçesi ile hisarcık köyüne giderken tek köprü kuru derede