Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kabartma Aslan İşareti

Kabartma aslan ile oyma aslan arasında çok fazla değişiklik yoktur. İşareti yaptıranın talebi neyse yapımcı bunu dikkate alarak hareket eder. Yapımcılar heykeltıraşlardır.

Kabartma aslanlar genelde giriş önüne yapılır, kapıya çok yakındır, kapı nöbetçisi gibi düşünün. Hemen arkasında, önünde veya yakın çevresinde giriş vardır. İçeri girdiğinizde muhtemelen birden fazla oda bulunur. İlk önce büyük odaya girersiniz. Burası salon gibi ana oda olarak kabul edilir. Sonra diğer odalara giriş kapıları vardır. Bu odalar hem daha küçük hemde daha az malzeme bulabileceğiniz odalardır. Eğer ilk odadan başka oda yoksa zemine boşluk testi uygulayın muhtemelen diğer odalar alt kattadır.

Mağarada Kabartma Aslan

Aslan mağara içinde ise eşkiya işareti olma ihtimali çok yüksektir. Bazı aslanlar aslında kapıdır horasan sıva olduğu için bunu fark edemeyebilirsiniz. Mağara içindeki aslanların bulunduğu kaya tıklanmalıdır, arkada boşluk varmı kontrol edilmelidir.

Örnek olarak eşkiya kayıtlarındaki mağarada bulunan aslan ve kaplan işaretleri vardır, aslanın olduğu yer horasanla sıvalıdır, tam olarak iki buçuk ton civarı çeşitli altınlar buraya yerleştirilmiştir. Bu para henüz bulunamamştır.

Mağara içinde aslandan başka işaretler varsa eşkiya işareti olma ihtimali dahada yükselir. Akrep, yengeç ve el işaretleri varsa bu kesin eşkiya işaretidir. Aslan işareti yanında gemi işareti varsa bu mağara ibadethane olarak kullanılmış olabilir. Mağaranın daha ileride 2 bölüme ayrılır bunun biri definlerin yapıldığı yerdir çok değerlidir.

Kabartma aslanların bir kısmı Yahudi tapınaklarına giden yol üzerinde olabilir. Böyle bir aslana denk gelirseniz burada sadece giriş ve odalar yoktur. Çok büyük bir tapınağa denk geleceğiniz için kazıyı işin uzmanlarına devretmeniz veya uzmanlardan destek almalısınız. Yahudi tapınağının tamamen açılıp gün yüzüne çıkarılması aylar hatta yıllar sürebilir.

Aslan heykelleri ile aslan kabartmaları aynı değildir, bunları birbirinden ayırmak gerekir. Aslan heykelleri genelde kalenin yada tapınağın içerisinde olur. Hüküm bende dercesine ihtişamlı bir şekilde yapılmıştır. Bazen girişlerde olur.

Şöyle bişey vardır kabartma aslanlar oyma aslanlara göre daha değerlidir. Çünkü kabartma yapma sanatı oymaya göre daha zahmetli daha fazla uzmanlık gerektiren iştir. Bunun için alanında uzman heykeltıraşlar bulunur yapıp maliyeti çok fazladır. Buradan şunu anlarız, gömü değerli olduğu için işarete değer verilmiştir.

Her bir define işareti birbirinden farklılık gösterdiği gibi, aynı işaretin oyma yada kabartma yapılması anlamları değiştirebilir. Define işaretleri çözümü hiç kolay değildir, uzun araştırmalar yaparak doğru sonuç alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.