Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Kayada Boşluk Nasıl Bulunur

Kayada Boşluk Nasıl Bulunur

Kayada boşluk bulmanın en basit yolu elinizi 2 kiloluk taş alıp boşluk testi yapacağınız kayaya vurmaktır. Vurduğunuzda çıkan sese kulak verin. Kaya güp güp diye ses çıkarıyorsa boşluk vardır. Boşluk olmayan kaya daha az ve daha ince ses çıkarır. En basit yöntem budur.

2. yöntem ise elinize taş değil malina türü uzun demir alın Tıklayarak sesi dinleyin. Demir daha ağır ve daha sert olduğu için buradaki alacağınız seste aynı şekilde kaliteli olur. Örnek kaya mezar olduğunu düşündüğünüz kaya üzerinde malina ile test yaptığınızda kesin sonuç alabilirsiniz. Malinayla beraber büyük çekiç yada orta boy balyozda işinizi görür.

  • Vurduğunuz kayanın sabit olmasına dikkat edin. Örnek olarak kırılmış 2 parça kaya varsa buda boşluk var gibi tok ses çıkarır.

Başka bir yöntem ise Çubukla boşluk testi yapmaktır, buda güzel bi yöntemdir. Lakin burada iyi bir çubuk kullanıcısı olmanız gereklidir. Çubuk her bireyde doğru çalışmaz. Çubukla kesin sonuç almanız için uzun süre çubuk kullanmış olmanız gerekir.

Diğer yöntem ise kayayı inceleyip horasan sıva olup olmadığını araştırmaktır. Kayada horasan varsa muhtemelen bu kaya delinip tekrar doldurulmuştur. Horasan sıva kayalara her hangi bi işlem yapmadan boşluk olabileceğini düşünebilirsiniz.

Kaya mezar sığacak kayalarda horasan aramak pek mantıklı olmaz. Horasan ararken mezar sığmayacak büyüklükteki kayalara dikkat edin. Bu kaya bir tarafından delinip içeri mal doldurulmuş tekrar horasan ile sıvanmıştır, böyle düşün.

Tüm bu yöntemleri yaparken biri vurduğunda diğeri kulağını kayaya yapıştırıp dinlemesi gereklidir. Eğer biri vurur diğeri şuraya vur buraya vur gibi sizi yönlendirirse bu çok verimli olur. Burada vuran değil dinleyen ön plandadır.

Toprakta Boşluk Tespiti

Eğer zemin altı oda mezar arıyorsanız aynı yöntemlere başvurabilirsiniz. Oda ararken kulakçı daha hassas olmalıdır. Toprağa kulağını dayadığında şuraya vur buraya vur diyerek diğer arkadaşını yönlendirerek boşluk olan noktayı belirler. Bakın bu basit gibi görünsede aslında çoğu boşlukların bulunduğu yöntem budur.

Oda mezar ararken boşluk arayacağın yeri iyi seçmeni gereklidir. Doğru yeri seçtiğiniz zaman boşluk olup olmadığını anlamak zor değildir. Doğru yer seçmenin en bilinir yolu hafif şiş olan yerlerde boşluk aramalısın.

Toprağa vurmak yerine çakmak daha verimlidir. Örnek olarak malina yada demir kazığı toprağa çakmaya başlayın. Çıkan ses boşluk olup olmadığı konusunda önemli ip uçları verir. Çakmak vurmaktan çok daha verimlidir. Yine aynı şekilde biri çakarken diğeri yere yatıp kulağını toprağa dayayarak ses dinlemesi gereklidir.

yukarıda yazdığımız boşluk bulma yöntemleri en ilkel yöntem diyebiliriz. Lakin güncelliğini hiç bir zaman yitirmeyen yöntemlerdir. En kısa yoldan boşluğu tespit etmenizi sağlayacak yöntemlerdir. Üstelik ciddi ekipman yada maddiyat gerektirmez. Elinize alacağınız sağlam bi taşla tıklayarak boşluk olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Elinize alacağınız taşın taş yapısına dikkat etin. volkanik kayaçlardan kopmuş taş olmasın. Aynı zamanda çatlak olmasın, tam olarak kaliteli taş olsun. Vurduğunuzda kırılmasın. gerekirse vurduğunuz kaya kırılsın ama elinizdeki taş kırılmasın.

Günümüz teknolojisinde zeminde yada kayada boşluk bulan cihazlar vardır. Gpr yer altı radarları olmak üzere bir çok dedektör boşluk bulur. Bunları anlatmamızdaki neden boşluk bulmak için 200.000 TL para vermeniz gerekmez. 30.000 TL olan bazı dedektörlerde boşluk bulur.

Yorumlar

  1. Nemide dedi ki:

    Kayada boşluk yazisi ilgimi çekti bir kayanın içinde boşluk varsa mutlaka bir define ki gizlidir