Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kaya Kesme İşareti

Kaya Kesme İşareti; Defineci arkadaşları en çok yanıltan işaretlerden biri budur, ilk baktığınızda sıra sıra kareler  sizi iştaha getirir;  kim bilir ne kadar hazinesi vardır diye  düşünürsünüz; maalesef bunlar kaya kesmek için yapılan  oyuklardır.

Antik kent yapı taşlarına bakın, hepsi  birbirinden güzel tam bir sanat eseri olarak  karşımıza çıkar; işte bu taşlar bir zaman dağda kendi halinde duran kayalardı;  Kaya kesiciler tarafından kesilip; daha sonra yontma bölümüne aktarılarak kaya tam anlamıyla  yapı taşı haline getirilmektedir.  bu işlem için  günümüz aletlerinden keski, çekiç ve balyoz türü malzemeler kullanılırdı.

Önce  keski ve çekiçle resimde gördüğünüz sıralı  dikdörtgenler oluşturulup daha sonra  ortadaki dikdörtgene keski yerleştirilip;  güçlü bir balyozla darbesi ile kaya ikiye ayrılırdı.  bu işlem sanıldığı kadar zor olmayıp en sağlam kayalar bile basit bir şekilde ortadan ikiye ayrılabilir. sonra istediğin yerde kullan.

Aşağıdaki resimler define işareti değil kaya kesmek için yapılan sıralı dikdörtgenlerdir.

Kaya Kesme İşareti
örnek Kaya Kesme İşareti

Bunlar bazen zencir baklası gibi dizili olur; hatta bazı zencir işareti dedikleride aslında kaya kesme işareti-dir. en çok antik taş ocaklarında olur. genel olarak her yerde karşımıza çıkar; bilmeyen insan define var diye çevresinde döner durur.

bu şekilde kesilen kayalara düz çıkmaz diyebilirsiniz. bende ilk önce yan kırılır diye düşündüm. hiçte düşündüğüm gibi değilmiş. mevcut oymanın birine keskiyi yerleştirip balyozla vurduğunuzda; tıpkı duvar gibi düp düz kesiliyor.

Yorumlar

  1. Apollon dedi ki:

    Resimdeki gibi iz aç ortamdaki izle keskiyi koy balyozu indir kağıt gibi ayrılır

  2. Anonim dedi ki:

    Merhaba ben iki tane ayak izi yan yana tam ortasinda oyuk var bu ne anlama geliyor bi bilginiz var mi acaba